Leki na biegunkę
Choć biegunka jest rzadkim objawem towarzyszącym infekcji koronawirusem, w domowej pandemicznej apteczce nie powinno zabraknąć opakowania środka o działaniu hamującym rozwolnienie. Przykładem takiego leku jest węgiel aktywny, który można podawać także dzieciom. Przy biegunce należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, uzupełnianiu podstawowych elektrolitów (chlor, sód i potas), a także czasowej zmianie diety na lekkostrawną, czyli o niskiej zawartości błonnika.
Zapas leków na receptę
Z powodu pandemii COVID-19 swobodny dostęp do lekarzy został ograniczony. Dlatego mając taką możliwość warto podczas teleporady poprosić o receptę na dodatkowe opakowanie leków zażywanych przewlekle. Ważność recepty wynosi zwykle 30 dni, wobec tego z wykupienia niezbędnych lekarstw nie warto zostawiać na ostatnią chwilę.
Witamina D i C
Witamina D ma ogromny wpływ na odporność organizmu, a jej suplementację w dawce 800-2000 j.m. zaleca się od września do kwietnia. Warto zaopatrzyć się w opakowanie leku, w którym zawartość witaminy musi być identyczna z deklaracją producenta. Korzystając z suplementu diety, niestety nie mamy takiej pewności. Warto wiedzieć, że naukowcy już w kwietniu b.r. zaobserwowali, że osoby z prawidłowym poziomem tej witaminy w surowicy mają mniejsze ryzyko infekcji koronawirusem. We wrześniu pojawiły się kolejne prace, w których wykazano, że osoby z niedoborem witaminy D dwukrotnie częściej chorowały na COVID-19 niż osoby z optymalnym jej poziomem we krwi (30-50 ng/ml).
Poza witaminą D w domowej apteczce powinna znaleźć się także witamina C, najlepiej w formie leku. Jej zażywanie w dawce 500 mg na dobę zaleca osobom z COVID-19 internista Marcin Markiel z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu.
Środki do dezynfekcji
W domowym zaciszu nie powinno zabraknąć profesjonalnych środków antyseptycznych, do których nie należą kosmetyczne żele antybakteryjne. Wybierając produkt, warto postawić na jakość gwarantowaną certyfikatem oraz rejestracją produktu jako biobójczy w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Skład dobrego płynu powinien opierać się o etanol, którego zawartość nie powinna być niższa niż 62 procent. Produkty mogą zawierać także drugi rodzaj alkoholu, jakim jest izopropanol.