Aż 30 zawodniczek z Polski poleciało na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Niektóre mają COVID-19

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 podczas uroczystości z okazji odebrania nominacji i złożenia ślubowań, 25 stycznia 2022 r., Renaissance Warsaw Airport Hotel przy lotnisku Chopina w Warszawie
Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 podczas uroczystości z okazji odebrania nominacji i złożenia ślubowań, 25 stycznia 2022 r., Renaissance Warsaw Airport Hotel przy lotnisku Chopina w Warszawie Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Przed nami XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Zawodnicy i zawodniczki z całego świata będą rywalizować ze sobą o złote medale w takich dyscyplinach, jak: skoki narciarskie, short track czy łyżwiarstwo szybkie na torze długim. Wśród 57 sportowców reprezentujących Polskę w Chinach przeważają kobiety. Jednak u niektórych stwierdzono COVID-19, w tym u najbardziej obiecującej polskiej zawodniczki, Natalii Maliszewskiej oraz u Natalii Czerwonki, która 4 lutego miała nieść polską flagę podczas uroczystej inauguracji igrzysk w Pekinie.

W polskiej reprezentacji znalazło się 30 kobiet

W lutym odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Zawody będzie można oglądać w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa wydarzenia, sportowcy będą walczyć o złoto w trzech miastach: Pekinie, Yanqing i Zhangjiakou.

25 stycznia poznaliśmy oficjalny skład polskiej reprezentacji. Tego dnia w Warszawie odbyło się uroczyste ślubowanie sportowców. Nasz kraj ma reprezentować w Chinach 57 osób, w tym aż 30 kobiet. Członkinie i członkowie polskiej reprezentacji odebrali nominacje i złożyli ślubowanie.

– Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał do olimpijskiej reprezentacji naszych najlepszych obecnie zawodników dyscyplin zimowych. Jak zawsze są w ich gronie zarówno sportowcy bardzo doświadczeni, mający już za sobą po trzy, a nawet cztery olimpijskie występy, jak i debiutanci, którzy w Chinach przejdą dopiero olimpijski chrzest i staną się olimpijczykami, a ten tytuł będzie z nimi już na zawsze. Za wszystkich trzymamy mocno kciuki – mówił podczas oficjalnej uroczystości zaprzysiężenia Andrzej Kraśnicki, przewodniczący Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

Tytuły chorążych Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej podczas ceremonii otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 przyznano trzykrotnym olimpijczykom, łyżwiarzom szybkim i medalistom olimpijskim – Natalii Czerwonce oraz Zbigniewowi Bródce, który wystąpi na uroczystości już po raz czwarty. Jednak ze względu na to, że Natalia Czerwonka otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19 i została objęta izolacją. Podczas uroczystej inauguracji igrzysk (4 lutego, o godz. 13.00 polskiego czasu) zastąpiła ją snowboardzistka, Aleksandra Król. W dniu ceremonii otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 polską flagę nieśli: Aleksandra Król i Zbigniew Bródka. 31-latka brała wcześniej udział w tegorocznych zawodach Pucharu Świata w austriackiej miejscowości Simonhoehe.

Polskim zawodnikom i zawodniczkom towarzyszy 71 osób współpracujących (m.in. sztaby szkoleniowe, medycy, członkowie misji i tzw. oficerowie covidowi). Nasza reprezentacja jest zrzeszona w 5 Polskich Związkach Sportowych. Na szefa Polskiej Misji Olimpijskiej Pekin 2022 został wybrany Konrad Niedźwiedzki – były łyżwiarz szybki oraz brązowy medalista olimpijski w wyścigu drużynowym z Soczi 2014.

Kto jest polskim faworytem?

Wśród dyscyplin, które powinny zainteresować polskich fanów sportu, znalazły się: biathlon, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie (na torze długim i short track), biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, snowboard i sporty saneczkowe. To właśnie w tych kategoriach wystartują polscy zawodnicy, natomiast w skali świata sportowcy będą rywalizować w 15 dyscyplinach sportowych, wśród których warto wymienić także: bobsjele, curling, hokej na lodzie, narciarstwo dowolne czy skeleton.

W XXI wieku odbyło się już pięć edycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Polska reprezentacja za każdym razem wracała do kraju z medalami. Pojawia się jednak pytanie, kto ma największe szanse, żeby stanąć na podium w tym roku. Ze styczniowych prognoz firmy Gracenote wynika, że medale zdobędą tylko trzy osoby z polskiej reprezentacji.

Rodacy pokładają największe nadzieje w zawodnikach specjalizujących się w skokach narciarskich. Szczególnie wyróżniają się: Piotr Żyła, Kamil Stoch czy Dawid Kubacki. Wśród kobiet jedną z największych polskich medalowych nadziei jest Natalia Maliszewska, która powinna konkurować z zawodniczkami z innych krajów w short tracku.

Jednak plany niektórych olimpijczyków może pokrzyżować epidemia COVID-19. 30 stycznia Polski Komitet Olimpijski poinformował, że Natalia Maliszewska uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa Sars-CoV-02. Zgodnie z wytycznymi zawodniczka została poddana izolacji. 28 stycznia Polski Komitet Olimpijski podał do wiadomości, że koronawirusem zarazili się również: Marek Kania (łyżwiarz szybki), Magdalena Czyszczoń (łyżwiarka szybka), Hubert Krysztofiak (szef misji medycznej), Arkadiusz Skoneczny (trener), Maciej Nędza-Kubiniec (serwisman), a także Krzesimir Sieczych (lekarz). Wszystkie wyżej wymienione osoby zostały poddane izolacji.

3 marca Polski Komitet Olimpijski poinformował, że „czwórka sportowców Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej #Pekin2022, którzy przebywają w izolacji, otrzymała w czwartek pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa w organizmie”. Wśród odizolowanych zawodników komitet wymienił m.in. Natalię Maliszewską i Magdalenę Czyszczoń – obie zawodniczki otrzymały pozytywny wynik tekstu, mimo że dzień wcześniej komiten informował o negatywnym wyniku.

W jakich dyscyplinach wystartują polskie zawodniczki?

Najwięcej kobiet ma reprezentować Polskę w łyżwiarstwie szybkim na torze długim i w biegach narciarskich (po 5 zawodniczek). Dla kontrastu, w kombinacji norweskiej nie wystąpi ani jedna kobieta, a w sportach saneczkowych w biało-czerwonych barwach będzie można zobaczyć tylko jedną Polkę.

Najmłodsza zawodniczka, Hanna Zięba, ma zaledwie 16 lat, co nie przeszkodziło jej w zdobyciu tytułu mistrzyni kraju seniorów w slalomie gigancie. Dotychczas nastolatka brała udział wyłącznie w zawodach FIS (trzeciego poziomu zmagań). Natomiast wśród sportowych „weteranów” znalazła się Patrycja Maliszewska, najstarsza polska zawodniczka (rocznik 1988). Starsi od niej są tylko: Kamil Stoch, Piotr Żyła (obaj urodzeni w 1987 r.), Stefan Hula (rocznik 1986) i Zbigniew Bródka (rocznik 1984).

Proporcje kobiet do mężczyzn w polskiej reprezentacji przedstawiają się następująco:

  • biathlon – 4 kobiety i jeden mężczyzna
  • łyżwiarstwo figurowe – 2 kobiety i jeden mężczyzna
  • łyżwiarstwo szybkie, tor długi – 5 kobiet i 5 mężczyzn
  • łyżwiarstwo szybkie, short track – 4 kobiety, 2 mężczyzn
  • biegi narciarskie – 5 kobiet, 4 mężczyzn
  • skoki narciarskie – 2 kobiety, 5 mężczyzn
  • kombinacja norweska – 0 kobiet, 2 mężczyzn
  • narciarstwo alpejskie – 4 kobiety, 2 mężczyzn
  • snowboard, konkurencje alpejskie – 3 kobiety, 2 mężczyzn
  • saneczkarstwo (sporty saneczkowe) – 1 kobieta, 3 mężczyzn

Ile kobiet szkoliło polskie zawodniczki?

Interesująco wygląda także wykaz trenerów klubowych, którzy przygotowywali Polki i są wymienieni na oficjalnej liście Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022. W ich gronie nasza redakcja doliczyła się tylko czterech kobiet. Zawodniczki, które wystąpią w biało-czerwonych barwach, trenowały: Urszula Kamińska, Anna Babula, Agnieszka Gąsienica-Gładysz oraz Sylwia Nowak-Trębacka.

Urszula Kamińska przygotowywała 2 zawodniczki i 2 zawodników z ŁKS Juvenia Białystok – wszyscy będą walczyć o medal w short tracku. Są to: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Michał Niewiński i Łukasz Kuczyński. Anna Babula trenowała Weronikę Kaletę z klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczny, która wystartuje w konkurencji obejmującej biegi narciarskie. Agnieszka Gąsienica-Gładysz przyjęła pod swoje skrzydła młodziutką Hannę Ziębę z KS Tatra Ski Academy Zakopane, która spróbuje swoich sił w konkurencjach alpejskich, natomiast Sylwia Nowak-Trębacka jest trenerką Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa z MKS Axel-Toruń – pary tanecznej, którą będzie można zobaczyć na lodowisku w ramach zawodów w łyżwiarstwie figurowym.

Które zawodniczki znalazły się w polskiej reprezentacji?

Poniżej przedstawiamy listę zawodniczek zatwierdzonych uchwałami Zarządów Polskich Związków Sportowych.

Biathlon

  • Monika Hojnisz-Staręga (ur. w 1991 r., klub AZS-AWF Katowice, woj. śląskie)
  • Kamila Żuk, Team100 (ur. w 1997 r., klub AZS-AWF Katowice, woj. śląskie)
  • Anna Mąka (ur. w 1992 r., klub BKS WP Kościelisko, woj. małopolskie)
  • Kinga Zbylut (ur. w 1995 r., klub BKS WP Kościelisko, woj. małopolskie)

Łyżwiarstwo figurowe

  • Natalia Kaliszek (ur. w 1996 r., klub MKS Axel - Toruń, woj. kujawsko-pomorskie)
  • Jekaterina Kurakowa, Team100 (ur. w 1996 r., klub MKS Axel - Toruń, woj. kujawsko-pomorskie)

Łyżwiarstwo szybkie, tor długi

  • Andżelika Wójcik, Team100 (ur. w 1996 r., klub AZS AWF Katowice, woj. śląskie)
  • Kaja Ziomek, Team100 (ur. w 1997 r., klub MKS Cuprum Lubin, woj. dolnośląskie)
  • Natalia Czerwonka, Team100 (ur. w 1988 r., klub KS Arena Tomaszów Maz., woj. łódzkie)
  • Karolina Bosiek, Team100, (ur. w 2000 r., klub KS Pilica Tomaszów Maz., woj. łódzkie)
  • Magdalena Czyszczoń, Team100 (ur. w 1995 r., klub AZS AWF Katowice, woj. śląskie)

Łyżwiarstwo szybkie, short track

  • Natalia Maliszewska, Team100 (ur. w 1995 r., klub ŁKS Juvenia Białystok, woj. podlaskie)
  • Kamila Stormowska, Team100 (ur. w 2000 r., klub GKS Stoczniowiec Gdańsk, woj. pomorskie)
  • Nikola Mazur, Team100 (ur. w 1995 r., klub GKS Stoczniowiec Gdańsk, woj. pomorskie)
  • Patrycja Maliszewska (ur. w 1988 r., klub ŁKS Juvenia Białystok, woj. podlaskie)

Biegi narciarskie

  • Izabela Marcisz, Team100 (ur. w 2000 r., klub Stow. Sportowe Prządki SKI Korczyna, woj. podkarpackie)
  • Monika Skinder, Team100 (ur. w 2001 r., klub MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie)
  • Weronika Kaleta (ur. w 1999 r., klub LKS Markam Wiśniowa-Osieczny, woj. małopolskie)
  • Magdalena Kobielusz (ur. w 2000 r., klub AZS AWF Katowice, woj. śląskie)
  • Karolina Kukuczka (ur. w 2002 r., klub MKS Istebna, woj. śląskie)

Kombinacja norweska – brak kobiet

Skoki narciarskie

  • Kinga Rajda (ur. w 2000 r., klub AZS AWF Katowice, woj. śląskie)
  • Nicole Konderla (ur. w 2001 r., klub AZS AWF Katowice, woj. śląskie)

Narciarstwo alpejskie

  • Maryna Gąsienica-Daniel, Team100 (ur. w 1994 r., klub TS Wisła Zakopane, woj. małopolskie)
  • Magdalena Łuczak (ur. w 2001 r., klub UKS Mitan Ski Zakopane, woj. małopolskie)
  • Zuzanna Czapska (ur. w 1998 r., klub WKN Warszawa, woj. mazowieckie)
  • Hanna Zięba (ur. w 2005 r., klub KS Tatra Ski Academy Zakopane, woj. małopolskie)

Snowboard

  • Weronika Biela-Nowaczyk (ur. w 1991 r., klub AZS Zakopane, woj. małopolskie)
  • Aleksandra Król (ur. w 1990 r., klub KS F2 Dawidek Team, woj. małopolskie)
  • Aleksandra Michalik (ur. w 1999 r., klub AZS Zakopane, woj. małopolskie)

Sporty saneczkowe

  • Klaudia Domaradzka, Team100 (ur. w 2000 r., klub MKS Karkonosze Sporty Zimowe, woj. dolnośląskie)

Źródło: Olimpijski.pl, obliczenia: Strona Kobiet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet