6 niezwykłych kobiet, które wystąpiły na paraolimpiadzie w Tokio

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
ⒸHaruo Wanibe / Paralympic.org
Kim są paraolimpijki, które zaskarbiły sobie serca widzów na całym świecie podczas tegorocznych igrzysk w Tokio? Które sportsmenki wyróżniają się w internecie? Przedstawiamy niezwykłe kobiety triumfujące podczas mistrzostw paraolimpijskich w Japonii.

Bebe Vio

24-letnia paraolimpijka była jedną z głównych gwiazd podczas tegorocznych igrzysk w Tokio. Beatrice Maria Adelaide Marzia Vio, znana jako Bebe Vio, odnosi ogromne sukcesy wśród szermierzy na wózkach inwalidzkich. Zdobyła tytuł mistrzyni Europy 2014 i 2016, mistrzyni świata 2015 i 2017 oraz mistrzyni paraolimpijskiej 2016 i 2020 w kategorii foil B. Więcej na jej temat można dowiedzieć się z dokumentu Netflixa pod wymownym tytułem “Rosnący feniks” (ang. “Rising Phoenix”). Bebe ma już 1,2 mln obserwujących na Instagramie.

Zakia Khudadadi

Zakia Khudadadi pochodzi z Afganistanu. Podczas gdy jej rodaczki domagają się poszanowania swoich praw po przejęciu władzy przez talibów, Khudadadi stała się kolejnym powodem do dumy dla kobiet. Po Mareenie Karim jest ona drugą kobietą w historii, która miała szansę reprezentować kobiety podczas paraigrzysk olimpijskich. Ze względu na napiętą sytuację w kraju do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy będzie mogła wziąć udział w zawodach, ale na szczęście udało się ją ewakuować z Afganistanu wraz z jej rodakiem, Hossainem Rasoulim, który także wystąpił w Tokio.

Zakia jest pierwszą Afganką ćwiczącą taekwondo oraz pierwszą sportsmenką z Afganizstanu, która wystąpiła na międzynarodowym wydarzeniu sportowym po przejęciu władzy przez Talibów. Od uczestnictwa jej poprzedniczki, Karim, w paraolimpiadzie minęło 17 lat.

Warto przeczytać również:

Oksana Masters

32-letnia Oksana Masters jest paraolimpijką, która uprawia aż pięć różnych dyscyplin sportowych. W Tokio udało jej się zdobyć złoty medal w parakolarstwie. Do siódmego roku życia Oksana mieszkała w sierocińcach na Ukrainie, później została adoptowana przez parę Amerykanów. W wyniku wybuchu elektrowni w Czarnobylu urodziła się bez dwóch kończyn. Kobieta udziela się w mediach społecznościowych, gdzie edukuje swoich fanów na temat protez.

Alia Issa

20-letnia Alia Issa wzięła udział w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio jako pierwsza w historii kobieta należąca do Paraolimpijskiego Zespołu Uchodźców (ang. Refugee Paralympic Team). Kobieta dorastała w Grecji, natomiast ma syryjskie korzenie. W wieku 4 lat Alia Issa zachorowała na ospę. W wyniku poważnych powikłań doszło do uszkodzenia jej narządów ruchu i mowy. Paraolimpijka ma za sobą ciężkie dzieciństwo. Ze względu na niepełnosprawność była gnębiona przez rówieśników w szkole.

Olivia Breen

25-letnia Olivia Breen to walijska lekkoatletka specjalizująca się w sprintach i skokach w dal (w tej kategorii zdobyła w Tokio brązowy medal). Breen cierpi na porażenie mózgowe, a dodatkowo ma niepełnosprawność słuchową. Podczas pandemii dzieliła się ze swoimi fanami w mediach społecznościowych trudnościami, z jakimi przyszło jej się mierzyć.

Anastasia Pagonis

17-letnia Anastasia Pagonis jest pływaczką, która reprezentowała Stany Zjednoczone podczas letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Był to jej debiut na paraolimpiadzie. Zawodniczka USA wywalczyła złoto w pływaniu na 400 m stylem dowolnym. Sportsmenka zaczęła regularnie pływać w wieku 12 lat, kiedy okazało się, że stopniowo traci wzrok w wyniku choroby autoimmunologicznej. Jest adwokatką osób z niepełnosprawnościami. Jej treningi i osiągnięcia w tańcu można śledzić w mediach społecznościowych.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet