Podczas tegorocznych igrzysk paraolimpijskich złote medale powędrowały do sześciu kobiet z Polski. Polskie lekkoatletki okazały się najlepsze w rzucie maczugą, pchnięciu kulą, biegu na 1500 m oraz skoku w dal. Przedstawiamy sylwetki paraolimpijek.
Róża Kozakowska
Róża Kozakowska niegdyś odnosiła sukcesy w bieganiu i skoku w dal. Sport jest dla niej życiem i największą pasją. Oddawała się swojej pasji mimo endometriozy, na którą cierpi. Kiedy jednak okazało się, że dodatkowo zapadła na porażenie czterokończynowe, musiała zmienić dyscypliny na inne, bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Kozakowska momentalnie znalazła się w nowych dziedzinach i zaczęła odnosić spektakularne sukcesy. Podczas tegorocznej paraolimpiady w Tokio zdobyła złoty medal za rzut maczugą w kategorii F32 oraz zdobyła srebro w pchnięciu kulą, tenisie stołowym drużynowym, .
Renata Śliwińska
W pchnięciu kulą Różę Kozakowską pokonała Renata Śliwińska. Lekkoatletka pochodzi ze Skwierzyna w woj. lubuskim. Oprócz tegorocznego, złotego medalu Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, w 2016 r. zdobyła dwa złote medale podczas Mistrzostw Europy Seniorów (kula i dysk), 3 złote medale podczas Mistrzostw Polski Seniorów (kula, dysk, oszczep) oraz 3 złote medale Mistrzostw Polski Juniorów (kula, dysk, oszczep). Rozwija się w Gorzowskim Związku Sportu Niepełnosprawnych ,,Start’’.
Warto przeczytać również:
Natalia Partyka i Karolina Pęk
Natalia Partyka zajęła pierwsze miejsce na podium w tenisie stołowym drużynowym, grając u boku Karoliny Pęk. To już jej szósty złoty medal. Natomiast w meczu paraolimpijskim dostała tylko brąz.
Partyka urodziła się bez prawej ręki i przedramienia, ale to nie przeszkadza jej brać udziału w zawodach dla pełnosprawnych osób, chociaż uczestniczy również w rozgrywkach sportowców z niepełnosprawnościami. Tenisistka zdobyła złoty medal na igrzyska paraolimpijskich w Atenach, Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Ponadto czterokrotnie uczestniczyła w olimpiadach w: Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio.
Karolina Pęk
Karolina Pęk trzykrotnie brała udział w igrzyskach paraolimpijskich. W 2016 r. w Rio de Janeiro zdobyła złoty medal w tenisie stołowym drużynowym oraz brąz w singlu. W 2012 r. w Londynie przypadło jej w udziale trzecie miejsce w tenisie stołowym drużynowym, jest także tegoroczną złotą medalistką na mistrzostwach paraolimpijskich w Tokio. W 2013 r. obroniła tytuł Mistrzyni Polski w singlu w klasie C9-10, jak też w grze mieszanej z Pawłem Mazurykiem w klasie C6-10.
Warto przeczytać również:
Barbara Bieganowska-Zając
W biegu na 1500 m po raz trzeci w swojej karierze wygrała Barbara Bieganowska-Zając. Biegaczka czterokrotnie zdobyła pierwsze miejsce na podium podczas igrzysk paraolimpijskich (w Sydney, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio). W Rio de Janeiro w 2012 r. lekkoatletka ustanowiła rekord, którego nikomu jeszcze nie udało się pobić. Po kolejne złoto zamierza sięgnąć w Paryżu.
Karolina Kucharczyk
Podczas paraolimpiady Karolina Kucharczyk okazała się najlepsza w skoku w dal. Lekkoatletka urodziła się w 1991 r. w Rawiczu. Niepełnosprawność intelektualna nie przeszkadza jej w odnoszeniu ogromnych sukcesów na arenie sportowej. W 2012 zdobyła złoty medal podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Zajęła także pierwsze miejsca na podium podczas mistrzostw świata z 2013, 2015 i 2019 roku, jak i mistrzostw Europy z 2012, 2016 i 2018 roku.
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny