Nie każdy chciałby mieć szefową. Sprawdź, co myślimy o menedżerkach

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Victoria Borodinova/ Pexels.com
Kto woli mieć przełożoną, a kto przełożonego? Jakie doświadczenia wynoszą osoby zatrudnione w zespołach zarządzanych przez kobiety? Przedstawiamy wyniki badań na temat kobiet na kierowniczych stanowiskach.

Polacy mają ambiwalentny stosunek do menedżerek. Mimo że matki, córki i niezależne business women aktywnie uczestniczą w rynku pracy, nadal utrzymuje się wiele stereotypów na ich temat. Utrudnia to pracownicom rozwój zawodowy i prowadzi do powstania szklanego sufitu, czyli barier związanych z awansem. Potwierdzają to dane Jacka Zengera, który przebadał 7 tys. menedżerów wyższego szczebla. Okazało się, że robienie kariery wymaga od kobiet większego wysiłku niż od mężczyzn. Co więcej, blokujące osiągnięcia zawodowe przekonania często podzielają same kobiety.

Menedżerki cieszą się sympatią pracowników

Z analizy LiveCareer wynika, że co czwarta respondentka (24 proc.) wybrałaby przełożoną kobietę, co piąta (19 proc.) mężczyznę, a dla reszty płeć menedżera pozostaje bez różnicy. Jednocześnie „ponad 82 proc. badanych, których przełożoną jest kobieta, dobrze ocenia jej skuteczność zarządzania zespołem”. W tej grupie 36 proc. ankietowanych bardzo wysoko punktuje kompetencje swoich kierowniczek. Zarządzanie kobiet najczęściej chwalą sobie młode osoby, poniżej 26. roku życia. Wśród nich pozytywne opinie na temat stylu zarządzania swojej menedżerki podziela 92 proc. badanych.

Mniej niż połowa respondentów (46 proc.) zgadza się z tym, że potrzebujemy więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach w firmach działających w Polsce, ale 12 proc. jest przeciwnego zdania, a 42 proc. nie wyrobiło sobie jeszcze opinii na ten temat. Jednocześnie Polacy darzą kobiety większym zaufaniem jako wspólniczki – 23 proc. uczestników badania stwierdziło, że gdyby prowadziło własny biznes i szukało wspólnika, chętniej w tej roli widziałoby kobietę, podczas gdy mężczyzn preferowało 17 proc. osób. Kobiety prowadzące firmę większym zaufaniem obdarzyłyby kobietę (27 proc. woli wspólniczkę, 13 proc. wspólnika). Dla 60 proc. ankietowanych płeć wspólnika jest bez różnicy. U mężczyzn proporcje rozkładają się jednakowo (20 proc. bardziej ufa kobietom, a drugie tyle mężczyznom).

Warto przeczytać również:

Gdzie kierowniczki mają najlepiej?

W dalszym ciągu tylko nieznaczna większość respondentów, bo 67 proc., „ma pozytywne nastawienie do zatrudniania kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmach, w których pracują”, a 37 proc. – bardzo pozytywne. Najbardziej pochlebnie o zatrudnianiu menedżerek wypowiadają się osoby pracujące w małych lub średnich firmach (odpowiednio 75 proc. i 80 proc.) oraz ankietowani, którzy należeli już kiedyś do zespołu zarządzanego przez kobietę (ok. 72 procent). Jednak tylko 56 proc. respondentek uważa, że nieprawdziwy jest pogląd, zgodnie z którym „w Polsce mamy zbyt wiele kobiet na stanowiskach kierowniczych”, co dziesiąta badana (12 proc.) go podziela, a reszta nie wyroniła sobie własnego zdania na ten temat.

Menedżer to stanowisko, które nie ma płci

Już 4 osoby na 5 zgadzają się ze stwierdzeniem, że „płeć nie powinna mieć znaczenia przy obsadzaniu kierowniczych stanowisk”. Myśli tak 78 proc. respondentów, ale aż 38 proc. badanych twierdzi, że w niektórych branżach na kierowniczych stanowiskach lepiej sprawdzają się mężczyźni, z czego 37 proc. utrzymuje, że są oni generalnie lepszymi szefami, podczas gdy co czwarta osoba woli mieć przełożoną kobietę. Ponad połowa (56 proc.) respondentów deklaruje, że nie ma znaczenia płeć kierownika, ale blisko co czwarta kobieta wybrałaby szefową tej samej płci, a co piąta preferuje szefa. Blisko co trzecia respondentka (31 proc.) czułaby się swobodniej, gdyby należała do zespołu podlegającego kobiecie, 14 proc. składa odmienne deklaracje, a dla 55 proc. jest to bez różnicy.

Warto przeczytać również:

Nieco inne poglądy mają osoby faktycznie zarządzane przez kobiety. Aż 78 proc. pracownic określa swoje relacje z przełożoną jako bardzo dobre, podczas gdy pozytywne odczucia ma w tym przypadku aż 92 proc. mężczyzn. Na przeciętne relacje wskazuje 17 proc. respondentek i 5 proc. respondentów.

Kobiety na kierowniczych stanowiskach stanowią mniejszość

Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery w LiveCareer szacuje, że 47 proc. stanowisk menedżerskich w Polsce przypada w udziale kobietom, ale dane ankietowanych firm są mniej optymistyczne. W 43 proc. przypadków kobiety stanowiły do 40 proc. kadry zarządczej, przy czym w niektórych przedsiębiorstwach w ogóle do niej nie należały. Co piąty ankietowany potwierdził, że w jego organizacji było od 41 do 60 proc. kierowniczek, a kolejne 23 proc. nie posiadało wiedzy z tego obszaru. Jednocześnie 47 proc. respondentów przyznało, że w ich organizacjach kobiety w zarządach i dyrekcjach stanowią mniejszość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet