Kto na balu, kto w kapciach? Jak różne pokolenia Polaków planują spędzić noc sylwestrową? Sprawdź, jak będziemy witać 2025 rok

Katarzyna Dębek
Opracowanie:
Kameralnie, domowo czy na wyjeździe? Polskie trendy na Sylwestra 2024.
Kameralnie, domowo czy na wyjeździe? Polskie trendy na Sylwestra 2024. Pexels.com
Sylwester to wyjątkowa noc. To właśnie w tym dniu żegnamy stary rok i z nadzieją witamy nowy. To ważny moment dla wielu Polaków – czas refleksji, ale także okazja do świętowania. Czy to w blasku fajerwerków, na parkiecie wielkiego balu, czy w kapciach przed telewizorem, każdy z nas ma swoje ulubione sposoby na spędzenie tej magicznej chwili.

Spis treści

W tym roku większość Polaków, jak wynika z badań, postawi na domowe zacisze – 73 proc. planuje powitać 2025 rok w domu, spędzając czas z rodziną (46 proc.), znajomymi lub samotnie (14 proc.). Jednak sylwester to także okazja do wyjścia na miasto, uczestniczenia w domówkach lub podróżowania. A jak na nasze plany wpływają pokoleniowe różnice? I co z kontrowersyjną kwestią fajerwerków, które od lat dzielą Polaków? Przyjrzyjmy się bliżej tegorocznym sylwestrowym wyborom.

Kiczowate sylwestrowe kreacje gwiazd sprzed lat. One szokowały kiedyś i dziś!

Kiczowate sylwestrowe kreacje gwiazd sprzed lat. One szokowały kiedyś i dziś!

Bieliźniane sukienki, lateks, łączenie moro z kolorowymi dodatkami, ale też bardziej subtelne trendy, które teraz wracają do mody – sylwestrowe kreacje gwiazd sprzed lat przypominają dawne czasy, a wi...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Jak Polacy planują spędzić najbliższego sylwestra?

To, jak Polacy zamierzają spędzić tegorocznego sylwestra, zależy przede wszystkim od ich wieku. Inaczej świętować będą osoby starsze, a inaczej młodsze. 46 proc. ankietowanych Nowy Rok przywita w domu z najbliższymi i bez gości. Ten sposób świętowania jest szczególnie popularny wśród osób starszych (zadeklarowało to 54 proc.). Takie plany najczęściej deklarują mieszkańcy wsi (51 proc.) oraz osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym (55 proc.). W grupie poniżej 25. roku życia decyduje się na to tylko 26 proc.

Drugą najczęściej wybieraną opcją na spędzenie sylwestrowej nocy są tzw. „domówki”, czyli prywatne imprezy w domach. Decyduje się na to 13 proc. Polaków, z czego 9 proc. wybiera się do znajomych, a 4 proc. planuje zorganizować imprezę u siebie. Tę formę zabawy najczęściej wybierają osoby poniżej 25. roku życia (stanowią oni ¼ badanych). Smutne jest to, że aż 14 proc. Polaków planuje spędzić sylwestrową noc samotnie, bez towarzystwa innych domowników ani gości. W tej grupie przeważają mężczyźni (16 proc. wobec 13 proc. kobiet), osoby z generacji Baby Boomers (urodzeni przed 1965 rokiem) oraz mieszkańcy dużych miast (100–500 tys. mieszkańców), gdzie taki sposób świętowania wybiera 20 proc. badanych.

Zwyczaj hucznego świętowania Sylwestra jest stosunkowo nową tradycją – pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Od tego czasu, to jak Polacy spędzają sylwestra, zmieniło się. Obecnie większość Polaków (46 proc.) spędza ten wieczór w zaciszu domowym i w gronie najbliższych. Relatywnie duża grupa, szczególnie wśród najmłodszych Polaków, wyjdzie tego dzień na tzw. „domówkę” - imprezę sylwestrową organizowaną w domu jednego z uczestników. Natomiast bale sylwestrowe, które królowały w PRL-u wydają się być zanikającą tradycją. Wówczas niemal każda restauracja i zakład pracy, nawet w małych miastach, miały taką ofertę na ostatnią noc roku. Obecnie spędzanie tego wieczoru na zorganizowanym balu sylwestrowym jest zdecydowanie rzadkie – tak noc przełomu roku zamierza spędzić tylko 4 proc. Polaków. – mówi prof. Dominika Maison.

W sposobie spędzania nocy sylwestrowej widać duże różnice pokoleniowe. Tzw. Baby boomers, czyli osoby powyżej 60 roku życia najczęściej spędzają ten dzień kameralnie i w zaciszu domowym. Natomiast najmłodsi Polacy (poniżej 30 roku życia), czyli tzw. Generacja Z, częściej niż inne generacje planuje uczestniczenie w imprezach domowych, ale organizowanych przez kogoś innego, a nie ich samych. Jest też, co prawda dosyć mała grupa osób, które spędzą ten dzień w pracy – i tu dominują osoby w średnim wieku, tzw. Generacja X, czyli osoby między 45 a 60 rokiem życia. – mówi prof. Dominika Maison.

Zdrowe przekąski na sylwestra zrobisz w kilka minut. Wypróbuj 10 prostych przepisów

Zdrowe przekąski na sylwestra zrobisz w kilka minut. Wypróbuj 10 prostych przepisów

Planujesz imprezę sylwestrową i zastanawiasz się jakie jedzenie przygotować? Zamiast objadać się chipsami i popijać je gazowanym napojem lepiej zacząć nowy rok od lekkich i zdrowych przekąsek na sylwe...

Monika Góralska
Monika Góralska

Fajerwerki w noc sylwestrową? Polacy są podzieleni

Fajerwerki od lat stanowią ważny element sylwestrowych tradycji na całym świecie, w tym także w Polsce. Jednocześnie ich używanie budzi wiele kontrowersji. Obecnie aż 36 proc. Polaków opowiada się za całkowitym zakazem puszczania fajerwerków podczas sylwestra, zarówno przez osoby prywatne, jak i w ramach miejskich imprez. Zwolennikami takiego zakazu są częściej kobiety (40 proc.) niż mężczyźni (33 proc.) oraz osoby z najstarszego pokolenia Baby Boomers (43 proc.).

Gry i zabawy na sylwestra 2024. Oto 10 propozycji, które zintegrują dorosłych

Gry i zabawy na sylwestra 2024. Oto 10 propozycji, które zintegrują dorosłych

Zabawa sylwestrowa stanowi spore wyzwanie, jeżeli organizujemy ją w domu. Co zrobić, żeby goście dobrze się bawili? Jak zadbać o to, żeby na domówce było dużo śmiechu? Warto umilić dorosłym czas grami...

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet

Z kolei 24 proc. Polaków popiera pełną swobodę w używaniu fajerwerków. W tej grupie przeważają mężczyźni nad kobietami w stosunku 27 proc. do 20 proc. oraz osoby młodsze – aż 38 proc. wśród osób poniżej 25. roku życia i 32 proc. w grupie wiekowej 25–34 lata. Zwolennikami „wolności fajerwerkowej” są także częściej osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem niż z wykształceniem wyższym.

Kwestia dopuszczenia pokazu fajerwerków w noc sylwestrową wyraźnie dzieli Polaków. Polaków, którzy są za całkowitym zakazem jest nieco więcej (36 proc.), niż przeciwników takiego zakazu (24 proc.). Przeciwnicy to częściej kobiety i osoby z najstarszego pokolenia, tzw. Baby boomers. Pozostali Polacy (40 proc.) są za częściowymi ograniczeniami korzystania z fajerwerków. Za zakazem prywatnego używania fajerwerków, ale dopuszczeniem fajerwerkowych pokazów organizowanych przez miasto jest co czwarty Polak (27 proc.) i najwięcej zwolenników tego rozwiązania (43 proc.) znajdziemy wśród mieszkańców wielkich miast (ponad 500 tys. mieszkańców), czyli osób, które w największym stopniu mogą skorzystać z takich pokazów. – mówi prof. Dominika Maison.

Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1147 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 6 - 9 grudnia 2024 roku. Metoda: CAWI.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet