Kochasz zwierzęta? Nie strzelaj w Sylwestra! Jak przygotować psa do sylwestrowej nocy? Dlaczego należy zrezygnować z puszczania fajerwerków?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Nie każdego psa można oswoić z hukiem fajerwerków, niektóre z nich przez całe życie będą cierpiały z powodu wystrzałów sztucznych ogni.
Nie każdego psa można oswoić z hukiem fajerwerków, niektóre z nich przez całe życie będą cierpiały z powodu wystrzałów sztucznych ogni. Alkhaine/123rf
Sylwester to dzień, który zazwyczaj kojarzy nam się z dobrą zabawą. Niestety nie wszyscy mogą świętować nadejście Nowego Roku tak, jakby chcieli. Wielu właścicieli czworonogów spędza bowiem ten czas… w łazience, razem ze swoim zestresowanym pupilem. Dowiedz się, dlaczego warto zrezygnować z puszczania fajerwerków oraz jak przygotować psa na sylwestrowe hałasy.

Spis treści

Fajerwerki cieszą nasze oczy przez kilkanaście minut w roku. Ten krótki moment może wydawać się nieskończonością dla zwierząt, które w tym czasie cierpią z powodu wysokich dźwięków, często tracąc zdrowie, a nawet życie, gdy uciekają przed donośnym hukiem sztucznych ogni.

Jak zwierzęta reagują na fajerwerki?

Sztuczne ognie rozbłyskujące na niebie wywołują u niektórych zwierząt ogromny stres. Badanie obejmujące 4639 właścicieli zwierząt domowych, przeprowadzone przez brytyjską fundację PDSA Saving Pets Changing Lives, wykazało, że aż 40 proc. właścicieli psów obserwuje u swojego pupila lęk przed fajerwerkami. Nerwowo reaguje także 34 proc. kotów i 18 proc. królików domowych.

Te zwierzęta, które znajdują się w domu i mogą liczyć na opiekę swoich właścicieli, nie powinny zrobić sobie krzywdy, ale te, które żyją na wolności, często nie mają tyle szczęścia. Puszczanie sztucznych ogni może skutkować szeregiem konsekwencji. Typowe syptomy występujące u zwierząt to:

  • Fizyczny ból – zwierzęta, a w szczególności psy, ze względu na budowę anatomiczną uszu bardzo cierpią z powodu wysokich dźwięków, jakie wydają wzbijające się w niebo fajerwerki.
  • Utrata życia ze względu na lęk i stres – głośne, niespodziewane wystrzały są dla zwierząt sygnałem równoważnym z zagrożeniem. Te o słabszym sercu mogą pod wpływem dużego stresu stracić życie, np. z powodu zawału serca.
  • Śmierć w trakcie ucieczki – spłoszone ptaki i dzikie zwierzęta instynktownie uciekają przez hukiem wystrzałów, często nie zważając na znajdujące się na ich drodze przeszkody. Kończy się to w najlepszym przypadku ogłuszeniem, a w najgorszym –śmiertelnym zderzeniem z przeszkodą.
  • Wypadki samochodowe – psy i koty mieszkające w miastach lub przy ruchliwych trasach w okresie około sylwestrowym są bardziej narażone na udział w wypadkach samochodowych. Przestraszone wybuchami uciekają, a często także wybiegają na jezdnię, co może skończyć się wypadkiem.
  • Obrażenia od petard – sztuczne ognie mogą trafić w przelatujące ptaki, doprowadzając do ich śmierci lub uszkodzenia ciała. Także inne zwierzęta są narażone na zranienie przez fajerwerki – jeżeli te zmienią kurs i nie polecą w górę, ale skręcą w bok.

Jak przygotować psa do Sylwestra?

Za bezpieczeństwo psa w trakcie nocy sylwestrowej odpowiada przede wszystkim jego właściciel.

– Najważniejsze jest to, aby w miarę możliwości, właściciel psa był z nim w domu. Należy zasłonić okna, włączyć w tle muzykę, a jeśli pies bardzo się boi – zamknąć się z nim w zacisznym pokoju. Dobrze jest odwrócić jego uwagę od wystrzałów, np. przez zabawę – mówi Iwona Kowalik, prezeska fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych.
– Bezpieczeństwo psów w czasie Sylwestra w dużej mierze zależy od właścicieli. Pies spuszczony ze smyczy, jeśli się wystraszy, to leci przed siebie. Zdarza się wtedy, że zwierzęta wpadają we wnyki, topią się w rzekach… W okresie po Nowym Roku jako schronisko mamy zdecydowanie więcej zgłoszeń – dodaje ekspertka.

Iwona Kowalik tłumaczy, że jeśli zaistnieje konieczność wyprowadzenia psa na spacer w czasie, kiedy może być narażony na wystrzały, należy go podwójnie zabezpieczyć: założyć obrożę oraz szelki i zapiąć na dwa karabińczyki.

– Puszczenie fajerwerków naprawdę nic nam nie daje, jedynie płoszy zwierzynę i robi dużo szkód. Lepiej pieniądze, które mielibyśmy przeznaczyć na sztuczne ognie, przekazać na szczytny cel – reasumuje Iwona Kowalik.

Dowiedz się więcej:

4 zasady bezpiecznej nocy sylwestrowej z psem

Aby uniknąć sylwestrowego stresu towarzyszącego wystrzałom, pracę z psem warto rozpocząć, kiedy ten jest jeszcze szczeniakiem. Jeśli nie było takiej możliwości, w każdej chwili można spróbować odwraźliwić psa – czyli stopniowo uodpornić go na dźwięki wystrzałów.

Regularny trening, a więc ekspozycja na głośne dźwięki przy jednoczesnym dawaniu pozytywnego wsparcia, może pomóc zwierzakowi przetrwać w spokoju koniec roku. W samą sylwestrową noc warto przestrzegać kilku zasad, które zapewnią pupilowi bezpieczeństwo i spokój:

  1. W Sylwestra unikaj spacerów z psem po godz. 22 – jeśli istnieje taka konieczność, psa należy podwójnie zabezpieczyć, zakładając szelki i obrożę przypiętą na dwa karabińczyki do smyczy. Należy także pamiętać o przypięciu psu adresówki.
  2. Wycisz mieszkanie – okna powinny być zamknięte i zasłonięte roletami lub zasłonami. Dobrze jest włączyć radio lub telewizor, które zagłuszą dźwięki dobiegające z zewnątrz.
  3. Stwórz bezpieczny azyl – jeśli pies bardzo się boi, można wejść z nim do pomieszczenia bez okien, np. do łazienki. Tam należy przygotować mu posłanie, na którym będzie mógł poczuć się bezpiecznie.
  4. Skonsultuj się z weterynarzem – zwierzę, które mocno przeżywa sylwestrowe hałasy, może wymagać podania środków uspokajających. Decyzję o ich przepisaniu i dawce podejmuje lekarz weterynarii.

Warto pamiętać: w świetle prawa w przestrzeni publicznej fajerwerki można legalnie puszczać przez dwa dni w roku: 1 stycznia i 31 grudnia. Za złamanie tych przepisów, czyli zakłócanie ładu i porządku, grozi nawet do 5000 zł grzywny.

Źródło: Pets and fireworks PDSA

Zobacz także:

Jeśli chcesz, żeby spanie z pupilem przynosiło więcej pożytku niż szkody, musisz przestrzegać kilku zasad. Aby je poznać, obejrzyj kolejne slajdy.

Śpisz z psem w jednym łóżku? Badania potwierdzają, że oboje ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet