Sylwester to dla zwierząt bardzo stresujący czas. Jak w tym dniu pomóc psu i kotu przetrwać hałas?

Anna Moyseowicz
Psy i koty są bardziej wrażliwe na dźwięki, niż ludzie.
Psy i koty są bardziej wrażliwe na dźwięki, niż ludzie. smrm1977/ Getty Images
Wystrzały, głośne huki i mocne światła – fajerwerki i petardy, którymi ludzie witają nadejście Nowego Roku, dla wielu zwierząt są źródłem ogromnego stresu, a co za tym idzie, nawet fizycznego cierpienia. Pojawiają się już kilka dni przed sylwestrem i mają jeszcze miejsce nawet w pierwszych dniach stycznia. Nie można ich całkowicie uniknąć, co więc zrobić, by pomóc naszym pupilom spokojnie przeżyć te trudne dni?

Spis treści

Sylwester to dla mnóstwa osób dzień hucznej zabawy, ale nie wszystkim tego dnia jest wesoło. Dla wielu zwierząt, szczególnie psów i kotów, to okres wyjątkowo stresujący ze względu na głośne petardy i fajerwerki. Jak więc możemy pomóc naszym futrzanym przyjaciołom przetrwać to hałaśliwe święto?

Hałas, a psy i koty

Zarówno psy, jak i koty mają słuch znacząco lepszy, niż ludzie. Gatunki te słyszą dźwięki, które umożliwiły im przetrwanie przez setki lat.

Poziom słyszalności człowieka to 20kHz, psa do 40 kHz, a kota do 45 kHz. Zatem nasi domowi pupile odbierają prawie dwa razy większą liczbę bodźców dźwiękowych niż my. To, co dla nas jest przyjemnym dźwiękiem, dla pozostałych „domowników” nie musi już takim być. Psie uszy są szczególnie wrażliwe na wysokie dźwięki np. wydawane przez silniki – odkurzacz, kosiarka itd. Takie dźwięki mogą być dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem, a nawet sprawiać ból – podaje Straż dla Zwierząt w Polsce na swojej stronie internetowej.

Objawy stresu u psów i kotów. Jak poznać, że zwierzę się boi?

Każdy właściciel najlepiej zna swojego pupila i wie, jak ten reaguje na różne wydarzenia oraz w jaki sposób okazuje emocje. Jednak nawet dla najbardziej kochającego opiekuna nie wszystkie sygnały dawane przez zwierzaka zawsze są jasne. Warto poznać naturalne reakcje organizmu na stres i podczas sylwestra, zwrócić na nie uwagę.

Objawy stresu u psa to między innymi:

  • napięcie mięśni,
  • podkulony ogon,
  • ślinienie,
  • częste oblizywanie się,
  • oddawanie moczu bez kontroli, np. w domu czy w mieszkaniu.

Niektóre objawy stresu u kota to:

  • załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą,
  • wokalizacja,
  • drżenie ciała,
  • ukrywanie się,
  • napięcie mięśni.

Sprawdź: Zobacz, co zrobić, by mieć szczęście, pieniądze i miłość w kolejnym roku. Lepiej unikaj... białego prania. Przesądy sylwestrowe i noworoczne

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra? Sposoby dla właścicieli psów i kotów

Głównym źródłem stresu podczas sylwestra są głośne dźwięki, których niestety całkowicie nie wyeliminujemy z otoczenia. Mając jednak wiedzę, jak oddziaływają one na czworonogów, powinniśmy sami z nich zrezygnować. W ten sposób pomożemy nie tylko naszym podopiecznym, ale również zwierzętom z sąsiednich domów, mieszkającym w zoo oraz w pobliskich lasach.

Jak jeszcze można pomóc zwierzakom? Na szczęście istnieje kilka sposobów na doraźną pomoc. Jednym z pewniejszych działań będzie zapewnienie pomocy farmakologicznej. Wiedząc, jak nasz pupil reaguje na hałas, skontaktujmy się wcześniej z weterynarzem i poprośmy o odpowiednie leki. Jeśli problem nie jest aż tak natężony, zwróćmy się ku naturalnym suplementom na uspokojenie.

Na ostatni spacer wyjdźmy w godzinach południowych lub wczesnowieczornych, co pomoże nam uniknąć natężenia hałasu. Na czas wyjścia z domu, zabezpieczmy naszego pupila w szczególny sposób. Upewnijmy się, że szelki bądź obroża są odpowiednio zapięte. Na wypadek ucieczki, przypnijmy do obroży nasze dane kontaktowe. Nie kierujmy się w miejsca odległe i nieznane zwierzęciu. Postawmy na spacer blisko domu, najlepiej – w miarę możliwości – w okolice nieco oddalone od ludzi, co zmniejszy prawdopodobieństwo wystrzału w pobliżu. Podczas spaceru nie spuszczaj psa ani kota ze smyczy! Nagły hałas może spowodować jego ucieczkę.

Zobacz: W sylwestrową noc lśnij jak gwiazda. Te 5 zabiegów błyskawicznie odmłodzi, rozświetli i wygładzi cerę. Efekty zobaczysz od razu

Jeśli pies żyje w kojcu, a kot jest wychodzący, na sylwestra zapewnij im miejsce w domu. Nie zmieniaj położenia legowiska, do którego zwierzę jest przyzwyczajone, ale dodatkowo zapewnij kryjówkę, z której będzie mogło skorzystać w razie potrzeby. Wybierz miejsce możliwie jak najcichsze. Często takim pomieszczeniem, ze względu na brak okien, jest łazienka.

Zaciągnij zasłony bądź opuść rolety w oknach. Fajerwerki to nie tylko dźwięk, ale też kolorowe błyski, które również mogą być źródłem stresu.

Gdy zwierzę usłyszy hałas i się wystraszy, nie reaguj nerwowo. W żadnym wypadku nie krzycz na nie, ani nie bij, ponieważ to jedynie pogorszy sytuację. Możesz delikatnie głaskać bądź przytulać czworonoga, jednak nie rób tego intensywniej, niż zazwyczaj. Spróbuj pobawić się ze zwierzakiem, a tym samym odwrócić jego uwagę. Podobną rolę spełnią ulubione smakołyki.

Innym sposobem na stresujący czas może okazać się muzyka. Nie tylko przygłuszy ona dźwięki z zewnątrz, ale też pomoże się odprężyć. Jeśli nie słuchasz muzyki na co dzień, wprowadź ten zwyczaj kilka dni przed sylwestrem, aby przygotować swojego podopiecznego i nie wywołać takim zabiegiem efektów odwrotnych, od zamierzonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet