Spis treści
„Jaki sylwester, taki cały rok” czy też „Nowy Rok jaki, cały rok taki”. Wierzymy, że to, w jaki sposób spędzimy te dwa dni, jeden kończący, a drugi rozpoczynający nowy okres, przełoży się na naszą przyszłość.
Pewne zwyczaje dotyczą ostatniego dnia grudnia, inne już mają rację bytu jedynie 1 stycznia. Niektóre znamy i przestrzegamy ich, nie zastanawiając się nad głębszym sensem, a jeszcze kolejne potrafią być prawdziwie zaskakujące.
Zobacz bardziej i mniej powszechne przesądy sylwestrowe i noworoczne
Bąbelki przepowiedzą stabilizację lub nowości, a pranie może być... niebezpieczne! Przesądy sylwestrowe
Kto nie słyszał twierdzeń, że do zakończenia roku należy pozbyć się wszystkich długów, a także mieć w domu porządek? Wejście w Nowy Rok z zaległościami źle wróży i zapowiada kolejne problemy finansowe, a bałagan, stare czy też zniszczone rzeczy też nie przyniosą niczego dobrego. Uprzątnięcie ich pozwoli wejść w Nowy Rok z „czystą kartą”. Ale uwaga! Nie wolno sprzątać w samego sylwestra. Wtedy wraz z pozbyciem się nieporządku, możemy pozbyć się szczęścia.
Jeśli już jesteśmy przy sprzątaniu, należy też uważać na pranie, a dokładniej na białe pranie. Nie wolno go robić od pierwszego dnia Bożego Narodzenia aż do Święta Trzech Króli. W tym czasie nocami duchy przybywają na ziemię, a pranie może im stanąć na drodze. Jeśli na nie wpadną i się zaplączą, zapragną zemsty. Ta zasada obejmuje również pranie wiszące w domach.
Innym z przesądów są... bąbelki w szampanie. Przyjrzyjmy się im podczas wznoszenia toastu po północy. Jeśli są duże i chaotycznie pływające, powinniśmy się spodziewać sporych zmian, a nawet romansów. Z kolei jeśli są małe i unoszą się równomiernie, spodziewajmy się stabilizacji w miłości i szczęścia.
Słuchaj uważnie i uważaj przy śniadaniu. Jakie są przesądy na Nowy Rok? Sprawdź przesądy noworoczne
Jeden z popularnych noworocznych przesądów dotyczy życia uczuciowego. Tego dnia należy uważnie słuchać, ponieważ pierwsze imię, które usłyszymy po północy, wskaże naszego wybranka lub wybrankę. Inne źródła wskazują na pierwsze imię, które usłyszymy po obudzeniu się, tak więc warto wytężyć słuch również wtedy.
Gdy już zasiądziemy do śniadania, pamiętajmy o ważnej sprawie. Powinniśmy je zjeść na okrągłych talerzach, co będzie symbolizować zamknięcie dawnego cyklu. Tego dnia zjedzmy też danie z kapustą, co przyniesie nam szczęście na resztę roku.
Zobacz więcej przesądów dotyczących sylwestra i Nowego Roku
Przesądy sylwestrowe oraz przesądy noworoczne są częścią tradycji
Przesądy sylwestrowe i noworoczne to fascynujący element kultury ludowej, który przetrwał przez wieki, przenosząc się z pokolenia na pokolenie. Choć niegdyś były powszechniejsze i traktowane poważniej, wiele z nich kultywowanych jest do dziś. Pozostają częścią tradycji i pokazują, co dla ludzi, zarówno kiedyś, jak i współcześnie, jest ważne i jakie sprawy ich interesują. Obejmują różne sfery życia, w tym miłość i finanse. Co ciekawe, wiele z sylwestrowych przesądów i przesądów noworocznych opiera się na jedzeniu i napojach, a także pieniądzach.
Sprawdź: Sylwester to dla zwierząt bardzo stresujący czas. Jak w tym dniu pomóc psu i kotu przetrwać hałas?
Ogółem przesądy dotyczą także przewidywania szczęścia i nieszczęścia, obejmują wiarę w siłę kolorów czy też talizmanów, duchy oraz astrologię, a nawet okultyzm. Przesądy powstały, gdy ludzie nie potrafili zrozumieć różnych zjawisk. Wiara w nie pozwalała opanować lęk przed tym, co nieznane oraz potencjalnie niebezpieczne.