Spis treści
Przesądy świąteczne, które mogą zaskoczyć
Według przesądów świątecznych pewne zachowania albo zjawiska mogą zapewnić szczęście i zdrowie lub też wręcz przeciwnie - niepowodzenie, kłótnie, ból, choroby czy też staropanieństwo (niegdyś uważane jednoznacznie za coś negatywnego).
W galerii wymieniamy wiele mniej i bardziej popularnych przesądów. Niektóre związane są z:
- butami,
- kłótniami,
- jedzeniem,
- sprzątaniem,
- czy też pogodą.
Należy pamiętać, by na przesądy patrzeć z przymrużeniem oka i nie brać ich do siebie, a traktować bardziej jako interesującą ciekawostkę.
Mężczyzna czy kobieta? Taka wizyta lub telefon mogą przynieść domownikom pecha
Jeden z ciekawszych, choć niezbyt popularnych przesądów świątecznych, dotyczy odwiedzin. Jeśli w Wigilię do naszego domu jako pierwszy z życzeniami przyjdzie albo zatelefonuje mężczyzna, oznacza to szczęście i narodziny byczków w gospodarstwie, z kolei jeśli jest to kobieta, lepiej uważać, bo oznacza to chorobę lub innego rodzaju pecha.
A co oznacza, jak choinka się przewraca? Takie zdarzenie było złym symbolem, ponieważ choinka symbolizuje życie.
Wigilijne rytuały, które mają zapewnić pomyślność. Co da wymieszanie soli z cukrem?
Wigilia to dzień kojarzący się rodzinnym szczęściem, spokojem i radością. Choć to święto religijne, istnieje wiele rytuałów, przesądów i zabobonów, które wykonane 24 grudnia, mają zapewnić pomyślność ...
Boże Narodzenie obfituje w symbolikę i zwyczaje
Boże Narodzenie i Wigilia związane są z przesileniem zimowym, przypadającym, w przybliżeniu, na ten czas. 21 grudnia rozpoczyna się astronomiczna zima, od tego czasu dzień się wydłuża, a noc jest krótsza. Z czasem świąt od dawnych lat łączą się rytuały związane między innymi z rolnictwem, religią, a także kolejnym, zbliżającym się rokiem.
Jednym ze zwyczajów, które przetrwały do dziś, jest spróbowanie każdej z potraw na wigilijnym stole.
Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku – pisze Kazimierz Tarnawski w Wieczorze wigilijnym w dawnej chacie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!