Niepozorne odwiedziny, a pech na cały rok! O tym mało kto wie. Sprawdź świąteczne przesądy dotyczące Bożego Narodzenia

Anna Moyseowicz
Przesądy dotyczą aspektów życia ważnych dla ludzi, jak między innymi miłość, ślub czy też zdrowie.
Przesądy dotyczą aspektów życia ważnych dla ludzi, jak między innymi miłość, ślub czy też zdrowie. Olga Yefimova/ Getty Images
Jeżeli ta osoba jako pierwsza w wigilię przyjdzie w odwiedziny, domownicy powinni mieć się na baczności, bo czeka ich nieszczęście. Świąteczne przesądy potrafią być zaskakujące. Znali je i praktykowali nasi przodkowie, jednak dziś już niewiele osób o nich pamięta. A szkoda, bo niosą ze sobą tradycje i ukazują ważne niegdyś wartości. Na czym dokładnie polega powyższy przesąd? Sprawdź ten i inne w naszym materiale.

Spis treści

Przesądy świąteczne, które mogą zaskoczyć

Według przesądów świątecznych pewne zachowania albo zjawiska mogą zapewnić szczęście i zdrowie lub też wręcz przeciwnie - niepowodzenie, kłótnie, ból, choroby czy też staropanieństwo (niegdyś uważane jednoznacznie za coś negatywnego).
W galerii wymieniamy wiele mniej i bardziej popularnych przesądów. Niektóre związane są z:

  • butami,
  • kłótniami,
  • jedzeniem,
  • sprzątaniem,
  • czy też pogodą.

Należy pamiętać, by na przesądy patrzeć z przymrużeniem oka i nie brać ich do siebie, a traktować bardziej jako interesującą ciekawostkę.

Mężczyzna czy kobieta? Taka wizyta lub telefon mogą przynieść domownikom pecha

Jeden z ciekawszych, choć niezbyt popularnych przesądów świątecznych, dotyczy odwiedzin. Jeśli w Wigilię do naszego domu jako pierwszy z życzeniami przyjdzie albo zatelefonuje mężczyzna, oznacza to szczęście i narodziny byczków w gospodarstwie, z kolei jeśli jest to kobieta, lepiej uważać, bo oznacza to chorobę lub innego rodzaju pecha.

A co oznacza, jak choinka się przewraca? Takie zdarzenie było złym symbolem, ponieważ choinka symbolizuje życie.

Czytaj: Zobacz, co zrobić, by mieć szczęście, pieniądze i miłość w kolejnym roku. Lepiej unikaj... białego prania. Przesądy sylwestrowe i noworoczne

Boże Narodzenie obfituje w symbolikę i zwyczaje

Boże Narodzenie i Wigilia związane są z przesileniem zimowym, przypadającym, w przybliżeniu, na ten czas. 21 grudnia rozpoczyna się astronomiczna zima, od tego czasu dzień się wydłuża, a noc jest krótsza. Z czasem świąt od dawnych lat łączą się rytuały związane między innymi z rolnictwem, religią, a także kolejnym, zbliżającym się rokiem.

Jednym ze zwyczajów, które przetrwały do dziś, jest spróbowanie każdej z potraw na wigilijnym stole.

Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku – pisze Kazimierz Tarnawski w Wieczorze wigilijnym w dawnej chacie.

Czytaj też: Dla nich świętowanie może skończyć się tragicznie! Masz psa lub kota? Na to musisz uważać podczas Bożego Narodzenia

Masz okazję na szczęście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet