Spis treści
Wigilia i Boże Narodzenie to magiczny czas
Czas Wigilii i Bożego Narodzenia to dla wielu Polaków przede wszystkim święto rodzinne. Z kolei dla innych najważniejszy jest aspekt religijny i świętowanie narodzin Jezusa. Ze świętami wiąże się mnóstwo przesądów i szereg zwyczajów. Przykładowo w Wigilię powinno ubrać się choinkę, a podczas kolacji pozostawić wolne miejsce przy stole dla zbłąkanego wędrowca czy – jak twierdzą inni – dla duszy członka rodziny z zaświatów. A co może przynieść szczęście? Sprawdź te rytuały!
Wigilijne rytuały, które mogą przynieść szczęście i nie tylko
Wigilia to nie tylko początek świętowania narodzin Jezusa, ale również kończenia starych spraw i witania nowych. W ten dzień wszelkie rytuały mają mieć wyjątkową moc. Co należy do tego rodzaju przesądów? Pamiętaj, aby podczas kolacji wigilijnej:
przy stole znajdowała się parzysta liczba gości;
na stole stała nieparzysta liczba potraw (choć przyjęto, że ma być ich 12);
gdy wszyscy usiedli do stołu, to przed końcem posiłku, poza gospodynią, nikt nie może od niego wstać;
pod talerzami ułóż monety, co przyniesie pieniądze;
zjedz, a przynajmniej spróbuj każdej z potraw.
Ponadto:
włożenie łuski karpia do portfela ma zapewnić pomyślność finansową;
pieniądze ma przyciągnąć też kąpiel wzięta w wigilijny poranek. W wannie powinno znajdować się kilka monet;
choinka powinna być bogato przystrojona. Im jest ładniejsza, tym pomyślność będzie większa. Pamiętaj o lampkach, łańcuchach, bombkach, cukierkach, jabłkach, pierniczkach i aniołkach. Każdy z tych elementów ma jakieś zadanie;
jaka Wigilia, taki cały rok, w związku z czym oddaj pożyczone rzeczy, pieniądze, przebacz urazy i pogódź się z ludźmi;
nie przysypiaj w ciągu dnia. To kiedyś zwiastowało „kładzenie się” zboża na polu, co może być rozumiane jako zwiastun braku pomyślności w gospodarstwie;
panna nie powinna w Wigilię zamiatać podłogi w kierunki drzwi, bo to może odgonić przyszłego męża;
małżonkowie podczas składania życzeń muszą uważać na opłatek. Choćby okruszek, który spadł na podłogę, zwiastuje zdradę.
Strona czary.pl. podaje dwa ciekawe rytuały: z pomarańczą na szczęście, a z solą i cukrem na zgodę w rodzinie.
Rytuał szczęścia polega na tym, by wziąć pomarańczę i powbijać w nią goździki. Następnie tak przygotowany owoc należy przewiązać czerwoną wstążką i zawiesić na choince lub nad progiem domu. Piękny zapach ma przyciągnąć szczęście i zapewnić pozytywne nastawienie gości.
Unikaj białego prania i uważnie słuchaj imion! Przesądy sylwestrowe i noworoczne
Choć wielu z nas traktuje je z przymrużeniem oka, to jednak w wielu domach wciąż przestrzega się pewnych tradycji i rytuałów związanych z końcem starego roku i początkiem nowego. Przesądy sylwestrowe ...
Przed Wigilią pogódźmy się, z kim możemy, jeśli jednak z jakichś względów nie jest to możliwe, pomóc może rytuał zgody. Na stole należy rozwinąć papier ozdobny, a na środku narysować kółko. W kole należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz osoby, z którą jesteśmy pokłóceni. Po prawej stronie od koła nasyp garść soli, a po lewej cukru. Weź trochę soli do lewej ręki i trochę cukru do prawej, kolejno wsyp je do koła, powtarzając „Niech zgoda zapanuje między nami, a wigilijna magia sprowadzi na nas spokój i szczęście”. Rób to tak długo, aż obie przyprawy się wymieszają w kole. Na koniec jeszcze raz je wymieszaj, ciągle powtarzając zdanie dotyczące zgody. Przesyp powstałą mieszankę do miseczki, najlepiej czerwonej albo złotej i postaw pod choinką lub też obok świecy na stole. Z kolei w sylwestra z samego rana wysyp przyprawy za próg albo przez okno, na znak końca problemów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!