Drugi rok pandemii przyniósł niekorzystne zmiany w sferze zdrowia kobiet. Znane autorytety opowiedziały, czego nauczyła je pandemia

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Stan zdrowia blisko połowy światowej populacji jest nieznany – alarmuje firma Hologic.
Stan zdrowia blisko połowy światowej populacji jest nieznany – alarmuje firma Hologic. Thirdman/Pexels.com
Drugi rok pandemii wiązał się dla kobiet z rosnącym stresem. Przyniósł on także więcej wyzwań zdrowotnych. W 2021 roku około 1,5 miliarda kobiet nie miało dostępu do profilaktyki raka, ani badań związanych z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ponad miliard ani razu nie odwiedził lekarza.

Spis treści

Pandemia uderzyła w zdrowie kobiet

Nie dysponujemy danymi dotyczącymi stanu zdrowia 49,6 proc. światowej populacji – wskazuje Hologic, firma specjalizująca się w technologiach medycznych wspierających zdrowie kobiet. Oznacza to, że nie wiemy, co dzieje się ze zdrowiem 3,9 miliarda ludzi. Przedsiębiorstwo opracowało Globalny Indeks Zdrowia Kobiet, który pozwala mierzyć zmiany związane z sytuacją kobiet w tym obszarze kobiet. Badacze z Hologic dotarli do 120 tys. kobiet, mierząc m.in. ich dostęp do opieki medycznej w trakcie: ciąży i po doświadczeniu przemocy domowej, a także sprawdzając wykrywalność chorób i możliwości ich leczenia. Hologic szacuje, że wyniki badania odzwierciedlają stan obejmujący 94% kobiet i dziewcząt powyżej 15. roku życia.

Autorzy badania wskazują, że drugi rok pandemii przyniósł więcej zmian niż pierwszy w sferze zdrowia kobiet. Warto zaznaczyć, że projekt Hologic jest realizowany od 2020 roku. Badanie zostało opracowane wspólnie z prestiżowym Instytutem Gallupa, który stworzył m.in. uznany na całym świecie test CliftonStrengths. W ramach przedsięwzięcia poszczególne kraje otrzymały oceny w skali od 1 do 1000. Te zostały wystawione na podstawie odpowiedzi respondentów. Badano pięć obszarów życia, do których należą: 

 • ogólny stan zdrowia,
 • opieka profilaktyczna, 
 • zdrowie psychiczne
 • bezpieczeństwo,
 • podstawowe potrzeby życiowe, np. te związane z jedzeniem i ze schronieniem.

Ze wskaźnika można dowiedzieć się, że podczas drugiego roku pandemii stan zdrowia kobiet uległ nieznacznemu pogorszeniu. W 2021 r. Globalny Indeks Zdrowia Kobiet wyniósł 53 punkty, o jeden punkt mniej niż w roku poprzednim. Żaden kraj nie otrzymał więcej niż 70 punktów, a wśród państw najlepiej dbających o potrzeby zdrowotne kobiet uplasowały się: Tajwan, Łotwa, Austria i Dania. Najgorsze wyniki, poniżej 40 punktów, otrzymały: Afganistan, Kongo i Wenezuela. Polska uzyskała 62 punkty, co plasuje nas w połowie rankingu, między Malezją a Salwadorem. 

Według Gertraud Stadler, dyrektorki Instytutu Płci w Medycynie w szpitalu Charite w Berlinie, „ekonomiczny i psychologiczny ciężar pandemii będzie przez pewien czas ciążył na wielu gospodarstwach domowych, a wiemy, że szczególnie dotknął on kobiety” (cytat za CNN). Dzięki współpracy z Instytutem Gallupa można było stwierdzić, że w 2021 r. kobiety były bardziej zestresowane, zmartwione, złe i smutne, w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto w 2021 r. kobiety częściej niż mężczyźni wskazywały na to, że nie starcza im pieniędzy na jedzenie (34% respondentek w 2020 r. i 37% respondentek w 2021 r.). Spadło zadowolenie kobiet z dostępnych opcji leczenia, w wielu krajach zmniejszyło się także ich poczucie bezpieczeństwa.

Znane autorytety zabrały głos w sprawie wpływu pandemii na kobiety

W 2021 r. firma Hologic zrealizowała projekt, w ramach którego zapytała kobiety zasłużone dla świata nauki, polityczki, aktywistki i pracownice organizacji pozarządowych, czego nauczyły się w trakcie pandemii. Zadane im pytanie brzmiało: „Jaką lekcję wyniosłaś z pandemii i jak mogłaby ona pomóc innym kobietom w obliczu nadchodzącego roku?”. Odpowiedzi zostały zaprezentowane w formie kilkuminutowego nagrania wideo. W sprawie kobiet wypowiedziało się wiele autorytetów z różnych dziedzin życia, m.in.:

 • Sheryl Snadberg – COO Facebooka
 • Madeleine Albright – była pierwsza sekretarz Stanów Zjednoczonych
 • Malala Yousafzai – pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla
 • Yvonne Aki-Sawyerr – polityczka, burmistrz Freetown, stolicy Sierra Leone
 • April Ryan – analityczka polityczna CNN
 • Angélique Kidjo – benińska piosenkarka, aktorka i aktywistka
 • Saray Khumalo – pierwsza czarnoskóra Afrykanka, która zdobyła szczyt Mount Everest
 • Monica Simpson – aktywistka, artystka i dyrektorka wykonawcza SisterSong Women of Colour Reproductive Justice Collective
 • Lauren Hernandez – amerykańska gimnastyczka artystyczna i olimpijka
 • Kristine Rodriguez – założycielka GRL Collective
 • Olivia Culpo – amerykańska influencerka specjalizująca się w modzie, aktorka i celebrytka
 • Samantha Bee – kanadyjsko-amerykańska aktorka i prezenterka telewizyjna oraz komiczka i producentka
 • Yogita Bihani – indyjska aktorka telewizyjna, która odniosła sukces w Bollywood
 • Jewel Kilcher – amerykańska piosenkarka, gitarzystka i autorka tekstów
 • Vanessa Ruiz – sędzia Dystryktu Kolumbii z Międzynarodowego Stowarzyszenia Kobiet Sędziów
 • Alexis McGill Johnson – prezeska Planned Parenthood Federation of America
 • Judith LeBlanc (Caddo) – dyrektor wykonawcza Native Organizers Alliance (NOA), organizacji pomagającej rdzennym plemionom
 • Dr Leana Wen – lekarka dyżurna na pogotowiu ratunkowym

– Istnieje tyle rzeczy, których dokonałyśmy. Dbaj o to wszystko z miłością i godnością. Bądź dumna z siebie i ze wszystkiego, co udało ci się osiągnąć w życiu – radzi noblistka, Malala Yousafzai.

– Kobiety mają siłę, by poradzić sobie z skutkami pandemii. A to wynika stąd, że jesteśmy wielozadaniowe, co pozwala nam uzyskać horyzontalną perspektywę spojrzenia. Potrafimy dostrzec zarówno te problemy, które istnieją, jak i te, które dopiero nadchodzą – przekonywała zmarła w tym roku Madeleine Albright.

– Nie musisz być perfekcyjna. Nikt nigdy taki nie jest. I zgadnij, co: śniadanie na kolację smakuje wyśmienicie – przypomina Samantha Bee. 

Pandemia stworzyła realne zagrożenie dla zdrowia kobiet

Jak wskazuje Dr Susan Harvey, wiceprezeska Hologic ds. globalnych spraw medycznych, w 2021 r. około 1,5 miliarda kobiet nie miało dostępu do opieki profilaktycznej w kierunku licznych chorób, co może średnio skrócić ich długość życia o dwa lata, w porównaniu z kobietami, którym zapewniono możliwość korzystania z badań profilaktycznych. Jednocześnie w zeszłym roku ponad 1 miliard kobiet nie był u lekarza. Badanie diagnostyczne w kierunku raka w 2021 r. wykonała mniej niż jedna ósma kobiet.

– Bez zapewnienia kobietom fundamentalnego zdrowia i dobrobytu, nie będziemy w stanie osiągnąć żadnego z celów związanych ze stabilnością ekonomiczną lub równością w rozwoju społeczno-ekonomicznym. To wszystko spoczywa na barkach zdrowego środowiska, zdrowego człowieka i zdrowych wyników – uważa dr Katie Schubert, prezeska i dyrektorka naczelna Society for Women's Health Research. Zdaniem ekspertki „kobiety zawsze w ostatniej kolejności dbają o siebie i swoje zdrowie”, ponieważ to one czuwają nad zdrowiem rodziny, a także mają wiele innych obciążeń, udzielając się m.in. w lokalnych społecznościach.

– W wielu rodzinach to kobieta pełni rolę lekarki i menedżerki, a także bierze na siebie większość obowiązków związanych z opieką nad dziećmi czy osobami starszymi. Kobiety chodzą do lekarza z własnym dzieckiem, ale rzadko myślą o swoim zdrowiu – tłumaczy dr Katie Schubert.

Za raportu opublikowanego we wrześniu 2022 r. przez organizację UN Women oraz Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ wynika, że przy obecnym tempie wyrównywania różnic między kobietami i mężczyznami do 2030 r. nie uda nam się osiągnąć równości płciowej. Wręcz przeciwnie, zajmie to setki lat. Z kolei według danych Eurostatu w 2020 r. Polska wydawała na profilaktykę i opiekę zdrowotną najmniej spośród 20 zbadanych przez europejski urząd krajów. Podczas gdy Eurostat szacował nasze wydatki na służbę zdrowia na poziomie 4,8% PKB, w Niemczech było to ponad dwa razy więcej, bo 11,2% PKB.

Gdzie szukać wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego?

Osoby potrzebujące pomocy psychologa lub innego specjalisty od zdrowia psychicznego mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy, świadczonej przez Centrum Zdrowia Psychicznego. W ramach pilotażowego projektu CPZ udzielane są konsultacje w punktach koordynacyjno-zgłoszeniowych na terenie różnych województw. Ich lokalizację można sprawdzić na mapie Centrów Zdrowia Psychicznego na stronie czp.org.pl w zakładce „Pomoc”. Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne świadczą również placówki NFZ oraz prywatne przychodnie.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Obywatelskich
Warszawa, al. Solidarności 77
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet