Spis treści
Regularne badanie piersi może uratować życie
W 2020 r. raka piersi zdiagnozowano u 25 tys. kobiet – wynika z danych NFZ i Krajowego Rejestru Nowotworów z 2021 roku. Ten rodzaj choroby jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. I chociaż można wykryć go już we wczesnym stadium rozwoju, m.in. wykonując regularnie samobadanie pierwsi lub USG, w dalszym ciągu wiele osób nie monitoruje na bieżąco swojego stanu zdrowia. Kobiety często rezygnują z podjęcia jakichkolwiek kroków w kierunku diagnozy, ponieważ boją się jej wyników.
– Wszystkim kobietom przypominam, jak ważne są badania profilaktyczne. Wiele pań nie przychodzi na badanie ze strachu. Boją się, że zostaną wykryte groźne zmiany. Inne twierdzą, że badania są zbyt drogie. Dlatego powtarzam: nie każda zmiana w piersi to rak. A nawet, jeśli zmiana okaże się rakiem, to wcześnie wykryty jest on w 100 procentach wyleczalny – mówi doktor Jacek Tulimowski, ginekolog i położnik, partner merytoryczny „Gabinetów z Różową Wstążką”.
Nawet, jeżeli nie chcemy iść do ginekologa, możemy wykonać badanie piersi w domowych warunkach. Do samobadania zachęca kobiety wiele celebrytek, m.in. Ewa Chodakowska, która nagrała filmik instruktażowy, jak to zrobić. Tę formę profilaktyki raka piersi stosują 3 na 4 kobiety – wynika z ankiety Avon i stowarzyszenia „Amazonki”, w której w 2021 r., w ramach Akcji „Gabinety z Różową Wstążką”, wzięły udział 903 osoby.
Dotykanie i poznawanie swoich piersi któregoś dnia może uratować nam życie. Kobiety, które regularnie wykonują samobadanie piersi, lepiej znają górne partie swojego ciała i łatwiej jest im zaobserwować wszelkie anomalie, które należy skonsultować ze specjalistą. Warto także robić badania w profesjonalnych gabinetach ginekologicznych.
Gdzie można zbadać piersi?
W październiku warto poszukać dodatkowych możliwości bezpłatnego wykonania badania piersi. W tym czasie wiele firm i organizacji pozarządowych realizuje akcje oraz kampanie społeczne, skierowane do kobiet. Jedną z nich jest inicjatywa zapoczątkowana przez firmę Avon w 2007 r., wspomniane „Gabinety z Różową Wstążką”. Przedsięwzięcie wspierane przez Stowarzyszenie ,,Amazonki’’ Warszawa-Centrum umożliwia badań wykorzystywanych w diagnozowaniu raka piersi. Ma ono także na celu przełamanie wewnętrznych barier kobiet, związanych z wykonywaniem badań.
„Dzienniki raka”. Przeczytaj kultową książkę o walce z rakiem piersi i mastektomii
„Dzienniki raka” Audre Lorde to poruszająca autobiografia z rakiem piersi w tle. Zbiór esejów amerykańskiej autorki miał swoją premierę w 1980 r., ale jego polski, długo oczekiwany przekład, ukazał s...
Z tegorocznej edycji wydarzenia ma szansę skorzystać 5000 kobiet. Mogą one dokonać rejestracji na badanie piersi w jednym z 78 „Gabinetów z Różową Wstążką” na terenie całej Polski. Dodatkową zachętę do zapisu na badanie stanowi fakt, że w objętych programem gabinetach jego wykonanie kosztuje jedynie 20 zł.
– Do tej pory dofinansowaliśmy ponad 58 000 badań USG piersi, przekazując corocznie na ten cel ok. 500 tys. zł. W tym roku ponownie dofinansujemy kolejne kilka tysięcy badań, by dać Polkom szansę na potwierdzenie swojego zdrowia – mówi Agnieszka Isa, General Manager Avon Cosmetics Polska.
Aby zapisać się na badanie, należy odwiedzić stronę AvonKontraRakPiersi.pl. Rejestracja rozpoczęła się 15 października. O dużym zainteresowaniu inicjatywy świadczy fakt, że w wielu gabinetach zapisanie się na badanie w promocyjnej cenie nie jest już możliwe.
– Ciężko jest dostać się na to badanie. Obdzwoniłam na Śląsku wszystko, łącznie z miejscami, gdzie zapisy ruszyły dopiero wczoraj, a w ogóle nie ma już miejsc – żali się jedna z naszych czytelniczek.
Na podobne doświadczenia wskazuje inna osoba, która w 2021 r. próbowała dokonać rejestracji w Warszawie. Zaledwie kilka dni po rozpoczęciu rejestracji były już dostępne wyłącznie pojedyncze terminy badań.
Gdzie jeszcze można wykonać profilaktyczne badanie?
USG piersi można wykonać bezpłatnie, na fundusz NFZ. W tym celu należy zapisać się na wizytę w dowolnie wybranym gabinecie ginekologicznym. Wszystkie osoby posiadające aktualne ubezpieczenie zdrowotne mogą zrobić to bezpłatnie, bez skierowania od internisty. Niestety, w licznych placówkach NFZ na wizytę trzeba czekać przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Ponadto część gabinetów ginekologicznych, obsługujących pacjentki na NFZ, nie jest wyposażona w urządzenia do USG. W takim przypadku lekarz ginekolog może wystawić skierowanie na badanie, ale trzeba zapisać się na nie oddzielnie, poczekać w kolejce i wykonać je w innym terminie. Umawiając się na wizytę u ginekologa, warto upewnić się, czy w gabinecie znajduje się odpowiedni sprzęt do badań.
Rak piersi początkowo nie daje objawów. Jakie dolegliwości mogą oznaczać nowotwór?
Rak piersi to najczęściej rozpoznawany nowotwór wśród kobiet w Polsce. Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju tego typu nowotworu, a wśród najważniejszych można wymienić mutację genetyczną BRCA1 i BR...
Warto rozmawiać o badaniu piersi
Aż 60 proc. kobiet, które w 2021 r. wzięły udział w ankiecie stowarzyszenia „Amazonki” i firmy Avon, ujawniło, że w ostatnim roku ginekolog ani razu nie wykonał im badania piersi podczas standardowej wizyty lekarskiej. Okazuje się jednak, że zachętę do robienia badań stanowią kampanie społeczne. Aż 7 na 10 kobiet biorących udział w ubiegłorocznej edycji „Gabinetów z Różową Wstążką” przyznało, że do przyjścia na badanie skłoniła je sama inicjatywa. W wyniku przedsięwzięcia:
- 774 kobietom zlecono dalsze badania,
- 371 osobom wykonano mammografię,
- od 215 pacjentek pobrano wycinki do biopsji,
- 114 kobietom zalecono dalszą konsultację onkologiczną.
Już 95 proc. dziewcząt w wieku 14-16 lat oraz 58 proc. młodych kobiet w wieku 19-25 lat nigdy nie uczestniczyło w zajęciach dydaktycznych na temat profilaktyki raka piersi – wynika z Raportu Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021, na który powołuje się MedOnet. Szkoły mogą to zmienić, dołączając do akcji avon.pl/programedukacyjny. Po zarezerwowaniu klasy za edukację uczniów, specjalnie przeszkolone ekspertki z Fundacji Rak`n`Roll przeprowadzą 45-minutowe lekcje dla uczniów. Wszystko będzie utrzymane w swobodnej atmosferze. Projekt jest realizowany w ramach akcji „Avon Kontra Rak Piersi”. Tegoroczne działania profilaktyczne Avon wspierają: Fundacja Rak'n'Roll oraz Natalia Nykiel – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.
Uzupełnij domową apteczkę
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny
- Wydało się, co Gwit je w Wigilię. Kilogram mąki to dopiero początek