Ewa Chodakowska uczy internautki, jak wykonać badanie piersi. Zobacz krok po kroku, na czym polega samobadanie piersi

OPRAC.:
Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Na zdjęciu (od lewej): Omenaa Mensah, Anna Kupiecka i Ewa Chodakowska. Zdjęcie wykonano w ramach kampanii ThinkPink 2022.
Na zdjęciu (od lewej): Omenaa Mensah, Anna Kupiecka i Ewa Chodakowska. Zdjęcie wykonano w ramach kampanii ThinkPink 2022. ThinkPink/Purella
Często mówi się o różowym październiku, ponieważ w tym czasie aktywiści, rozmaite firmy i organizacje edukują kobiety i mężczyzn na temat raka piersi. Ta niebezpieczna choroba może zakończyć się śmiercią, jeżeli nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Na szczęście jesteśmy w stanie badać piersi w domowych warunkach. Znana influencerka, Ewa Chodakowska, postanowiła pokazać kobietom, jak to robić.

Myśl różowo – badaj piersi

Ewa Chodakowska już od trzech lat organizuje wraz z Purella Superfoods kampanię społeczną #ThinkPink (myśl różowo). Przedsięwzięcie jest częścią Miesiąca Świadomości Raka Piersi (ang. „Breast Cancer Awarness Month"). Międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi stała się różowa wstążka – stąd nazwa kampanii. Podejmowane przez trenerkę inicjatywy skierowane są do kobiet w różnym wieku. Nie inaczej jest z trzecią edycją #ThinkPink, która odbywa się pod hasłem „międzypokoleniowość”. W tym roku jedną z ambasadorek akcji została także Omenaa Mensah, prezeska i założycielka Omenaa Foundation, filantropka, dziennikarka i businesswoman.

Ewa Chodakowska ma liczne grono swoich obserwatorek na Instagramie i Youtubie. Postanowiła to wykorzystać, aby zachęcić kobiety do sprawdzania, czy na ciele nie pojawiły się guzki. Blogerka podzieliła się ze swoimi fankami kilkuminutowym nagraniem, podczas którego wyjaśnia, jak zbadać piersi w domu.

– Chciałabym zwrócić twoją uwagę na to, jak ważne są badania piersi. Po pierwsze – regularne USG piersi. Po drugie, raz w miesiącu, pomiędzy 3. a 12. dniem cyklu, badanie palpacyjne. Słuchaj, zajmie ci ono pięć minut, a może uratować twoje życie – mówi prezenterka w nagraniu.

Masz wpływ na swoje zdrowie

Rak piersi to jedna z najczęściej diagnozowanych wśród kobiet chorób nowotworowych. W swoim pierwszym i drugim stadium (łącznie występują ich cztery) w 90% jest uleczalny. Jeżeli diagnoza zostanie postawiona później, szanse na przeżycie maleją. W trzeciej fazie choroby spadają o ok. 25%, natomiast na czwartym, najbardziej zaawansowanym etapie, maleją o kolejne 25%, jak informuje Purella w materiałach prasowych.

– Niestety, nadal wiele kobiet nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych. Żyją w przekonaniu, że temat choroby ich nie dotyczy lub ze strachu i niewiedzy odkładają badanie na później. Do lekarza często zgłaszają się już w zaawansowanym stadium, kiedy rak stwarza realne zagrożenie dla życia. To zjawisko dodatkowo pogłębiła pandemia – mówi Anna Kupiecka, prezeska fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Ekseprtka zaznacza, że w większości przypadków rak piersi nie jest dziedziczny. Zachorowanie na tę chorobę ma związek z genami zaledwie w 5–10% przypadków, tak więc problem jest globalny i może dotknąć każdego z nas (na raka piersi chorują również mężczyźni). Ekspertka zachęca do regularnej samokontroli. – Chociaż nie mamy pełnego wpływu na to, czy zachorujemy, możemy mieć wpływ na to, jak ta historia się zakończy – podkreśla.

15 października obchodzimy Europejski Dzień Zdrowia Piersi. To dobra okazja, aby zapoznać się z filmem instruktażowym Ewy Chodakowskiej i wykonać pierwsze samodzielne badanie piersi. Można zrobić je przed lustrem, podążając za wskazówkami trenerki. 15 października to także dobry moment, aby zacząć rozmawiać o raku piersi. Kobiety, które cierpią z powodu tej choroby, mogą zaryzykować i podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. – Moim marzeniem jest, aby temat zdrowia nie budował poczucia dyskomfortu – podsumowuje Ewa Chodakowska.

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet