5 pomysłów na szybkie poradzenie sobie ze stresem jesienią. Zainwestuj w siebie i zrelaksuj ciało

Redakcja Strona Kobiet
Każdego dnia warto wygospodarować czas na relaks. W ten sposób zadbamy o swoją higienę psychiczną.
Każdego dnia warto wygospodarować czas na relaks. W ten sposób zadbamy o swoją higienę psychiczną. Pavel Danilyuk/Pexels.com
Jesienią, gdy wrócimy już do pracy po urlopie, często wzrasta nasz poziom stresu. Łatwo jest utracić poczucie bycia wypoczętym i zrelaksowanym. Co robić, gdy mamy wrażenie, że żyjemy w zbyt dużym stresie? Jak można łagodzić jego objawy, cierpiąc na brak czasu? Podajemy sprytne i sprawdzone sposoby na szybkie zrelaksowanie ciała.

Spis treści

Dlaczego relaks jest taki ważny?

Osoby żyjące w biegu, łączące role pracownika i opiekuna, często mają trudność ze zrelaksowaniem się i odprężeniem ciała. Tymczasem utrzymujący się długo

wysoki poziom stresu

może prowadzić do r

wysoki poziom stresu

ozwoju poważnych chorób takich, jak depresja. Na problemy ze złym samopoczuciem szczególnie jesteśmy narażeni jesienią i zimą, gdy dni są krótkie, a niebo – szare i pochmurne. W psychologii mówi się nawet o depresji sezonowej, czyli sezonowych zaburzeniach afektywnych (ang. Seasonal Affective Disorder, w skrócie SAD). To szczególny rodzaj depresji, który daje objawy w sezonie jesienno-zimowym.

Aby nie doprowadzić do długotrwałego pogorszenia swojego samopoczucia, warto wypracować własne sposoby na radzenie sobie ze stresem. Przygotowaliśmy propozycję pięciu metod, które mają tę zaletę, że dają poczucie rozluźnienia już po 5–20 minutach. Każdy z nas jest inny i na niektórych mogą one działać lepiej, a na innych gorzej. Warto jednak je wypróbować, aby ocenić, jak na nas oddziałują. Poniżej wyjaśniamy działanie poszczególnych metod, a w galerii podajemy pięć wskazówek, jak radzić sobie ze stresem.

Rolowanie (foam rolling)

Rolowanie pozwala rozluźnić mięśnie i powięzi. Masując ciało z wykorzystaniem wałka, wnika się w struktury głębokie tkanek. Chociaż sam proces może być nieco bolesny, w jego trakcie puszczają różnego rodzaju napięcia w ciele. Do rolowania zachęcają również fizjoterapeuci i trenerzy fitness, ponieważ po automasażu mięśnie są mniej spięte. Tzw. foam rolling jest zalecany zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub na zakwasy. Osoby, które rolują się regularnie, z czasem przestają odczuwać ból towarzyszący nowicjuszom. Aby rolowanie było przyjemniejsze, warto dobrać twardość wałka do swoich potrzeb. Dla początkujących zaleca się miękkie lub średnie wałki, a dla zaawansowanych – twarde.

Leżenie na macie do akupresury

Dzięki macie do akupresury można poprawić krążenie krwi w organizmie. Wystarczy pięć minut leżenia na rozetach z igłami, aby zrelaksować i odprężyć ciało. Na rynku dostępne są maty do akupresury różnej długości – na tych krótszych można położyć plecy lub uda, dłuższe umożliwiają oddziaływanie na większą powierzchnię ciała. Produkty w poszczególnych wariantach często są sprzedawane w zestawie z poduszką do akupresury i wygodną torbą do przechowywania akcesoriów.

Automasaż

Masując lub opukując własne ciało, nie tylko możemy przynieść widoczną ulgę swoim mięśniom, ale też szybciej osiągniemy poczucie relaksu. Nawet krótki, kilkuminutowy masaż jest w stanie zmniejszyć poziom naszego stresu. Szczególną uwagę warto poświęcić tym obszarom ciała, które są najbardziej spięte. Podstawowych technik automasażu warto nauczyć się na warsztatach lub szkoleniu z profesjonalistą.

Odpoczynek z poduszką relaksacyjną na oczy

W sklepach internetowych i ze sprzętem do jogi można zaopatrzyć się w poduszkę relaksacyjną, która pomaga rozluźnić mięśnie twarzy. Ta wyposażona w satynową podszewkę dodatkowo przyjemnie chłodzi. Nawet podczas pięciominutowej przerwy od pracy warto położyć się na chwilę z taką poduszką na oczy, kładąc ją w poprzek twarzy, na czole lub powiekach. Jeżeli chcemy umieścić poduszkę na czole, kładziemy ją najpierw na oczach, a następnie przesuwamy w kierunku czubka głowy, na czoło, żeby delikatnie naciągnąć skórę.

Masaż twarzy

Napięcie i stres, jakie odczuwamy, mają przełożenie na to, co dzieje się z naszą twarzą. Pod wpływem stresu można zaciskać zęby, marszczyć czoło czy pocierać policzki. Dlatego dobrym sposobem na obniżenie poziomu stresu jest masaż twarzy. Można wykonać go samodzielnie, dotykając skóry palcami lub dłońmi, albo za pomocą profesjonalnego masażera do twarzy, takiego jak: płytka Gua Sha, roller do twarzy z jadeitu, masażer 3D czy bańka chińska. Opanowanie metod masowania twarzy nie jest trudne. Co więcej, już krótki, trwający 15-20 minut zabieg, przyniesie odczuwalne efekty w postaci rozluźnienia mięśni twarzy i poprawy samopoczucia.

Nawet najbardziej zestresowane osoby są w stanie przeznaczyć od kilku do 20–30 minut dziennie na zrelaksowanie ciała i odprężenie umysłu. Warto wygospodarować ten czas dla siebie, aby zadbać o swoje zdrowie i higienę psychiczną. Wbrew pozorom, osoby zrelaksowane są efektywne w pracy, a ponadto rzadziej popełniają błędy. Dlatego najlepiej jest tak zaplanować swój dzień, aby dysponować czasem na relaks.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Zadbaj o swoje włosy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet