Czego można pozazdrościć Azjatkom? Przede wszystkim lśniących i mocnych włosów. Sekret ich urody tkwi w cierpliwości, systematyczności i odpowiedniej pielęgnacji nie tylko kosmyków, ale także skóry głowy. Zobacz, co powinnaś zmienić w swoich codziennych rytuałach pielęgnacyjnych, aby tak jak one cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Wbrew pozorom nie jest to takie czasochłonne, jak może się wydawać.
Spis treści
Codzienne mycie głowy ma wpływ na kondycję włosa
Azjatki są przekonane, że włosy powinno się myć tak często, jak tego potrzebują. Inaczej jednak podchodzą do kwestii skóry głowy – o nią dbają codziennie. Wiedzą bowiem o tym, że zanieczyszczenia na skalpie doprowadzają do nadmiernego przeciążenia cebulek. Wówczas włosy mają większe skłonności do wypadania, przetłuszczają się, a skóra głowy staje się zaczerwieniona i swędząca.
Dowiedz się więcej:
Peeling skóry głowy to podstawa azjatyckiej pielęgnacji włosa
Kluczem w azjatyckiej pielęgnacji włosów jest masaż połączony z głębokim oczyszczaniem skalpu. Wykonywać go trzeba regularnie – minimum raz w tygodniu. Kosmetyk na nazwie scalp scaler, czyli peeling do skóry głowy, usuwa martwy naskórek, odblokowuje pory oraz normalizuje wydzielanie sebum. Dodatkowo zapobiega pojawianiu się łupieżu i sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają.
Nie musi to być produkt zakupiony w drogerii. Możesz przygotować go sama ze składników, które masz w domu. W tym celu sprawdzą się fusy z kawy połączone z ulubionym szamponem. Składnik ten przyspiesza porost włosów, zmniejsza ich wypadanie, a także wzmacnia je i sprawia, że są wygładzone i lśniące. Do szamponu można dodać również sól, sodę oczyszczoną lub cukier. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Zabiegu nie należy jednak stosować częściej niż raz w tygodniu, by nie podrażnić skóry głowy.
To Cię zainteresuje: Koreańska pielęgnacja skóry twarzy. Poznaj sekrety urody wiecznie młodych Azjatek. Na czym polega ten rytuał pielęgnacji cery?
Nie zapominaj o codziennym czesaniu włosów
Czesanie kosmyków ma wiele zalet. Weź przykład z Azjatek, które tę czynność wykonują codziennie. Przede wszystkim działa jak masaż, a to ma istotny wpływ na wzmocnienie cebulek. Dodatkowo w ten sposób usuniesz martwy naskórek, odblokujesz pory i pobudzisz mikrokrążenie w skórze głowy. Dzięki temu jest ona lepiej dotleniona, przez co składniki odżywcze z kosmetyków skuteczniej trafiają do cebulek. A to wszystko powoduje, że włosy są zdrowsze i mocniejsze oraz lepiej rosną.
Aby uzyskać oczekiwane efekty, skup się na odpowiedniej technice oraz czasie, jaki temu poświęcasz. Szczotkuj włosy przez kilka minut najlepiej dwa razy dziennie. W trakcie tej czynności wykonuj dodatkowo masaż głowy. Codzienne szczotkowanie od nasady aż po końce włosów jest w stanie poprawić krążenie krwi, a co za tym idzie – stan czupryny i skóry głowy. Ale tylko pod warunkiem, że zastosujesz odpowiednią technikę. Pochyl głowę w dół i zacznij od końcówek. Kieruj się coraz wyżej do nasady włosów. Następnie od linii włosów przy szyi, uszach i czole przesuwaj szczotkę po skalpie, po czym przeczesuj włosy aż po końce.
Warto również zwrócić uwagę na akcesoria używane do czesania włosów. Azjatki stawiają na produkty wykonane z naturalnego włosia lub z drewnianymi szpilkami.
Woda ryżowa do pielęgnacji włosów
Woda ryżowa to mętny biały płyn, który jest pozostałością po płukaniu lub gotowaniu ziaren ryżu (bez użycia soli). Azjatki wykorzystują ją do pielęgnacji włosów jako płukankę. W efekcie jej stosowania zyskują błyszczące, jedwabiście gładkie i miękkie kosmyki.
Ryż zawiera proteiny, witaminę E i z grupy B, cynk, żelazo, magnez, potas, a pochodzący z niego związek o nazwie inozytol pozostaje wewnątrz włosa po spłukaniu i poprawia jego elastyczność oraz kondycję.
Wodę ryżową przygotujesz bez większych problemów. Potrzebujesz garnka, wody i ryżu. Weź duże naczynie do gotowania i wlej do niego dosyć sporą ilość wody, najlepiej źródlanej albo filtrowanej. Ugotuj ryż. Przypilnuj, aby się nie spalił, a ciecz nie wygotowała. Przed użyciem odcedź ugotowane ziarna. Tak przygotowany płyn musisz rozcieńczyć – kilka łyżeczek mikstury na szklankę wody. Następnie umyj włosy swoim ulubionym szamponem i wypłucz je przygotowaną płukanką. Wmasują ją dodatkowo w skórę głowy i pozostaw tak około 5 minut. Po upływie tego czasu spłucz czystą wodą.
Olejki i maseczki sekretem pięknych włosów Azjatek
Ostatnim etapem azjatyckiej pielęgnacji włosów jest nałożenie maseczki albo olejku, których zadaniem jest długotrwała ochrona i odbudowa włosa oraz zapewnienie mu odpowiedniej miękkości i blasku. Bardzo popularny i chętnie stosowany jest aloes. Pozyskiwany z niego żel łagodzi podrażnienia, wzmacnia cebulki i poprawia ukrwienie skóry. Często wchodzi w skład kosmetyków do włosów i skóry głowy.
Cennym olejem pielęgnacyjnym jest ten pozyskiwany z nasion kamelii japońskiej – olej tsubaki. Ma zbawienny wpływ nie tylko na skórę twarzy, ale i głowy. Stosowany jest do walki z łupieżem oraz do zabezpieczenia kosmyków przed wysoką temperaturą, puszeniem się i plątaniem. Nadaje włosom zdrowy połysk i chroni końcówki przed rozdwajaniem się.