Pielęgnacja włosów krok po kroku. Jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami?

Elżbieta Kozłowska
Pielęgnacja włosów wpływa znacząco na ich wygląd, nic więc dziwnego, że zainteresowanie tym tematem nie słabnie. Podpowiadamy, co robić, żeby włosy były zdrowe i piękne, i jak wybrać właściwe kosmetyki do pielęgnacji włosów.
Pielęgnacja włosów wpływa znacząco na ich wygląd, nic więc dziwnego, że zainteresowanie tym tematem nie słabnie. Podpowiadamy, co robić, żeby włosy były zdrowe i piękne, i jak wybrać właściwe kosmetyki do pielęgnacji włosów. 123 RF
Chcesz mieć mocne, zadbane i lśniące włosy? Zobacz, jak o nie dbać i jakich kosmetyków używać, aby pielęgnacja kosmyków przyniosła efekty. Poznaj zasady stylizacji włosów, które nie wpłyną na ich kondycję.

Włosy to jeden z najbardziej wyrazistych atrybutów kobiecości. Ich wygląd zależy od wielu czynników. Do najistotniejszych zalicza się: dietę i dostarczane z jedzeniem składniki odżywcze, stan zdrowia, także pod kątem hormonalnym, warunki atmosferyczne oraz wspomniany wyżej wpływ codziennej pielęgnacji.

Warto przy okazji pamiętać, że zasady pielęgnacji włosów są uniwersalne, ale kosmetyki - już nie.

To, że jakiś szampon i odżywka sprawdzają się u kogoś lub dobrze działały przez wiele lat, nie oznacza, że będzie tak zawsze. Jeśli zdrowe dotychczas kosmyki nagle zaczęły się łamać lub wypadać albo skóra głowy przetłuszcza się mocniej niż zwykle, oznacza to, że trzeba podjąć konkretne działania.

Zobacz: Hair cycling to prosta metoda pielęgnacji włosów, która gwarantuje spektakularne efekty

Jak dbać o włosy na co dzień?

Pielęgnacja włosów na co dzień polega przede wszystkim na ich myciu i odżywianiu. Podstawowym kosmetykiem jest, oczywiście, szampon odpowiednio dobrany do potrzeb skóry głowy oraz odżywka uzupełniająca jego działanie.
Obecnie do wyboru mamy jednak znacznie więcej kosmetyków oraz zabiegów, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Podpowiadamy, z czego i jak warto skorzystać.

Jak wybrać szampon i jak myć głowę

Kosmetyki do włosów dostępne są w wielu wariantach. Często popełnianym wskutek tej różnorodności błędem jest dobieranie szamponu do rodzaju włosów. Tymczasem oddziałuje on przede wszystkim na skórę, oczyszczając ją z zabrudzeń i resztek produktów stylizacyjnych.

Dlatego szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy.

W tym kontekście ważna jest sama technika mycia, polegająca przede wszystkim na masowaniu głowy. Błędem jest rozprowadzanie szamponu na całej długości włosów oraz tarcie i szarpanie kosmyków. Mokre mają odchyloną łuskę, łatwo więc doprowadzić do uszkodzeń działając w ten sposób. Włosom w zupełności wystarcza piana, powstająca podczas mycia. Woda powinna być umiarkowanie ciepła: gorąca może podrażnić skórę głowy i pobudzić gruczoły łojowe do pracy, zbyt zimna nie oczyści dostatecznie.

Drogeryjne maseczki pielęgnujące to spory wydatek, a ich skład często pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście o cerę można dbać, wykorzystując proste składniki, które zwykle mamy w domu. Przykładem takiego produktu jest jogurt naturalny, który ma działanie delikatnie złuszczające skórę, a kwas mlekowy i cynk obecne w jogurcie pomagają usunąć przebarwienia, wyrównują koloryt skóry i spłycają drobne zmarszczki. Oto kilka przepisów na maseczki do twarzy z jogurtem naturalnym, które sprawią, że cera stanie się gładsza, dobrze nawilżona i bardziej promienna.

Proste przepisy na jogurtowe maseczki na twarz

Jak wybrać odżywkę do włosów i jak ją stosować

Odżywka z kolei to kosmetyk dobierany do rodzaju włosów. Powinna być aplikowana podczas każdego mycia na wilgotne jeszcze kosmyki. Jej zadaniem jest nawilżenie, regeneracja, dostarczenie niezbędnych składników, ale przede wszystkim domknięcie rozchylonych łusek włosa.

Eksperci zdecydowanie polecają odżywki, które trzeba spłukać wodą.

Kosmetyki nie wymagające takiego zmycia obciążają włosy, doprowadzając jednocześnie do ich

szybszego przetłuszczania

i zdecydowanie pozbawiając objętości. Nie należy na własną rękę przedłużać podanego przez producenta czasu od nałożenia do spłukania odżywki.

Maska do włosów – jak często ją stosować i po co

Kosmetyki do włosów warto uzupełnić o maskę. Jest ona produktem bardziej zaawansowanym niż odżywka, ponieważ wnika w głąb włosa, a czasem nawet do mieszków, dostarczając niezbędnych składników.

Maski stosuje się najczęściej jeden lub dwa razy w tygodniu.

Jeśli włosy są bardzo zniszczone, można wzmocnić działanie preparatu, nakładając nań ręcznik lub czepek i ogrzewając suszarką. Taki patent dodatkowo rozchyla łuski włosów, pozwalając składnikom odżywczym wniknąć głębiej.

Jak działają wzmacniające wcierki

Kolejnym produktem do zadań specjalnych są wcierki. Jak sama nazwa wskazuje, preparaty te przeznaczone są do wcierania bezpośrednio w skórę głowy.

Większość obecnie dostępnych wcierek ma za zadanie powstrzymać wypadanie włosów i pobudzić porost nowych.

Niektóre wspomagają leczenie chorób skóry głowy lub ograniczają produkcję sebum. Aby dostrzec efekty, wcierki należy stosować regularnie, często przez kilka tygodni.

Olejowanie włosów – na jakie włosy warto stosować ten zabieg

W ostatnim czasie modne jest również olejowanie. Zdaniem entuzjastek tego zabiegu za jego pomocą w krótkim czasie osiągnąć można spektakularne efekty, co najbardziej widoczne jest w przypadku włosów zniszczonych, przesuszonych, puszących się i naturalnie kręconych.
Na rynku dostępnych jest wiele olejów, a wybór odpowiedniego jest kluczem do sukcesu, warto zatem tę kwestię dobrze zweryfikować.

Co ciekawe, z powodzeniem można wykorzystywać oleje spożywcze, najlepiej te nierafinowane i tłoczone na zimno.

Olejowanie nie sprzyja jednak posiadaczkom przetłuszczającej się skóry głowy i włosów cienkich, które można w ten sposób nadmiernie obciążyć.
Stosując kosmetyki do włosów takie jak olejki czy preparaty z silikonami w dużych ilościach, należy regularnie stosować mocniejszy szampon oczyszczający. W przeciwnym razie w krótkim czasie włosy staną się otłuszczone, obciążone i będą zbijały się w strąki. Dzieje się tak dlatego, że substancje dostarczane w kosmetykach nadbudowują się na włosach, co jakiś czas należy więc ów „płaszcz” zmyć.

Czy warto przywiązywać się do jednej marki lub linii kosmetycznej? Nie. Włosy lubią różnorodność. Zmieniając stosowane kosmetyki do włosów, można dostarczyć im większą ilość cennych składników odżywczych.

Jak pielęgnować włosy ze względu na ich rodzaj?

Kosmetyki do włosów na drogeryjnych półkach potrafią zaskoczyć mnogością zastosowań. Znaleźć można wśród nich: maski, sera, oleje. Wybierając poszczególne propozycje producentów, należy mieć na względzie przede wszystkim stan i rodzaj włosów, czy są one cienkie, czy grube. Ważna jest także ich długość: długie włosy wymagają więcej uwagi niż krótkie czupryny. W przypadku włosów farbowanych kolor także jest istotny.

Zobacz: Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Poznaj domowe sposoby, dzięki którym poskromisz swoje kosmyki

Połowa sukcesu to właściwe określenie porowatości. Znaczenie ma stan włosa, między innymi stopień rozchylenia łusek. Najzdrowsze są włosy niskoporowate, do których pielęgnacji powinno się wykorzystywać lekkie, ziołowe kosmetyki. W przypadku włosów wysokoporowatych warto korzystać z emolientów, np. olejów i składników nawilżających w maskach i odżywkach.

To Cię zainteresuje: Twoje włosy dopadło przesilenie wiosenne? Zobacz, jak je uratować!

W przypadku włosów kręconych ważne jest ich regularne nawilżanie i odbudowywanie struktury. Sprzyjają temu kosmetyki do włosów o nieco cięższej konsystencji, intensywnie nawilżające, a nawet natłuszczające. Więcej uwagi poświęcić trzeba także włosom farbowanym, szczególnie rozjaśnianym. Zmiana koloru osłabia cebulki, co może skutkować suchością, łamliwością, a nawet utratą blasku włosów. Kluczowe staje się zatem ich odżywienie.

Co może być trudnego w myciu zębów? Może się wydawać, że nic, ale prawda jest taka, że większość z nas robi to źle. Myślisz, że to nie twój problem? Zobacz 10 błędów, które popełniamy przy myciu zębów. Na pewno żadnego z nich nie popełniasz?

Myjesz zęby? Robisz to źle. Sprawdź, które najczęstsze błędy...

Stylizacja włosów bez błędów

Wiele kobiet nie wyobraża sobie funkcjonowania bez suszarki i prostownicy, jednak włosy i wysoka temperatura nie są dobraną parą. Aby nie doprowadzić do ich przesuszenia, zniszczenia i wypadania, warto przestrzegać kilku zasad.

Suszarka powinna znajdować się w odległości przynajmniej 20 cm od głowy.

W trakcie suszenia należy zmieniać jej umiejscowienie, najlepiej susząc włosy partiami, od spodu, zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Początkowo lepiej jest ustawić najniższą temperaturę. Przed użyciem prostownicy włosy powinny być całkowicie suche.

Jeśli wiadomo, że stylizacja zajmie więcej czasu, warto wykorzystać kosmetyki do włosów o charakterze termoochronnym. Często mają one właściwości utrwalające, dlatego nie trzeba już dodatkowo stosować pianki lub lakieru.

To cię zainteresuje: Jak przyspieszyć porost włosów? Wypróbuj te tanie i skuteczne sposoby. Efektami będziesz zaskoczona

Pamiętaj o podcinaniu włosów

Co prawda między bajki można włożyć teorię, że podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost, z całą pewnością jednak poprawia wygląd. Rozdwojonych końców nie da się „skleić” żadną odżywką, a problem zignorowany sprawi, że kosmyki będą niszczeć i coraz bardziej przypominać „siano”. Szczególnie w przypadku długich włosów dobrą praktyką jest odwiedzanie fryzjera w odstępach dwóch-trzech miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hania

Ja znalazłam sposób dzięki któremu moje włosy teraz naprawdę świetnie wyglądają. Do codziennej pielęgnacji używam tej linii Nyce: http://nyce.pl/kategorie/pielegnacja/biorganicare/

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet