Barbados ogłosił, że został republiką. Ta wyspa na Oceanie Atlantyckim, a zarazem państwo Małych Antyli, zamieszkiwana jest przez blisko 300 000 osób. Barbados ogłosił niepodległość w 1966 roku, wcześniej był kolonią brytyjską.
Barbados z kobietą prezydentem
72-letnia Sandra Mason, od 2018 r. gubernatorka generalna wyspy, została wybrana na prezydenta Barbadosu na wspólnej sesji niższej izby parlamentu i senatu. Z kolei w październiku parlament zdecydował większością dwóch trzecich głosów, kto będzie jego przewodniczącym.
30 listopada odbyło się oficjalne zaprzysiężenie Mason w Bridgetown, stolicy Barbadosu. Na uroczystości obecni byli: książę Karol i Rihanna – piosenkarka pochodząca z Barbadosu. Na zaprzysiężenie wokalistka założyła kreację od Bottegi Venety.
Rihanna bohaterką narodową
W dniu zaprzysiężenia Rihanna została bohaterką narodową Barbadosu. Taki tytuł nadała jej premierka kraju, Mia Mottley. Mieszkańcy wyspy są dumni z tego, że artystka odniosła międzynarodowy sukces. W 2018 r. mianowali celebrytkę ambasadorką Barbadosu.
Czy inne kraje zostaną republikami?
Wyłączenie wyspy spod władzy brytyjskiej korony nasuwa pytanie, czy inne były kolonie brytyjskie także zapragną pełnej suwerenności. Aby ogłosić się republiką, nie potrzebują zgody Wielkiej Brytanii. Najbardziej prawdopodobne jest, że w ślady Barbadosu pójdzie Jamajka. W tym państwie na Morzu Karaibskim dwie główne partie polityczne popierają całkowite oderwanie się od brytyjskiej monarchii. Jamajka odzyskała niepodległości w 1962 roku.
Warto przeczytać również:
Przekształceniu Barbadosu w republikę towarzyszyły liczne atrakcje: karaibskie tańce, tradycyjna muzyka, sztuczne ognie i występ orkiestry, w skład której weszło ponad 100 muzyków. Wydarzenie było transmitowane online na specjalnie do tego przeznaczonych ekranach w różnych częściach wyspy. Swoje mowy wygłosiły także znane osobistości.
- To chodzi o nas, wynurzających się z trzcinowych pól i odzyskujących swoją historię – przemawiał karaibski poeta, Winston Farrell.
Barbados – fakty z historii kraju
Barbados podlegał koronie brytyjskiej przez blisko 400 lat. Za początek utraty suwerenności przez Barbados uważa się przybycie pierwszego brytyjskiego statku na Karaiby. W latach 20. XVII w. kraj znalazł się pod brytyjską kontrolą. Osadnicy z Wielkiej Brytanii przekształcili go w kolonię cukrową, skazując mieszkańców wyspy na niewolniczą pracę aż do 1834 r., kiedy to rozpoczęła się emancypacja Barbadosu. Obecnie kraj utrzymuje się głównie z turystyki, toteż pandemia COVID-19 wpłynęła znacznie na pogorszenie jego sytuacji ekonomicznej.
Mimo odłączenia się od Wielkiej Brytanii, Barbados nadal pozostanie republiką Wspólnoty Narodów (ang. the Commonwealth), grupy krajów, z których większość była kolonią Wielkiej Brytanii. Nie należy już natomiast do monarchii rządzonych przez kobiety. W dalszym ciągu królowa jest głową państwa w takich krajach, jak: Australia, Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia czy Papua Nowa Gwinea. Pod względem długości panowania rekordzistką jest królowa Elżbieta II, która zasiada na brytyjskim tronie od 1952 roku.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!