Skąd wywodzi się Black Friday i dlaczego tak wielu ludzi czeka na ten dzień?
Dagmara Kokoszka-Lassota: Historia Black Friday wiąże się z amerykańskim Świętem Dziękczynienia, które obchodzone jest w gronie najbliższych w ostatni czwartek listopada. Sprzedawcy, którzy chcieli wykorzystać możliwość rozpoczęcia z wyprzedzeniem sezonu zakupowo-świątecznego – kolejnego dnia po Święcie Dziękczynienia, czyli właśnie w piątek, zaczęli obniżać ceny produktów i zachęcać do zakupów.
Samo pochodzenie nazwy „Black Friday” nie jest do końca jasne. W wielu źródłach pojawia się jednak sugestia, że jest to związane z kolorem tuszu, jakim zapisywane były przychody w księgach handlowych. Jeśli były one „na minusie” – zapisywano je na czerwono, kiedy firma zaczynała zarabiać – wpisywano dane tuszem w kolorze czarnym. Dzień po Święcie Dziękczynienia był symbolicznym etapem, kiedy firmy zaczynały wychodzić „na plus”.
Na co konsumenci powinni uważać podczas Black Friday? Jakie sztuczki stosują wtedy sprzedawcy? Na jakie pułapki i haczyki najczęściej łapią się konsumenci? Może Pani przytoczyć jakieś konkretne przykłady?
Niestety od lat obserwuję sytuacje, kiedy ceny przed Black Friday idą w górę, aby… tego dnia były po prostu dokładnie takie same, jak przed podwyżkami. Jednak działają na nas te hasła „PROMOCJA”, „OBNIŻKA”, „RABAT” i często dajemy się skusić na produkty, które wcale nie są tańsze tego dnia. Kolejny problem to różnica pomiędzy tym świętem u nas, a w Stanach. Tam faktycznie w Czarny Piątek obniżki są widoczne, rzędu nawet 70-80 procent. U nas, jeśli ktoś zdecyduje się na aż tak duży rabat, to… są to najczęściej produkty, które zalegają w magazynach. Nie jest to więc nic atrakcyjnego z punktu widzenia konsumenta.
Zobacz: Prezenty dla dzieci! Czy warto rozpieszczać dzieci podarunkami i jak wybrać odpowiedni upominek?
Jak się przygotować do tego dnia, aby nie kupować zbędnych rzeczy? Co warto kupować podczas Black Friday? Jak nie przepłacić na wyprzedażach?
Ja zaczynam przeglądać konkretne rzeczy z wyprzedzeniem. Zapisuję je sobie albo robię screeny i w Black Friday wracam, sprawdzam, ile dana rzecz kosztuje i podejmuję decyzję, czy chcę dokonać zakupu. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie, bo kupując pod wpływem impulsu, możemy sporo przepłacić. Są też specjalne strony, które pozwalają sprawdzić ceny przed BF i porównać je z tymi aktualnymi.
Czy produkty zakupione na tych wyprzedażach można zwrócić? Jakie prawa przysługują konsumentom?
Nawet w Black Friday obowiązuje zasada, że towar zakupiony przez Internet można zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od chwili jego otrzymania. Nie dajmy się więc oszukać! Jeśli chodzi o zakup towaru przecenionego w sklepie stacjonarnym, wszystko zależy od woli sprzedawcy. Bez względu na wszystko obowiązuje nas jednak prawo do złożenia reklamacji w ciągu dwóch lat od daty zakupu.