Spis treści
Prezent dla dziecka powinien sprawiać mu radość i być dopasowany do jego wieku. Rodzice, stojąc przed wyborem upominku dla swojej pociechy często popełniają błędy, wybierając podarunek, który może wyrządzić mu więcej krzywdy niż pożytku.
W sieci zawrzało na temat prezentu dla 4-latka za 2 tysiące złotych
Na jednej z grup na Facebooku mama 4-letniego chłopca zapytała się o opinie internautek na temat prezentu dla jej dziecka. Propozycje, jakie padły od rodzicielki to smartphone, komputer i tablet. Koszt podarunku miał wynosić 2 tysiące złotych. Pod jej wpisem posypała się lawina negatywnych komentarzy dotyczących zarówno samego prezentu, jak i jego ceny.
Warto podkreślić, że wybór takiego podarunku nie jest zbyt dobrym pomysłem dla kilkulatków, ponieważ:
- dzieci do 2 roku życia nie powinny oglądać telewizji, grać na komputerze i mieć styczność z tabletem czy telefonem,
- dzieci w wieku 2-5 lat mogą spędzać jedynie godzinę dziennie przed ekranem telewizora, telefonu czy tabletu,
- dzieci w wieku 6-12 lat mogą spędzać nie więcej niż 2 godziny przed ekranem,
- 13-latkowie i starsze dzieci, nie powinny poświęcać w sumie więcej niż 4 godziny na siedzenie przed ekranami urządzeń,
- całkowicie zakazane są gry komputerowe dla przedszkolaków.
Czy w takim razie internauci mieli rację hejtując mamę 4-latka? Oczywiście każdy rodzic wychowuje swoje dziecko indywidualnie, ale niezależnie od wieku, dzieci potrzebują doświadczyć świata w inny sposób niż ekran telewizora czy telefonu. Żaden gadżet nie zastąpi rówieśników, a ograniczenie naturalnych bodźców, może mieć negatywny wpływ na psychofizyczny rozwój dziecka.
Warto przeczytać również:
Czy kupując dzieciom drogie prezenty, robimy im krzywdę?
To nie cena jest najważniejsza w prezencie, a to, w jakim celu się go daje. Rodzice często kierują się atrakcyjnością upominku, trendami, niespełnionymi marzeniami z dzieciństwa lub tym, co dostają pociechy ich znajomych. Zdarza się im również ignorować pasje dzieci lub kupować im to, czego rodzicom brakowało jak byli mali. Efektem jest to, że przedszkolak dostaje konsolę, tablet lub telefon.
– Kiedy dzieci od najmłodszych lat dostają drogie prezenty, często okazują swoje niezadowolenie w przypadku otrzymywania drobnych upominków, tańszych. Nie cieszą ich przedmioty o mniejszej wartości, a także mają coraz większe wymagania, co do otrzymywanych prezentów. Co więcej, wśród dzieci w wieku szkolnym coraz częściej możemy zaobserwować chwalenie się ceną i marką swoich zabawek, ubrań czy elektroniki. Dlatego warto tłumaczyć im, że cena prezentu, który otrzyma, nie jest najważniejsza. Zamiast niej liczy się pamięć i dobre chęci, a prezenty nie powinny przesłaniać dziecku okazji, z jakiej są dawane. Obdarowując młodego człowieka wyłącznie drogimi przedmiotami, budujemy w nim dodatkowo przekonanie, że dopiero prezent o określonej wartości może wyrazić naszą dumę z jego osiągnięć czy miłość – tłumaczy Dominika Słowikowska – psycholog, coach, certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny, autorka bloga Pomogę Ci Mamo, ekspertka marki Coccodrillo.
Kupuj w dobrej cenie!
Jak wybrać odpowiedni prezent dla dziecka?
Odpowiedni prezent dla dziecka jest uzależniony od jego wieku i zainteresowań. Inne potrzeby mają niemowlaki, inne przedszkolaki i dzieci chodzące do szkoły, a jeszcze inne nastolatkowie.
Kilkulatkom powinno się kupować rzeczy, które będą stymulowały ich rozwój. Przedszkolaki uwielbiają zabawki pozwalające im naśladować dorosłych. W tym wieku warto także postawić na prezenty rozwijające ich wyobraźnię i umiejętności, które nabywają w przedszkolu. Dzieci, które chodzą do szkoły i nastolatkowie z pewnością ucieszą się z upominków, które pomogą im rozwijać ich pasje (np. do sportu, muzyki, języków obcych, czytania czy podróży).
Bardzo ważną kwestię dotyczącą wyboru prezentu porusza psycholog Dominika Słowikowska:
– Przede wszystkim warto pamiętać, że oznaczenia wiekowe na opakowaniach mają swój cel i sens. Nie kupujmy 5-letniemu dziecku zabawki 7+, ponieważ taki maluch może nie mieć jeszcze wykształconych odpowiednio umiejętności, aby we właściwy sposób korzystać z danego przedmiotu. Poza tym, trudności w ułożeniu puzzli czy złożeniu zestawu lego (biorąc pod uwagę niedopasowanie do wieku) bardzo często powodują złość, frustrację, a także spadek wiary w swoje kompetencje oraz obniżenie samooceny.
Ekspertka zwraca również uwagę na kolejną rzecz:
– Drugim aspektem, który warto wziąć pod uwagę, kupując dziecku prezent, jest liczba posiadanych już zabawek. Jeśli nasza pociecha ma ich już całkiem sporo, zamiast kupować dziesiątą lalkę czy dwudziesty samochodzik, postawmy na coś, co dodatkowo poszerzy zainteresowania dziecka, np. puzzle, kolorowanki, książki, przybory plastyczne, planszówki czy gry rodzinne. Świetnym prezentem może być również hulajnoga, piłka, skakanka, frisbee – dzięki tym przedmiotom dziecko będzie spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu.
Czy warto dawać dziecku prezenty bez okazji?
Nie ma w tym nic złego, aby dziecku dawać prezenty bez okazji. Jednak trzeba zadać sobie pytanie, czy spełnianie wszystkich życzeń i próśb odnośnie zakupu nowej zabawki, nie wpłynie negatywnie na jego zachowanie. Po jakimś czasie dziecko może przestać odczuwać radość z otrzymywanych rzeczy, a wymagania będą stale rosły i niestety kiedyś rodzic nie będzie im mógł sprostać.
Kupuj w dobrej cenie!
– W dawaniu prezentów, tak jak we wszystkim, trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Dzieci nie potrzebują wielu przedmiotów wokół siebie, aby dobrze się rozwijać. Co więcej, zbyt duża ich ilość może powodować przebodźcowanie. Ciągłe obdarowywanie malucha prezentami może prowadzić do ciągłego wzrostu oczekiwań oraz rozwijać u niego postawę roszczeniową. Z każdym kolejnym prezentem będzie nam coraz trudniej wycofać się z regularnego kupowania przedmiotów naszemu dziecku, a w konsekwencji mogą pojawiać się u niego trudne i intensywne emocje związane z odmową. Poprzez ciągłe kupowanie zabawek dajemy też dziecku sygnał, że słowo, gest czy bliskość nie są wystarczającym sposobem na wyrażenie naszej miłości. Nie tędy droga – w naszej relacji z dziećmi stawiajmy przede wszystkim na bliskość i wspólnie spędzany czas, bo to właśnie tego potrzebują najbardziej do prawidłowego rozwoju oraz zbudowania odpowiednich fundamentów na przyszłość – radzi Dominika Słowikowska.
Polecamy również poradnik:
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Skrzynecka miała romans z Hakielem?! Pisały o nich wszystkie gazety
- Znamy sekret nowego domu Cichopek i Kurzajewskiego. Ups, i po tajemnicy!
- Gwiazda TVP nie wierzyła w powrót Nowickiego do PnŚ. Zaskakujące informacje zza kulis
- Zawodnik musiała zrezygnować z ekstremalnej rozrywki! Nie zapięła się w pasy...