Spis treści
Biżuteria do tej pory kojarzyła nam się wszystkim z ozdobami noszonymi na uszach, rękach, nogach czy szyi. Teraz jednak brylantami, szmaragdami, kryształkami, czy cyrkoniami można uatrakcyjnić także swój uśmiech. Z artykułu dowiecie się, jak się zakłada takie ozdoby, czy jest to bezpieczne oraz jak dbać o higienę jamy ustnej.
Jak zakłada się biżuterię nazębną?
Założenie biżuterii nazębnej jest bezbolesne i nie wymaga żadnego wiercenia. Trzeba oczywiście wybrać się do gabinetu dentystycznego, gdzie lekarz oczyści zęby i przyklei ozdoby w odpowiednim miejscu. Najczęściej są to przednie górne zęby (siekacze boczne i kły) na ich wargowej powierzchni. Ozdobę mocuje się za pomocą adhezyjnych systemów wiążących. To płynny materiał kompozytowy w kolorze zęba, utwardzany przez niebieskie światło. Czas trwania zabiegu to maksymalnie 20 minut. Biżuteria utrzymuje się na zębach 6-12 miesięcy. Można ją w każdej chwili zdjąć, jednak w tym celu trzeba udać się do dentysty.
Po zabiegu należy przez godzinę nie spożywać żadnych pokarmów, a przez następne 12 godzin unikać twardych produktów oraz nie myć zębów.
Czy biżuteria nazębna jest bezpieczna?
Biżuteria na zębach ogółem jest bezpieczna. Jednak miejsce, w którym założone jest świecidełko, jest narażone na rozwój bakterii, a w konsekwencji może pojawić się próchnica i choroby dziąseł. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Bardzo rzadko przy takich ozdobach występują niewielkie przebarwienia w postaci białych plam oraz nadżerki i rany błony śluzowej. Najczęściej jednak goją się one same i nie wymaga to konsultacji lekarskiej.
Zadbaj o piękny uśmiech!
Kolejnym skutkiem ubocznym założenia biżuterii nazębnej bywa reakcja alergiczna wywołana przez substancje chemiczne i metale zawarte w ozdobie. Inne niebezpieczeństwo wynikające z biżuterii na zębach może się pojawić w przypadku wcześniejszego odcementowania się błyskotki. Wówczas może dojść do jej połknięcia i zakrztuszenia się.
Jak dbać o higienę jamy ustnej po założeniu ozdób na zęby?
Osoby, które zdecydowały się na biżuterię nazębną, nie muszą dokładać dodatkowych starań przy czyszczeniu zębów. Wystarczy szczotkować je dwa razy dziennie, używać nici dentystycznych i ewentualnie płukać zęby płynem. Warto jednak regularnie odwiedzać dentystę, który będzie w stanie wychwycić wczesne stany patologiczne.
Nosząc biżuterię nazębną, powinno się zrezygnować z picia zimnych płynów gazowanych oraz jedzenia lodów – mogą spowodować, że ozdoba ulegnie odklejeniu.
Cena biżuterii nazębnej
Osoby, które chciałyby się poddać zabiegowi przyklejania ozdób na zębach, muszą liczyć się z kosztami. Cena w poszczególnych miastach w Polsce może się różnić – waha się między 100 zł a 400 zł. Uzależniona jest ona od metalu szlachetnego lub kamienia, z jakiego wykonana jest biżuteria. Dodatkowo trzeba uwzględnić także koszt samej błyskotki.
Szeremeta odrzuciła pół miliona
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- 65-letnia Torbicka z koronkową BIELIZNĄ na wierzchu! Aż nas zatkało [ZDJĘCIA]
- Włodzimierz Nowak ożenił się na chwilę przed śmiercią. Widok jego grobu wzrusza
- Caroline Derpienski wbija szpilę Roxie Węgiel! Aj, to może ją zaboleć...
- Sylwia Bomba niknie w oczach. Znamy sekret jej metamorfozy | TYLKO U NAS