Prawidłowo wykonany kolczyk w języku przeważnie nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji, dlatego podejmując decyzję o przekłuciu języka - podobnie jak w przypadku każdego innego piercingu czy tatuażu - należy wybrać profesjonalne studio.
Rodzaje kolczyków w języku
Kolczyk w języku można umieścić na kilka sposobów. Na początku zastanów się więc, który typ piercingu odpowiada Ci najbardziej.
Przekłuwanie języka może odbywać na podstawie następujących wariantów:
- standard tongue - najbardziej popularne i klasyczne przekłuwanie języka, wykonywane w jego środkowej części,
- venom - piercing, w którym kolczyki umieszczone są po bokach języka,
- tongue rim - przekłucie, w którym kolczyk znajduje się na samym czubku języka,
- tongue web - przekłucie wędzidełka,
- snake eye - przekłucie poziome, biegnące przez cały czubek,
- horizontal tongue - przekłucie poziome prowadzone przez cały język.
To, jaką opcję wybierzesz, to nie tylko kwestia estetyki. Decyzja dotycząca wariantu przekłuwania języka przekłada się również na cenę. Ile kosztuje kolczyk w języku? W zależności od rodzaju przekłucia, miasta i standardu salonu to od 50 do 150 złotych za jeden element.
Dowiedz się więcej:
Przekłuwanie języka — jak wygląda zabieg?
Jak wygląda przekłuwanie języka w praktyce? Zabieg nie jest skomplikowany, choć jego przebieg wynika przede wszystkim od sprawności piercera. Pierwszym krokiem jest dezynfekcja. Następnie osoba wykonująca przekłucie zaznacza miejsce, w które trafić ma igła, i przebija język, jednocześnie przytrzymując go specjalnymi szczypczykami. Zakładany jest również pierwszy kolczyk, jest on nieco dłuższy niż docelowy. Zrobiony jest on z tytanu lub stali chirurgicznej, aby zmniejszyć ryzyko niepożądanej reakcji.
Przekłuwanie języka nie trwa długo. Jeśli zabieg przeprowadzany jest profesjonalnie, zajmuje około minuty. Czy przekłucie języka boli? Jak zwykle, odczucia w trakcie to sprawa mocno indywidualna, jednak można stwierdzić, że piercing w tym miejscu zaliczany jest do stosunkowo nieprzyjemnych i bolesnych. Jeśli mowa o ozdobie, jaką jest kolczyk w języku, ból - w skali od 1 do 10 - określa się jako 3 lub 4.
Dowiedz się więcej:
Jak dbać o kolczyk w języku?
Trzeba mieć świadomość, że po tym, gdy zostanie już umieszczony kolczyk w języku, gojenie wymaga czasu. Najlepszym sposobem, by nie dopuścić do powstania zakażenia, jest dbanie o podstawową higienę, płukanie ust płynami antybakteryjnymi lub naparami szałwii i rumianku. Można wykorzystać także sól fizjologiczną albo niejodowaną sól morską. Jeśli zdecydujesz się na gotowe płyny do płukania ust, wybieraj ich łagodne wersje. Zbyt silne mieszanki powodują niepotrzebne podrażnienia. Z tego samego względu piercerzy nie polecają przemywania ran spirytusem i wodą utlenioną. Może to doprowadzić do wyjałowienia rany i wydłużą proces gojenia.
W jaki sposób płukać ranę po przekłuciu języka? Należy to robić codziennie, przynajmniej przez 30 sekund, po każdym posiłku i przed snem, jednak nie więcej niż 4-5 razy na dobę. W zależności od tego, jak przebiega proces gojenia, płukanki będą potrzebne przez około 2 tygodnie. W przypadku silnego obrzęku spowodowanego przez kolczyk w języku polecane jest zamrożenie naparu z rumianku w formie kostki lodu i ssanie jej, by złagodzić ból i podrażnienia. Inny sposób to picie wody z lodem lub płukanie jamy ustnej schłodzonym płynem. W ramach profilaktyki warto również spać z uniesioną głową.
Jak dbać o kolczyk w języku po wygojeniu? Przede wszystkim trzeba myć go miękką szczoteczką, aby usunąć pozostałości jedzenia oraz osad znajdujący się na języku.
Możliwe powikłania po przekłuciu języka
Jakie negatywne konsekwencje może mieć kolczyk w języku? Opuchlizna jest dość charakterystycznym i typowym skutkiem zabiegu. Z reguły mija samoistnie po upływie 3-5 dni. W tym czasie mogą pojawić się także lekkie krwawienia, zasinienia i nadwrażliwość języka. Nawet gdy obrzęk zniknie, a rana zacznie się goić, należy pamiętać, że tkanki wewnątrz pozostają niestabilne, dlatego kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
Gojenie rany po piercingu zawsze wiąże się z dyskomfortem, swędzeniem i pieczeniem, choć różny jest jego stopień. Przez dwie do trzech godzin po przekłuciu języka nie należy jeść, pić, palić papierosów. W pierwszych dniach po zabiegu mogą towarzyszyć również problemy z gryzieniem, połykaniem i mówieniem. Najlepiej spożywać wówczas pokarmy o płynnej i papkowej konsystencji, unikać produktów gorących, ostrych, słodkich i kwaśnych. Podrażnienia może spowodować wszystko, co przykleja się do języka, oraz napoje gazowane. W okresie gojenia kolczyka w języku nie należy się nim bawić, całować "z języczkiem" i uprawiać seksu oralnego.
Kiedy opuchlizna i problemy z jedzeniem ustąpią, mogą pojawić się inne nieprzyjemne odczucia, na przykład alergia na metal czy przerost tkanek wokół rany. Niektóre badania wskazują, że wieloletnimi skutkami noszenia kolczyka w języku może być opadanie dziąseł i pojawiające się wskutek tego stanu zapalnego. Długie kolczyki mogą ranić śluzówkę, krótsze zaś - przez nawyk umieszczania między zębami - kruszyć i nadłamywać szkliwo. Doświadczeni piercerzy twierdzą jednak, że prawidłowo założona ozdoba o odpowiedniej wielkości nie daje takiego efektu, a jedynie w niektórych przypadkach nasila istniejące już problemy.
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wydało się, co Feldman wyrabiała poza kamerami. Koleżanka z planu obnażyła prawdę
- Smaszcz komentuje nowe dziecko Hakiela. Wspomniała o jego uczuciu z Dominiką
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA