Skaryfikacja, czyli tatuaż blizn. Na czym polega ta modyfikacja ciała i jak się ją wykonuje?

Elżbieta Kozłowska
Moda na blizny budzi wiele kontrowersji. Jest to bardzo inwazyjna metoda ozdabiania ciała.
Moda na blizny budzi wiele kontrowersji. Jest to bardzo inwazyjna metoda ozdabiania ciała. 123 RF
Skaryfikacja w dosłownym tłumaczeniu oznacza "robienie blizn". To inwazyjna metoda zdobienia ciała o nieodwracalnych skutkach, dlatego powinny decydować się na nią wyłącznie osoby zdeterminowane i pewne swojego wyboru. Tego rodzaju techniki mają w kulturze długie tradycje, powszechną popularność zyskały jednak w ostatnich kilku latach. Mimo obecności w ofertach salonów, nadal wzbudzają sporo kontrowersji. Na czym dokładnie polega zabieg? Czy jest bezpieczny?

Eksperci uważają, że skaryfikacja jest starsza niż sztuka tatuowania. Jej historia sięga ludów pierwotnych, u których miała znaczenie rytualne. Sam zabieg jest dość bolesny, dlatego dziś często wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. W cennikach znajduje się obok tatuażu, jednak różni się od niego skalą interwencji w strukturę ciała.

Dowiedz się więcej:

Co to jest skaryfikacja ?

Skaryfikacja określana bywa także jako "tatuaż blizna" lub "blizna na żądanie". Jest to trwała modyfikacja ciała, która polega na wycięciu, wyryciu lub wydrapaniu na skórze wzoru. Uzyskana w ten sposób rana goi się, tworząc bliznę w odcieniu o kilka tonów jaśniejszym niż naturalna karnacja. Najczęściej są to wzory nieskomplikowane: proste kształty, napisy i geometryczne motywy, choć zdarzają się również ornamenty. Efekt finalny u poszczególnych osób prezentuje się różnie, w zależności od tego, jak będzie goić się zmiana.

Skąd wzięła się skaryfikacja? Jej korzenie sięgają tradycji kultur pierwotnych. Była jednym z elementów rytuału przejścia w dorosłość, określała plemienną hierarchię, stanowiła symbol siły i męstwa. Sama procedura była dość bolesna, dlatego niewątpliwie stanowiła akt odwagi i wytrwałości.

Na czym polega skaryfikacja? Metody

Skaryfikacja dzieli się, w zależności od techniki tworzenia uszkodzeń na skórze, na kilka typów. Każdy z nich ma swoją specyfikę, odmienne zastosowanie i cenę. Są to:

  • cutting – najbardziej precyzyjna, ale jednocześnie powodująca największe krwawienie metoda, polegająca na wycinaniu w ciele określonego wzoru za pomocą skalpela,
  • skin removal – sposób oparty na usunięciu części tkanki, idealny przy wykonywaniu dużych wzorów,
  • branding – technika wypalania na ciele znaków za pomocą rozgrzanej metalowej kształtki, koagulatorów lub lasera; alternatywnie stosuje się niekiedy wymrażanie tkanek ciekłym azotem.

Skaryfikację stosuje się zarówno na ciele, jak i na twarzy. Niektórzy decydują się na nią ze względów estetycznych, inni - aby ukryć blizny czy znamiona.

Pierwotnym znaczeniem tatuażu były obrzędy rytualne. Później kojarzyły się one z więźniami. Teraz to forma wyrażenia siebie, ozdoba dla ciała. Tatuaże są coraz bardziej popularne - wzory na ciele już nie szokują. Ludzie decydują się na coraz to odważniejsze wzory i tatuują się niemal na całym ciele. Postanowiliśmy więc sprawdzić, gdzie tatuaż boli najbardziej. Pamiętajmy, że intensywność bólu może zależeć od wprawy tatuatora, wielkości i wzoru tatuażu, ale duże znaczenie ma również miejsce na ciele. Zobaczcie, gdzie najbardziej boli robienie tatuażu >>> WIDEO: Tatuaże do naprawy. Jak ratować oszpecone ciało? O tym opowiadała tatuatorka Kaja Karolina ChodorowskaŹródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Gdzie tatuaż boli najbardziej? Tatuaże a ból. Jeśli planujes...

Skaryfikacja - przed i po zabiegu

Skaryfikacja to zabieg inwazyjny, dlatego należy przeprowadzać go jedynie w profesjonalnych studiach tatuażu. Niezbędnym elementem przygotowań jest wykonanie szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby typu B oraz poddanie się badaniu krwi (morfologii krwi obwodowej). Wyniki z laboratorium wskażą, czy organizm jest dobrze przygotowany do gojenia rany. Ponieważ zabieg jest bolesny, najczęściej towarzyszy mu znieczulenie miejscowe. Czas trwania skaryfikacji zależy od stosowanej metody oraz wielkości wybranego przez klienta wzoru.

Aby uzyskać dobry efekt, należy zadbać o ranę. Podobnie jak po wykonaniu tatuażu, także i tu ofoliowuje się ją i zabezpiecza bandażem. W tym przypadku nie chodzi jednak o szybsze zagojenie. Folia ma za zadanie powstrzymać dopływ tlenu i spowodować, że wycięcie będzie zabliźniało się wolniej, za to dokładniej. Po około 10 godzinach folię zdejmuje się, a ranę przemywa letnią wodą z mydłem, osusza, pokrywa antybiotykiem i ponownie zawija w folię. Czynności te trzeba powtarzać przez kilka dni, a później dodatkowo polewać ślad wodą utlenioną, by kształt był precyzyjny, a brzegi wyraźne. Po 2 tygodniach powstaje strup, który musi sam odpaść. Dopiero wtedy na ciele uwidacznia się właściwy wzór.

Ile kosztuje skaryfikacja?

Ceny skaryfikacji są zróżnicowane, uzależnione od techniki i wielkości wycinanego motywu. Najtańszy jest cutting, który często mieści się w budżecie 200 - 300 zł. Większe wzory wymagają inwestycji ponad 1500 złotych.

Skaryfikacja ciała

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet