Brwi permanentne. Na czym polega makijaż permanentny brwi, i jakimi metodami jest wykonywany? Jak zadbać o brwi po zabiegu?

Aneta Redzik
Makijaż permanentny brwi to trwały sposób na odmianę wyglądu twarzy.
Makijaż permanentny brwi to trwały sposób na odmianę wyglądu twarzy. 123 RF
Brwi permanentne to ostatnimi czasy wielki hit. Co się kryje pod nazwą tego zabiegu? Czy efekt makijażu permanentnego jest zadowalający oraz jak postępować z brwiami po wizycie u kosmetyczki. Odpowiadamy!

Makijaż permanentny brwi to trwały sposób na odmianę wyglądu twarzy. Brwi permanentne nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas przeznaczany na codzienny makijaż, ale umożliwiają uzupełnienie ubytków i przyciemnienie niewidocznych, jasnych włosków. W efekcie zyskujemy wyraziste, jednak wciąż naturalne brwi o kształcie dopasowanym do rysów twarzy.

Dowiedz się więcej:

Brwi permanentne, czyli jakie?

Permanentne brwi podobnie jak makijaż permanentny wyróżnia wyjątkowa trwałość. Efekty wizyty u profesjonalnej kosmetyczki utrzymują się nawet do dwóch- trzech lat po zabiegu. Trwały efekt to zasługa sposobu, w jaki wykonywany jest makijaż - kosmetyczka wprowadza pod skórę barwnik za pomocą cienkiej igły, dlatego sam zabieg może przypominać tatuowanie brwi. Z tego względu ważne jest, aby permanentne brwi wykonywane były jedynie przez wykwalifikowaną kosmetyczkę, tak zwaną lingeristkę.

Makijaż permanentny brwi to zabieg, który wymaga od osoby go wykonującej odpowiednich umiejętności i zachowania zasad higieny oraz stosownych procedur, co pomoże zapobiec ewentualnym powikłaniom, na przykład zakażeniu. Czas trwania zabiegu to około 30 minut, a cena permanentnych brwi w wyspecjalizowanym gabinecie kosmetycznym wynosi średnio 500-800 złotych, jednak może różnić się w zależności od lokalizacji salonu, jego renomy czy doświadczenia lingeristki. Decydując się na makijaż permanentny nie warto oszczędzać - w większości przypadków niska cena to wynik braku doświadczenia kosmetyczki wykonującej zabieg albo stosowania niskiej jakości barwników, które z biegiem czasu mogą odbarwiać się na zielono lub czerwono.

Jak przebiega makijaż permanentny brwi?

Tak jak w przypadku większości zabiegów kosmetycznych pierwszym krokiem jest konsultacja z lingeristką, która będzie chciała poznać oczekiwania klientki i efekt, na którym jej najbardziej zależy. Ważnym etapem jest wypełnienie formularza, w którym nie tylko zgadzamy się na zabieg, ale także odpowiadamy na pytania kwalifikujące do wykonania zabiegu. Z tego powodu wizyta u kosmetyczki może trwać nawet godzinę, chociaż sam zabieg zajmuje około 30 minut.

To cię zainteresuje: Jak zagęścić rzadkie brwi? Zdecyduj się na ich przeszczep i zapomnij o makijażu permanentnym raz na zawsze

Przed właściwym wprowadzeniem barwnika pod skórę brwi kosmetyczka znieczula łuk brwiowy, wykorzystując do tego krem z lidokainą, który zaczyna działać po dwudziestu minutach. Po tym czasie można nakreślić nowy kształt brwi zgodny zarówno z życzeniem klientki, jak i faktycznymi możliwościami (kształtem twarzy i naturalnych brwi, kolorem i gęstością włosków itp.). Linie rysowane są specjalną kredką albo nicią nasączoną tuszem o odpowiednim kolorze - tusz powinien być zbliżony do naturalnego odcienia włosków, może być też nieco ciemniejszy, żeby subtelnie podkreślić rysy twarzy. Warto pamiętać, że zbyt ciemnych brwi nie będzie można już rozjaśnić, ale późniejsze przyciemnienie nie powinno sprawić problemu.

Ostatnim etapem jest właściwe rysowanie brwi, czyli makijaż permanentny brwi wykonywany specjalnym metalowym długopisem umożliwiającym płytkie nacinanie skóry lub cieniowanie powierzchni za pomocą cienkich, sterylnych igieł. To powstałe wcześniej nacięcia i nakłucia wypełniane są barwnikiem.

Czarna kreska lekko unosząca się ku górze to, zaraz obok czerwonych ust, najbardziej popularny makijaż wśród kobiet.

Jak zrobić kreskę na oku – poradnik dla początkujących

Metody makijażu permanentnego brwi

Makijaż permanentny brwi kojarzony jest przede wszystkim z dwoma metodami - piórkową i cieniowania. Metoda piórkowa to inaczej microblading brwi albo metoda włoskowa wyróżniająca się naturalnym efektem bardzo zbliżonym do prawdziwych włosków. Brwi metodą piórkową doskonale sprawdzi się u osób, których problemem są przerzedzone brwi: microblading pozwala poprawić ich kształt, a także uzupełnić prześwity optycznie zagęszczając brwi.

Metoda cieniowania zalecana jest osobom, które marzą o wyrazistym efekcie, dzięki któremu nie tylko uzupełni się braki, ale także podkreśli brwi, które w naturze są tak jasne albo przerzedzone, że finalnie są praktycznie niewidoczne. Odmianą metody cieniowania są brwi ombre, które dają nieco bardziej naturalny, ale wciąż dość mocny efekt. Brwi permanentne ombre wyróżniają się zmianą natężenia i odcienia barwnika, który na końcu brwi może być ciemniejszy, aby delikatnie wyostrzyć powstały kształt.

Alternatywą dla klasycznego makijażu permanentnego brwi są brwi metodą pudrową, które świetnie sprawdzają się u osób ze skórą tłustą i mieszaną - pigment wstrzykiwany cienką igłą utrzymuje się znacznie dłużej niż przy metodzie piórkowej. Brwi pudrowe to soft powder brows przeznaczone głównie dla jasnych brwi oraz ombre powder brows stworzone dla podkreślenia mocnego makijażu. Pierwsza metoda jest bardziej naturalna i subtelna, druga to mocny rysunek z trójwymiarowym efektem. Cena brwi permanentnych pudrowych to od 700 do 1000 złotych.

Ostateczny efekt, jaki uzyskamy wykonując brwi permanentne, będzie widoczny dopiero po kilku tygodniach po zabiegu. Przez pierwsze dwa dni łuk brwiowy może być lekko zaczerwieniony, natomiast po tym czasie miejsca, w których wprowadzono pod skórę tusz, zaczną pokrywać się strupkami. Czas gojenia brwi uzależniony jest od stanu skóry i tego, jak szybko się regeneruje, jednak delikatne łuszczenie czy stwardnienie włosków to naturalny, przejściowy efekt zabiegu, dlatego nie powinien być powodem do niepokoju.

Makijaż permanentny brwi niemal zawsze wymaga dokonania korekty, podczas której uzupełnia się powstałe ubytki i koryguje kształt brwi. Zazwyczaj poprawki dokonywane są co najmniej na miesiąc po zabiegu, a ich koszt doliczany jest do ceny brwi permanentnych.

Aby zadbać o nowe brwi i przyspieszyć ich gojenie, należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji: przez pierwsze kilka dni nie przemywać brwi ani wodą, ani mydłem, a przez około tydzień unikać basenu, sauny i solarium oraz ćwiczeń, przez które można spocić się na twarzy. W okresie gojenia nie wolno dotykać czy pocierać brwi, szczególnie brudnymi rękoma, trzeba też kilkanaście razy dziennie smarować łuk brwiowy łagodzącą i natłuszczającą maścią z pantenolem, a wychodząc na słońce smarować brwi kremem z filtrem UV.

Kiedy makijaż permanentny brwi nie jest wskazany?

Brwi permanentne to jeden z bardziej popularnych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych, jednak nie każdy powinien się na niego decydować. Przeciwwskazania dla makijażu permanentnego brwi to między innymi:

  • infekcje wirusowe,
  • infekcje bakteryjne,
  • infekcje grzybicze,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • stany zapalne skóry,
  • poparzenia słoneczne,
  • choroby oczu
  • uczulenie na wykorzystywane podczas zabiegu produkty: krem znieczulający albo barwnik,
  • ciąża,
  • karmienie piersią.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet