Spis treści
Chciała mieć piękne paznokcie, a dostała raka. W trakcie manicure zaraziła się HPV
W październiku 2021 roku, tuż przed Świętem Dziękczynienia, 50-letnia Grace Garcia z Kalifornii poszła do salonu kosmetycznego, aby wykonać manicure. Wybrała inny salon niż zwykle, bo w jej dotychczasowym miejscu wszystkie terminy były zajęte. Kosmetyczka nieostrożnie usuwała jej skórki wokół paznokci i w pewnym momencie skaleczyła jej palec. Rana była dość głęboka, co zdenerwowało Grace, ale nie przypuszczała ona, że może to mieć aż tak poważne konsekwencje.
Zobacz również: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV już w I połowie roku. Minister zdrowia zapowiada refundowane szczepienia przeciw HPV dla nastolatków
Rana nie goiła się prawidłowo, bolała, a po jakimś czasie pojawiła się w jej miejscu ciemna brodawka. Palec stał się wrażliwy na dotyk, więc Grace postanowiła skonsultować się z lekarzem. Początkowo zalecił on jedynie maść z antybiotykiem. Dopiero po 5 miesiącach i wizytach u różnych specjalistów u kobiety wykonano biopsję. Badanie wykryło rzadki nowotwór. Pod paznokciem kobiety rozwijał się rak płaskonabłonkowy skóry, pospolity rak skóry, który jest mniej agresywny od czerniaka, ale należy do nowotworów złośliwych.
To dość rzadkie z kilku powodów. Ogólnie rzecz biorąc, szczepy wirusa HPV, które powodują raka, są głównie przenoszone drogą płciową. W przypadku Grace pojawiło się skaleczenie, które stało się miejscem wniknięcia wirusa. Tak więc gruba skóra, którą mamy na dłoniach i stopach, a która działa jak naturalna bariera przed infekcjami i tym podobnymi rzeczami, już nie istniała. Wirus mógł więc przedostać się do organizmu – powiedział dla today.com dr Soleymani, dermatolog z UCLA Health, który leczył Grace.
Paznokcie hybrydowe zwiększają ryzyko rozwoju raka skóry. Sprawdź lepszą alternatywę
Paznokcie hybrydowe to manicure uzyskany za pomocą lakieru utrwalanego lampą UV lub typu LED. Ten zabieg bije rekordy popularności, bo jego efekty utrzymują się przez wiele tygodni, a cały proces możn...
Rak paznokcia po wizycie u kosmetyczki
U kobiety rak rozwijał się bardzo szybko, bo już po 5 miesiącach od skaleczenia, pojawiła się brodawka. Po diagnozie Grace przeszła operację usunięcia nowotworu. Na szczęście rak został bardzo wcześnie wykryty w pierwszym stadium rozwoju, dzięki czemu nie było konieczności amputacji palca, nie doszło również do przerzutów i obecnie kobieta nie ma po nim śladu. Dzięki determinacji i szybkiej diagnozie u Grace nie doszło do rozwoju nowotworu. Jednak cały czas jest pod kontrolą onkologa i regularnie wykonuje badania przesiewowe.
Grace Garcia powiedziała, że manicure wykonuje od 20 lat, ale pierwszy raz spotkała ją taka sytuacja, dlatego postanowiła przestrzec innych, aby zwracali uwagę na sposób wykonywania paznokci przez kosmetyczkę oraz używane do tego narzędzia. Jak sama przyznała nie zwróciła uwagi czy narzędzia były zdezynfekowane. Najprawdopodobniej kosmetyczka użyła cążek niewyczyszczonych po poprzedniej klientce, co doprowadziło do zakażenia groźnym wirusem i w konsekwencji rozwoju nowotworu.
Czerniak paznokcia – objawy, diagnostyka i leczenie
Czerniak paznokcia to rodzaj złośliwej choroby nowotworowej, która wbrew pozorom nie daje wielu specyficznych objawów. Przebarwienia pojawiające się na paznokciach mogą mieć wiele przyczyn i różny cha...
Czym grozi zakażenie wirusem HPV?
HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, przenosi się głównie drogą płciową poprzez kontakty seksualne i styczność z błonami śluzowymi zakażonej nim osoby. Można się nim zarazić również poprzez kontakt ze śliną lub krwią chorego, a więc również podczas wizyty u kosmetyczki, fryzjera, w studiu tatuażu czy na basenie.
Czytaj także: Nowy lek na raka szyjki macicy nadzieją dla chorych. Wydłuża życie pacjentek z zaawansowanym nowotworem
Jednak nie każdy typ wirusa jest karcerogenny. Spośród 150 jego typów wyróżnia się:
- wirusy niskoonkogenne: typ 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44,
- wirusy wysokoonkogenne: typ 16, 18, 31, 33, 35, 45, 56 i 58.
Zobacz również: Wygładzanie zmarszczek skończyło się śmiertelną chorobą. Zostały zakażone HIV podczas liftingu
Najbardziej niebezpieczny jest typ 16 i 18, ponieważ odpowiadają za większość przypadków raka szyjki macicy. Zakażenie HPV wysokoonkogennym może również prowadzić do rozwoju raka odbytu, prącia, sromu, pochwy, jamy ustnej, gardła, krtani i zatok przynosowych. Natomiast wirusy niskoonkogenne powodują pojawienie się brodawek na różnych częściach ciała, głównie na narządach płciowych.
Czytaj także: Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci już od 1 czerwca. Mogą uchronić twoje dziecko przed rakiem
Zwykle jeśli mówimy o raku paznokcia to jest to czerniak, który powoduje przebarwienie paznokcia lub jego deformację. Najczęściej jest on wywołany zbyt intensywną ekspozycją na promieniowanie UV w postaci opalania, solarium lub lamp do utwardzania lakieru hybrydowego. Natomiast nie jest do końca wyjaśnione ile nowotworów paznokci jest spowodowanych przez HPV. Dr Soleymani obserwuje jednak coraz większą liczbę takich przypadków.
Co ciekawe, prawie każdy rak skóry, z którym miałem do czynienia i dotyczył palców lub paznokci był związany z wirusem HPV wysokiego ryzyka – wskazał dr Soleymani i podkreślił, że jest to niepokojące.
Zobacz też: „Spodziewamy się poczwórnej fali zachorowań”. Grypa, RSV, krztusiec i odra – to będzie trudna jesień
Przed wykonaniem manicure zawsze zwróć więc uwagę czy kosmetyczka używa rękawiczek ochronnych oraz upewnij się, że narzędzia używane w salonie są czyszczone i dezynfekowane. Zwróć również uwagę na dezynfekcję narzędzi używanych podczas korzystania z innych usług np. nożyczek u fryzjera czy maszynki do tatuażu.