Chore dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy. Młodzi pacjenci z rakiem trafiają do Polski. Te organizacje pomagają im kontynuować leczenie

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Kijów, Ukraina, 28 lutego: Dzieci, w tym pacjenci w trakcie leczenia ze zdiagnozowanym rakiem, były widziane podczas przenosin do piwnicy lub schronu Szpitala Dziecięcego Okhmatdyt podczas rosyjskich ataków w Kijowie na Ukrainie. 28 lutego 2022, Aytac Unal /Anadolu Agency/ ABACAPRESS.PL
Kijów, Ukraina, 28 lutego: Dzieci, w tym pacjenci w trakcie leczenia ze zdiagnozowanym rakiem, były widziane podczas przenosin do piwnicy lub schronu Szpitala Dziecięcego Okhmatdyt podczas rosyjskich ataków w Kijowie na Ukrainie. 28 lutego 2022, Aytac Unal /Anadolu Agency/ ABACAPRESS.PL AA/ABACA/East News
Udostępnij:
Konwoje z chorymi dziećmi z Ukrainy trafiają do Polski. Dzięki współpracy lekarzy i międzynarodowych instytucji można uratować życie młodym pacjentom z doświadczeniami onkologicznymi. Sprawdziliśmy, na jaką pomoc mogą liczyć dzieci leczące się na raka.

Spis treści

Gdy wybuchła wojna, 12-letnia Anna kończyła chemioterapię

Wojna Rosji z Ukrainą bardzo skomplikowała sytuację chorych dzieci. Młodzi Ukraińcy, którzy nie opuścili kraju, ale byli w trakcie leczenia, często muszą być ewakuowani do innych miast. Ciężką sytuację młodych pacjentów nagłośniła m.in. Ołena Zełenska, pisarka i pierwsza dama Ukrainy. Żona Wołodymyra Zełenskiego opublikowała na swoim profilu na Instagramie zdjęcie 12-letniej Anny, która w momencie wybuchu konfliktu była bliska zakończenia chemioterapii.

Zdjęcie obiegło media społecznościowe 13 marca. Zostało opatrzone komentarzem, który zaczyna się od następujących słów:

- Oto 12-letnia Anna, tancerka z Kijowa, wraz z babcią Tatianą. Straciła swoje złote włosy, walcząc z białaczką. Była bliska zwycięstwa – kiedy Rosja napadła Ukrainę, zostały jej do odbycia tylko trzy sesje chemioterapii.
Wojna zagroziła leczeniu setek młodych pacjentów takich jak Anna. Mimo heroizmu lekarzy bardzo trudno jest pokonać raka w szpitalnych piwnicach, bez dostępu do leków
.

Z wpisu pierwszej damy można dowiedzieć się, że Anna, podobnie jak ponad setka innych dzieci z Kijowa, Charkowa, Żytomierza, Czerkas i Chmielnickiego, została przewieziona do Lwowa, aby kontynuować leczenie. Chorych przyjęło Zachodnioukraińskie Specjalistyczne Centrum Medyczne dla Dzieci, do którego trafiają obecnie młodzi pacjenci z całego kraju. Jak informuje prezydentowa, „gdy uda się ustabilizować ich stan, są kierowani na dalsze leczenie za granicę”.

Niestety, w niedzielę 13 marca miał miejsce atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie, w obwodzie lwowskim, niedaleko Lwowa i granicy z Polską. Było go słychać m.in. w Lubaczowie na Podkarpaciu. W wyniku ataku rany odnieśli holendersy członkowie Legionu Międzynarodowego na Ukrainie.

Konwoje z chorymi dziećmi trafiają do Polski

Zełenska wyraziła swoją wdzięczność dla lekarzy, którzy walczą o zdrowie i życie nieletnich pacjentów. W jej wpisie pojawiły się imiona i nazwiska konkretnych medyków, wśród których figurują: Andrii Syniuta, Olena Kozlova, Zoriana Kizyma, Roman Kizyma, Olha Dorosh, Andrii Kuzyk, Ihor Savchak, Iryna Tsymbaliuk, Oksana Pushkarova, Roman Andrunevych, Nataliia Fedyk, Khrystyna Zapotichna, Khrystyna Hnativ, Marta Sheremeta i Vasylyna Haranzha. Jak podkreśla pierwsza dama, lista lekarzy, którym należą się podziękowania, jest jeszcze dłuższa.

- Wczoraj medyczny „konwój życia” w towarzystwie 12 karetek z ukraińsko-polskim zespołem medycznym zabrał kolejnych 58 młodych pacjentów wraz z ich bliskimi do specjalnie utworzonej w Polsce kliniki Unicorn. Polska jest kolejnym hubem na tej drodze. Później nasze dzieci czekają na przeniesienie do najlepszych klinik w Europie i na świecie – poinformowała Ołena Zełenska 13 marca. – Rządy wielu krajów, wolontariusze oraz światowi liderzy onkologii dziecięcej z Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej SIOP połączyli siły – dodaje prezydentowa.

Jaką pomoc otrzymują nieletni pacjenci onkologiczni z Ukrainy?

W pomoc dzieciom z Ukrainy zaangażowała się Fundacja Herosi, która koordynuje transport młodych pacjentów z chorobami nowotworowymi i krwionośnymi w konwojach do Polski. Trafiają oni do Bocheńca, gdzie działa Unicorn Marian Wilemski Clinic. Pierwsi pacjenci przekroczyli mury szpitala 6 marca. Dzięki współpracy St. Jude Global i Fundacji Herosi do tego dnia udało się udzielić pomocy 150 ukraińskim dzieciom z rakiem oraz ponad 400 członkom ich rodzin.

9 marca organizacja SIOP poinformowała, że otrzymuje z całego świata wiele ofert pomocy. Chęć udzielenia wsparcia deklarują jej członkowie oraz instytucje, w których są zatrudnieni. Obecnie SIOP współpracuje ze swoimi partnerami z St Jude Global, SIOP Europe, Międzynarodowym Rakiem Dziecięcym, czyli Childhood Cancer International (CCI) i Międzynarodowym Rakiem Dziecięcym w Europie, czyli Childhood Cancer International Europe (CCI Europe).

– Przed nami jeszcze wiele takich „konwojów życia”. Choroba i wojna wycofają się i przegrają. Zwycięży zdrowie, pokój i życie – podsumowuje w swoim wpisie Ołena Zełenska.

Jak lecznice z Polski mogą pomóc dzieciom z Ukrainy?

Kliniki, które chcą udzielić wsparcia nieletnim pacjentom onkologicznym z Ukrainy, mogą skontaktować się z St Jude Global za pomocą formularza na stronie internetowej lub wysyłając e-mail na adres StJude4Ukraine@STJUDE.ORG.

Poszukiwani są także tłumacze wolontariusze na język ukraiński i angielski.

Gdzie osoby z Ukrainy mogą szukać bezpłatnego wsparcia psychologa?

Ukraińskie dzieci z doświadczeniem onkologicznym mogą także otrzymać pomoc psychologiczną, którą świadczy stowarzyszenie Unicorn. Organizacja działa od ponad 20 lat, a w związku z konfliktem na Ukrainie Centrum Psychoonkologii Unicorn oferuje bezpłatne konsultacje z psychologiem dla chorych dzieci i ich bliskich. Nieodpłatne wsparcie jest skierowane do:

  • osób z Ukrainy,
  • ich bliskich,
  • innych osób potrzebujących pomocy psychologicznej lub wsparcia w kryzysie w związku z wojną.

Spotkanie z psychologiem trwa ok. 1 godziny. Konsultacje psychologiczne odbywają się:

  • online (j. polski, j. ukraiński, j. rosyjski) | онлайн (польською, українською, російською) | онлайн (языки польский, украинский, русский),
  • stacjonarne w Krakowie (j. polski, j. rosyjski, j. ukraiński) | стаціонарно у Кракові (польською, російською, українською) | cтационарно в Кракове (языки польский, русский, украинский).

Na stronie stowarzyszenia Unicorn można przeczytać:

- W konsultacjach w j. ukraińskim i w niektórych w j. rosyjskim psychologowi będzie towarzyszyć serdeczna, życzliwa i kompetentna osoba, która pomoże w tłumaczeniu spotkań. | Під час онлайн-консультацій українською та під час деяких онлайн-консультацій російською мовою психолога супроводжуватиме привітна, відкрита та компетентна людина, яка допомагатиме з перекладом. | Во время консультаций на украинском языке и некоторых онлайн консультаций на русском языке будет присутствовать теплый, доброжелательный и компетентный специалист, который поможет с переводом встречи на польский язык.

Aby wziąć udziała w bezpłatnych konsultacjach z psychologiem, należy wypełnić formularz zapisu.

Warto nadmienić, że w ramach projektu „ONKOkonsultacje”, realizowanego przez stowarzyszenie Unicorn wraz z Fundacją Urtica Dzieciom, odbywają się także bezpłatne konsultacje dla dzieci z doświadczeniem onkologicznym (w trakcie diagnozy, na każdym etapie leczenia, ale także w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia) oraz ich bliskich.

Więcej informacji: Ela Murias, tel. 602 129 125, e-mail: ela.murias@unicorn.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie