PESEL dla uchodźców i wnioski o refinansowanie ich pobytu – wzory wniosków o rejestrację oraz świadczenie 40 zł za dzień pomocy Ukraińcom

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Do Polski przybyły już 2 mln uchodźców z Ukrainy. Osoby te uzyskały możliwość rejestracji w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności, a dzięki temu – dostęp m.in. do legalnej pracy i opieki zdrowotnej.
Do Polski przybyły już 2 mln uchodźców z Ukrainy. Osoby te uzyskały możliwość rejestracji w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności, a dzięki temu – dostęp m.in. do legalnej pracy i opieki zdrowotnej. Szymon Starnawski/Polska Press
Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy obowiązuje od środy 16 marca. Uchodźcy z tego kraju mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL, co umożliwia ich legalny pobyt na terenie Polski, a także o pracę, kształcenie i leczenie. Natomiast udzielający im schronienia Polacy mogą składać wnioski o refinansowanie zakwaterowania i wyżywienia. Sprawdź, co daje osobom zza wschodniej granicy polski numer ewidencyjny i jak go zdobyć, a także jakie są warunki dofinansowania pomocy Ukraińcom.

Spis treści

Trwa rejestracja uchodźców z Ukrainy w systemie PESEL. Co daje ten numer?

Trwa rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili kraj. To mechanizm udzielania pomocy uchodźcom według przyjętej przez rząd ustawy, która obowiązuje wstecznie od dnia 24 lutego 2022 r., czyli momentu napaści Rosji na Ukrainę.

Rozpoczęta 16 marca rejestracja umożliwia uzyskanie przez obywateli Ukrainy numeru PESEL i legalny pobyt w Polsce przez okres 18 miesięcy zarówno dla samych zgłaszających się, jak i dla ich małżonków.

Uzyskanie numeru ewidencyjnego w sytuacji, gdy wjazd na teren Polski nie został odnotowany podczas kontroli granicznej, oznacza rejestrację pobytu.

Wpis do rejestru PESEL obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, obejmuje takie dane, jak:

  • imię i nazwisko,
  • dane urodzenia,
  • narodowość,
  • płeć,
  • seria i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy,
  • informacje o dacie przekroczenia granicy.

Posiadanie numeru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności jest podstawą do uzyskania dostępu do usług publicznych w Polsce, m.in.:

  • kontynuowania nauki,
  • podjęcia legalnej pracy,
  • rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • uzyskania opieki zdrowotnej[/b] na zasadach, które obowiązują dla polskich obywateli.

To również możliwość ustanowienia opiekuna tymczasowego dla osoby małoletniej, która pozostaje bez nadzoru. A także wsparcie finansowe dla dzieci w postaci specjalnych świadczeń czy dofinansowania pobytu najmłodszych w żłobku czy przedszkolu. Uzyskanie numeru ewidencyjnego nie oznacza jednak przyjęcia polskiego obywatelstwa ani też nie zmienia obywatelstwa posiadanego przez daną osobę.

Numer PESEL umożliwia osobom z Ukrainy założenie profilu zaufanego służącego potwierdzaniu tożsamości przy korzystaniu usług elektronicznych, a także uzyskanie cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl w smartfonie.

W ustawie o pomocy osobom uciekającym z Ukrainy mają być dokonane istotny zmiany, a zgłoszony już wniosek dotyczy nowelizacja zapisu o tym, że jest ona udzielana tylko obywatelom tego państwa. Jak podał w czwartek 17 marca ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, do Polski uciekli przed wojną obywatele aż 170 krajów. Ważne więc, by móc pomagać osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną również innych narodowości.

Dowiedz się także na temat:

Gdzie złożyć wniosek o PESEL dla Ukraińca i skąd go pobrać?

Dokumenty można składać od 16 marca w Urzędach Gmin, dołączając do wniosku fotografię (wykonaną nieodpłatnie na miejscu). Od osób powyżej 12. roku życia będą też pobrane odciski palców.

Zainteresowanie rejestracją jest ogromne. Samego pierwszego dnia, czyli w środę 16 marca 2022 r., nadano aż 37 tysięcy numerów PESEL, a następnego dnia zaledwie do godz. 11 było to kolejne 16 tysięcy.

Jednak chętnych do składania wniosków wciąż jest więcej niż można obsłużyć. Problem stanowią m.in. braki kadrowe, dotyczące sprzętu czy szkoleń. Trudności przysparza też sam język, a zwłaszcza pisownia cyrylicą – media donoszą o zatrudnianiu przez gminy tłumaczy z jęz. ukraińskiego, których niestety brakuje. Należy więc przygotować się na długie oczekiwanie w kolejkach do specjalnie wyznaczonych okienek.

W celu ułatwienia rejestracji uchodźców ruszają akcje takie jak ta zorganizowana w Warszawie na Stadionie Narodowym, gdzie uruchomiono wspólny masowy punkt zorganizowany przez rząd wspólnie z warszawskim samorządem. W niektórych miastach, np. Poznaniu, możliwe jest wcześniejsze umawianie wizyt w urzędach. Informacji na ten temat warto szukać na stronach internetowych miast.

Wzór wniosku o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie można pobrać w formacie PDF ze strony Biuletynu Informacji Publicznej.

Dowiedz się także:

Wnioski o dofinansowanie pobytu w Polsce osób z Ukrainy. Jakie są warunki i jak złożyć dokument?

Nowe regulacje zapewnią też pomoc finansową dla Polaków, którzy przyjęli pod swoje dachy osoby uciekające z Ukrainy przed wojną. Aktywny wzór wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Polski w związku z działaniami wojennymi jest dostępny w formie PDF na stronie grupy Infor.

Wnioski o refinansowanie kosztów pobytu uchodźców można składać od środy 16 marca w urzędach gmin. Mieszkańcom, którzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie osobom z Ukrainy, przysługuje refinansowanie wysokości 40 zł za dzień za osobę – od momentu udzielenia im schronienia, bez względu na datę złożenia wniosku, ponieważ środki będą wypłacane wstecz.

Dofinansowanie dla Polaków udzielających schronienia uchodźcom będzie wypłacane za okres wynoszący do 60 dni, co oznacza, że jego maksymalna miesięczna kwota może wynosić 1200 zł. W przypadku dalszej pomocy wniosek trzeba będzie składać kolejny raz.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet