Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Ruszyły specjalne zbiórki. Zobacz, jak skutecznie i mądrze wspierać potrzebujących?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wojna jest okrutna i nie oszczędza nikogo. Dotyka również tych najbardziej bezbronnych, czyli dzieci.
Wojna jest okrutna i nie oszczędza nikogo. Dotyka również tych najbardziej bezbronnych, czyli dzieci. rubberduck1951 Pixabay.com
Wojna na Ukrainie to ogromna tragedia, która niesie za sobą niewyobrażalne zniszczenia. To również wiele ludzkich dramatów oraz dzieci pozbawionych dachu nad głową, poczucia bezpieczeństwa i podstawowych środków do życia. Sposobów niesienia pomocy jest naprawdę dużo. Jednak, aby były one skuteczne, warto spierać sprawdzone organizacje.

Na Ukrainie jest 7,5 mln dzieci, z których ponad 64 tys. jest pod opieką rodzin zastępczych, a ponad 98 tys. przebywa w pieczy instytucjonalnej. SOS Wioski Dziecięce oszacowało, że 16 tys. z nich będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy związanej z organizacją transportu w bezpieczne miejsce, zapewnienia żywności, środków medycznych i wsparcia psychologicznego.

Jak mądrze i skutecznie pomóc dzieciom na Ukrainie?

Polskie społeczeństwo chce nieść pomoc naszym wschodnim sąsiadom na wiele sposobów. Ludzie dostarczają ciepłe ubrania, koce, śpiwory, żywność, środki medyczne i higieniczne. I to jest bardzo ważne. Jednak pomoc trzeba nieść mądrze i rozsądnie. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzać, jakie produkty są rzeczywiście potrzebne. Nie każda odzież jest potrzebna! Te zbiórki, to nie jest okazja do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Istotne jest również sprawdzenie zbiórek, bo niestety, ale zawsze ktoś się znajdzie, kto będzie chciał zarobić na ludzkiej tragedii.

Pamiętaj! Nie wpłacaj pieniędzy na pomoc dla dzieci na Ukrainie, zanim nie zweryfikujesz organizacji! Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwości, a nie umiesz sprawdzić prawdziwości zbiórki - nie rób żadnych przelewów!

UNICEF prowadzi jedną z największych zbiórek na rzecz dzieci na Ukrainie

Organizacja działa w tym kraju już od wielu lat. Jednak w tej chwili stoi przed nimi ogromne wyzwanie. W wyniku ataku Rosji dach na głową straciło mnóstwo dzieci. Zniszczone zostały placówki edukacyjne, medyczne, budynki w miastach. Ograniczony jest dostęp do edukacji, lekarzy, następują przerwy w dostawie prądu i gazu, a to wszystko niesie za sobą zagrożenie kryzysem humanitarnym. Zdaniem ekspertów potrzebne będzie kilkadziesiąt milionów dolarów, dzięki którym UNICEF zapewni dostęp do czystej wody, opieki lekarzy, pomocy psychologicznej, leków i szczepień.

W tej sytuacji stworzono specjalną zbiórkę pieniędzy dla dzieci z Ukrainy. Wpłat można dokonywać pod tym linkiem.

SOS Wioski Dziecięce - pomoc dla Ukrainy

SOS Ukraina alarmuje, że bardzo dużo dzieci z domów dziecka zostało pozostawione bez opieki dorosłych. Większość wychowawców opuściła kraj ze swoimi rodzinami lub walczą na froncie. Finansowo wspierać ich będzie SOS Children’s Villages International oraz SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Jednak pomoc jest nadal potrzebna i niezwykle pilna. Wpłat można dokonywać na stronie: https://pomagam3.wioskisos.org/

Programy SOS Wioski Dziecięce działają na terenie Ukrainy już od 20 lat w dwóch lokalizacjach: w Obwodzie Kijowskim i w Obwodzie Ługańskim. 16 lutego organizacja ewakuowała 99 osób. Część z nich przetransportowano z Obwodu Ługańskiego w bezpieczniejszy region zachodniej Ukrainy, do Truskawca w okolicach Lwowa. Pozostałe rodziny, które zostały na miejscu, objęto kompleksowym wsparciem.

Pomoc humanitarną organizuje także Caritas

Caritas Polska dołączył do pomocy na rzecz Ukrainy. Poinformował na swojej stronie internetowej o przekazaniu 100 tys. zł, a następnie 100 tys. euro na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Najważniejsze potrzeby to:

  • żywność,
  • środki higieniczne,
  • zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.

Informacje na temat możliwości wsparcia finansowego znaleźć można w specjalnej zakładce UKRAINA na stronie https://caritas.pl/

Polska Organizacja Humanitarna

PAH Ukrainie pomaga już od wielu lat, a od 2014 roku jest na miejscu. Obecnie najważniejsze dla organizacji jest wsparcie osób starszych, kobiet i dzieci.

„Ludzie uciekający przed wojną muszą zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia – nie mają pracy i pieniędzy. Brakuje im najbardziej podstawowych produktów (jedzenia, ciepłych ubrań). Jedną z najwrażliwszych grup są dzieci, dla których wojna jest ogromną traumą. Potrzebują wsparcia psychologicznego, a także możliwości nauki i rozwoju. W trudnej sytuacji są również ludzie starsi, którym trudno jest zadbać o siebie i swoje potrzeby w tak wymagających warunkach.” – czytamy na ich stronie internetowej

Wpłat na rzecz PAH można dokonywać bezpośrednio na ich stronie: https://www.pah.org.pl/wplac/

Wsparcie dla dzieci z Ukrainy

Społeczeństwo polskie mocno zaangażowało się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Zbiórek jest bardzo dużo i nie sposób ich wszystkich wymienić. Rząd uruchomił specjalną stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/, która jest na bieżąco aktualizowana. Można znaleźć tam informacje o sprawdzonych zbiórkach nie tylko pieniężnych, ale także produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie oraz również tym oczekującym przed przejściami granicznymi. Znajdują się również tam informacje, jakich rzeczy nie wolno przekazywać w ramach pomocy humanitarnej.
Warto też wspierać lokalne grupy i organizacje, które działają w poszczególnych miejscowościach w Polsce i udzielają pomocy na swoim terenie. Pamiętajmy, że pomoc będzie potrzebna długofalowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet