Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Potrzebne jest dosłownie wszystko! Zobacz, jak wspierać finansowo, rzeczowo i niematerialnie

Katarzyna Dębek
Możliwości pomocy dzieciom z Ukrainy jest wiele. Możesz to robić na wiele sposobów, nie tylko finansowo czy rzeczowo.
Możliwości pomocy dzieciom z Ukrainy jest wiele. Możesz to robić na wiele sposobów, nie tylko finansowo czy rzeczowo. hulkiokantabak Pixabay.com
Polacy szturmem ruszyli z pomocą dla Ukraińców. Oferują własne mieszkania, gdzie goszczą obywateli za wschodniej granicy. Organizowane są przeróżne zbiórki finansowe, rzeczowe, działają wolontariusze. Sprawdź, jak i gdzie możesz okazać swoje wsparcie dla dzieci z Ukrainy.

Spis treści

Inwazja Rosji na Ukrainę to tragedia, która dotyka wszystkich obywateli tego państwa. Najbardziej bezbronne są dzieci, które musiały opuścić domy i zostały brutalnie wyrwane ze swojego otoczenia. Jak informuje UNICEF, na Ukrainie żyje 7,5 mln dzieci, z czego około 700 tys. jest już w naszym kraju. Pomoc dla nich jest szczególnie potrzebna zarówno w Polsce, jak i na granicy oraz samym w kraju dotkniętym wojną. Konieczne jest wszystko – ubrania, środki higieniczne, medyczne, jedzenie i miejsce do życia. Podpowiadamy, jak pomóc finansowo, rzeczowo i niematerialnie dzieciom z Ukrainy.

Jak finansowo pomóc dzieciom z Ukrainy?

Pomoc finansowa jest jedną z opcji wsparcia ukraińskich dzieci. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wpłaty na różne fundacje i organizacje są przeznaczane na najpotrzebniejsze rzeczy. Zazwyczaj organizatorzy zbiórek wiedzą, co dokładnie jest potrzebne, a pieniądze wydawane są właśnie na dany cel.

Pamiętaj! Środki finansowe przekazuj tylko sprawdzonym organizacjom. Oto kilka z nich, które głównie skupiają się na pomocy dzieciom:

  • Zbiórka Unicef – wpłaty są przeznaczone m.in. na zapewnienie dzieciom bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.
  • Zbiórka Wioski Dziecięce SOS – wpłata dowolnej kwoty na dzieci z domów dziecka na Ukrainie.
  • Zbiórka Caritas Polska – wpłaty przeznaczone między innymi na pomoc psychologiczną dzieciom; można też wspierać, wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).
  • Fundacja Swim for a Dream – wspiera podopiecznych ukraińskich domów dziecka, którzy trafili do Łodzi. Pieniądze będą przeznaczane na zajęcia na basenie, lekcje angielskiego i pomoc psychologiczną.
  • Fundacja Mały Duży Człowiek – część zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup odzieży, pampersów, jedzenia, koców, butelek, mleka modyfikowanego i innych niezbędnych do przetrwania produktów dla dzieci. Dary zostaną przekazane do Urzędu Miasta Łodzi i przetransportowane bezpośrednio na Ukrainę. Pozostałe środki będą rozdysponowane na zakup produktów i wyposażenie miejsc w Polsce, do których trafią dzieci z ukraińskich domów dziecka.
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Cegiełki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej dostępne są na Allegro. Dochód z nich przeznaczony zostanie na pomoc humanitarną, ewakuację ludności z Ukrainy oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci.

Jakie rzeczy i gdzie przekazywać dla dzieci i ich matek z Ukrainy?

Pieniądze to nie wszystko. Jeśli nie jesteś w stanie przekazać środków finansowych, zawsze możesz podarować konkretne rzeczy. Zanim to zrobisz, sprawdź, co rzeczywiście jest potrzebne w danym miejscu. Większość organizacji na swoich stronach, fanpage`ach czy grupach w mediach społecznościowych publikuje listy produktów – mogą to być ubrania, środki higieniczne, łóżeczka dziecięce lub wózki.

Poniżej kilka stron internetowych fundacji oraz informacje o ich zapotrzebowaniu:

  • Fundacja Embrace, Kraków, która docelowo miała działać na rzecz kobiet, jednak w obecnej sytuacji zdecydowała się wspierać uchodźców z Ukrainy. Organizuje zbiórkę odzieży, pościeli, termometrów, kosmetyków itp.
  • Fundacja Bajkowy Świat, Wrocław – ogłosiła zbiórkę dla dzieci przybywających do Polski z Ukrainy. Potrzebne rzeczy to: ubrania, przybory szkolne, artykuły higieniczne i inne niezbędne do funkcjonowania produkty.
  • Władze Miasta Łódź – zbiórka rzeczy dla Lwowa i Odessy. Mieszkańcy mogą przynosić m.in. koce, śpiwory, pieluchy, kosmetyki, niepsującą się żywność, wodę. Zbiórka prowadzona jest w głównym budynku Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. Można je przynosić w dni robocze w godz. 8.00-16.00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9.00-15.00. Dary można zostawiać koło kancelarii.
  • Instytut Andersa w Lublinie – zbiórka środków potrzebnych dla osób poszkodowanych przez rosyjską agresję. Potrzebne są: bandaże i gazy jałowe, plastry i inne materiały opatrunkowe, środki higieny osobistej, śpiwory, koce, pościel, poduszki, odzież (szczególnie ubranka dla dzieci), żywność trwała.

Jeżeli szukasz informacji na temat zbiórek rzeczy w twojej miejscowości, wejdź na oficjalną stronę urzędu miasta, szkół, domów kultury oraz na ich profile w mediach społecznościowych.

Mieszkanie dla matki z dziećmi z Ukrainy

Kobiety z dziećmi, które uciekły z Ukrainy, często nie mają gdzie spać. Noclegi oferowane na dworcach, czy w halach sportowych to nie jedyna opcja. Możesz zaproponować im swój dom, w którym mieszkasz lub w taki, które na przykład wynajmujesz, a teraz stoi puste. Część Ukrainek traktuje Polskę tylko jako przystanek w dalszej podróży. Są też osoby, które chcą się tu zatrzymać na dłużej, aby być jak na bliżej swojego kraju i móc tam wrócić, kiedy będzie to możliwe.

W poszczególnych regionach zarówno władze miast, jak i ich mieszkańcy organizują bazę mieszkaniową:

  • Warszawa – Ochotnicy warszawscy: formularz online do zgłoszenia lokum
  • Kraków – zgłoszenie lokum: Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa na adres e-mail: czk@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 59 99, 12 616 99 91.
  • Cała Polska – Fundacja Emic: formularz zgłoszenia lokum lub innej formy pomocy,
  • Cała Polska – Polacy dla Ukrainy (inicjatywa koordynowana przez lokalne samorządy). Można się zgłosić i zaoferować dach nad głową dla Ukraińców.

Wolontariat, czyli jak osobiście pomóc ukraińskim dzieciom?

Nie tylko na granicy polsko-ukraińskiej potrzebni są wolontariusze. Tej formy wsparcia możesz udzielić w każdym regionie Polski. Nieważne, że nie masz wykształcenia pedagogicznego, czy nie znasz ukraińskiego. Każda pomoc się przyda, czasami wystarczy opieka i zabawa z dzieckiem, podczas gdy jego matka musi załatwić formalności związane z ich pobytem w Polsce. Jeśli gościsz dzieci z Ukrainy lub jako wolontariusz prowadzisz z nim zajęcia, w sieci znajdziesz audiobooki po ukraińsku, biblioteki oferują również książeczki dla najmłodszych w tym języku, a wydawnictwo „Dwie Siostry” przygotowało kolorowanki i karty pracy do pobrania.

Darmowe audiobooki znajdziesz na stronach:

Jeśli chcesz pomóc dzieciom z Ukrainy i zorganizować im dodatkowe zajęcia, spotkania z rówieśnikami lub pomoc psychologiczną poszukaj takich informacji lokalnie, na grupach urzędu miasta, dzielnicowych i forach dyskusyjnych w Internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet