Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Potrzebne jest dosłownie wszystko! Zobacz, jak wspierać finansowo, rzeczowo i niematerialnie

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Możliwości pomocy dzieciom z Ukrainy jest wiele. Możesz to robić na wiele sposobów, nie tylko finansowo czy rzeczowo.
Możliwości pomocy dzieciom z Ukrainy jest wiele. Możesz to robić na wiele sposobów, nie tylko finansowo czy rzeczowo. hulkiokantabak Pixabay.com
Polacy szturmem ruszyli z pomocą dla Ukraińców. Oferują własne mieszkania, gdzie goszczą obywateli za wschodniej granicy. Organizowane są przeróżne zbiórki finansowe, rzeczowe, działają wolontariusze. Sprawdź, jak i gdzie możesz okazać swoje wsparcie dla dzieci z Ukrainy.

Spis treści

Inwazja Rosji na Ukrainę to tragedia, która dotyka wszystkich obywateli tego państwa. Najbardziej bezbronne są dzieci, które musiały opuścić domy i zostały brutalnie wyrwane ze swojego otoczenia. Jak informuje UNICEF, na Ukrainie żyje 7,5 mln dzieci, z czego około 700 tys. jest już w naszym kraju. Pomoc dla nich jest szczególnie potrzebna zarówno w Polsce, jak i na granicy oraz samym w kraju dotkniętym wojną. Konieczne jest wszystko – ubrania, środki higieniczne, medyczne, jedzenie i miejsce do życia. Podpowiadamy, jak pomóc finansowo, rzeczowo i niematerialnie dzieciom z Ukrainy.

Jak finansowo pomóc dzieciom z Ukrainy?

Pomoc finansowa jest jedną z opcji wsparcia ukraińskich dzieci. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wpłaty na różne fundacje i organizacje są przeznaczane na najpotrzebniejsze rzeczy. Zazwyczaj organizatorzy zbiórek wiedzą, co dokładnie jest potrzebne, a pieniądze wydawane są właśnie na dany cel.

Pamiętaj! Środki finansowe przekazuj tylko sprawdzonym organizacjom. Oto kilka z nich, które głównie skupiają się na pomocy dzieciom:

 • Zbiórka Unicef – wpłaty są przeznaczone m.in. na zapewnienie dzieciom bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.
 • Zbiórka Wioski Dziecięce SOS – wpłata dowolnej kwoty na dzieci z domów dziecka na Ukrainie.
 • Zbiórka Caritas Polska – wpłaty przeznaczone między innymi na pomoc psychologiczną dzieciom; można też wspierać, wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).
 • Fundacja Swim for a Dream – wspiera podopiecznych ukraińskich domów dziecka, którzy trafili do Łodzi. Pieniądze będą przeznaczane na zajęcia na basenie, lekcje angielskiego i pomoc psychologiczną.
 • Fundacja Mały Duży Człowiek – część zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup odzieży, pampersów, jedzenia, koców, butelek, mleka modyfikowanego i innych niezbędnych do przetrwania produktów dla dzieci. Dary zostaną przekazane do Urzędu Miasta Łodzi i przetransportowane bezpośrednio na Ukrainę. Pozostałe środki będą rozdysponowane na zakup produktów i wyposażenie miejsc w Polsce, do których trafią dzieci z ukraińskich domów dziecka.
 • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Cegiełki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej dostępne są na Allegro. Dochód z nich przeznaczony zostanie na pomoc humanitarną, ewakuację ludności z Ukrainy oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci.

Jakie rzeczy i gdzie przekazywać dla dzieci i ich matek z Ukrainy?

Pieniądze to nie wszystko. Jeśli nie jesteś w stanie przekazać środków finansowych, zawsze możesz podarować konkretne rzeczy. Zanim to zrobisz, sprawdź, co rzeczywiście jest potrzebne w danym miejscu. Większość organizacji na swoich stronach, fanpage`ach czy grupach w mediach społecznościowych publikuje listy produktów – mogą to być ubrania, środki higieniczne, łóżeczka dziecięce lub wózki.

Poniżej kilka stron internetowych fundacji oraz informacje o ich zapotrzebowaniu:

 • Fundacja Embrace, Kraków, która docelowo miała działać na rzecz kobiet, jednak w obecnej sytuacji zdecydowała się wspierać uchodźców z Ukrainy. Organizuje zbiórkę odzieży, pościeli, termometrów, kosmetyków itp.
 • Fundacja Bajkowy Świat, Wrocław – ogłosiła zbiórkę dla dzieci przybywających do Polski z Ukrainy. Potrzebne rzeczy to: ubrania, przybory szkolne, artykuły higieniczne i inne niezbędne do funkcjonowania produkty.
 • Władze Miasta Łódź – zbiórka rzeczy dla Lwowa i Odessy. Mieszkańcy mogą przynosić m.in. koce, śpiwory, pieluchy, kosmetyki, niepsującą się żywność, wodę. Zbiórka prowadzona jest w głównym budynku Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. Można je przynosić w dni robocze w godz. 8.00-16.00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9.00-15.00. Dary można zostawiać koło kancelarii.
 • Instytut Andersa w Lublinie – zbiórka środków potrzebnych dla osób poszkodowanych przez rosyjską agresję. Potrzebne są: bandaże i gazy jałowe, plastry i inne materiały opatrunkowe, środki higieny osobistej, śpiwory, koce, pościel, poduszki, odzież (szczególnie ubranka dla dzieci), żywność trwała.

Jeżeli szukasz informacji na temat zbiórek rzeczy w twojej miejscowości, wejdź na oficjalną stronę urzędu miasta, szkół, domów kultury oraz na ich profile w mediach społecznościowych.

Mieszkanie dla matki z dziećmi z Ukrainy

Kobiety z dziećmi, które uciekły z Ukrainy, często nie mają gdzie spać. Noclegi oferowane na dworcach, czy w halach sportowych to nie jedyna opcja. Możesz zaproponować im swój dom, w którym mieszkasz lub w taki, które na przykład wynajmujesz, a teraz stoi puste. Część Ukrainek traktuje Polskę tylko jako przystanek w dalszej podróży. Są też osoby, które chcą się tu zatrzymać na dłużej, aby być jak na bliżej swojego kraju i móc tam wrócić, kiedy będzie to możliwe.

W poszczególnych regionach zarówno władze miast, jak i ich mieszkańcy organizują bazę mieszkaniową:

 • Warszawa – Ochotnicy warszawscy: formularz online do zgłoszenia lokum
 • Kraków – zgłoszenie lokum: Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa na adres e-mail: czk@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 59 99, 12 616 99 91.
 • Cała Polska – Fundacja Emic: formularz zgłoszenia lokum lub innej formy pomocy,
 • Cała Polska – Polacy dla Ukrainy (inicjatywa koordynowana przez lokalne samorządy). Można się zgłosić i zaoferować dach nad głową dla Ukraińców.

Wolontariat, czyli jak osobiście pomóc ukraińskim dzieciom?

Nie tylko na granicy polsko-ukraińskiej potrzebni są wolontariusze. Tej formy wsparcia możesz udzielić w każdym regionie Polski. Nieważne, że nie masz wykształcenia pedagogicznego, czy nie znasz ukraińskiego. Każda pomoc się przyda, czasami wystarczy opieka i zabawa z dzieckiem, podczas gdy jego matka musi załatwić formalności związane z ich pobytem w Polsce. Jeśli gościsz dzieci z Ukrainy lub jako wolontariusz prowadzisz z nim zajęcia, w sieci znajdziesz audiobooki po ukraińsku, biblioteki oferują również książeczki dla najmłodszych w tym języku, a wydawnictwo „Dwie Siostry” przygotowało kolorowanki i karty pracy do pobrania.

Darmowe audiobooki znajdziesz na stronach:

Jeśli chcesz pomóc dzieciom z Ukrainy i zorganizować im dodatkowe zajęcia, spotkania z rówieśnikami lub pomoc psychologiczną poszukaj takich informacji lokalnie, na grupach urzędu miasta, dzielnicowych i forach dyskusyjnych w Internecie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet