Wzruszająca akcja na Zrzutce. Zebrano ponad milion zł na Telefon Zaufania dla dzieci

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Tima Miroshnichenko / Pexels.com
„Zrobiliście to! Uratowaliście Telefon Zaufania 116111. W 6h zebraliśmy 350 tysięcy!” – napisał Aleksander Twardowski, współtwórca zbiórki na infolinię, z której codziennie korzystają dzieci i nastolatkowie potrzebujący pilnej pomocy psychologa. Przyszłość numeru interwencyjnego 116 111 znalazła się pod znakiem zapytania po tym, jak fundacja prowadząca infolinię straciła dofinansowanie na ten cel.

Telefon Zaufania działa nieprzerwanie od 13 lat

Na stronie Zrzutka.pl jeszcze przez niespełna miesiąc można wpłacać środki na Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Zbiórka na ten cel została utworzona przez Aleksandra Twardowskiego - blogera, felietonistę i komentatora wydarzeń politycznych. Przedsiębiorca zorganizował zbiórkę po tym, jak organizacja straciła środki niezbędne do prowadzenia infolinii. Zainteresowanie wsparciem infolinii przeszło jednak najśmielsze oczekiwania wielokrotnego prowadzącego finały WOŚP.

- 700 tysięcy! Miałem iść do pracy, jak na libka przystało, ale nie mogę, bo odbieram telefony – napisał Aleksander Twardowski na Twitterze 18 stycznia.

Dwie godziny później pojawił się kolejny wpis. Udało się przekroczyć psychologiczną barierę miliona. W chwili powstawania tego newsa na koncie Telefonu Zaufania 116 111 na Zrzutka.pl znajdowało się już 1 233 875 złotych.

- MILION ZŁOTYCH! Co tu się wyprawia! Nie wiem, co napisać, jak napisać, to jest jakieś pozytywne szaleństwo. Przepraszam, że nie dziękuję każdemu z osobna, ale nie nadążam odpisywać – relacjonował Aleksander Twardowski.

Telefon Zaufania, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, powstał w listopadzie 2008 roku. Infolinia została powołana przez MSWiA (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Od tamtej pory działa nieprzerwanie.

W pierwszych dwóch latach działalności infolinii dofinansowanie ze środków publicznych pozwalało pokryć 30–60 proc. kosztów związanych z prowadzeniem działalności, jak informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Jednak w ostatnich latach pomoc publiczna drastycznie zmalała, pozwalając pokryć zaledwie 6 proc. wszystkich wydatków. Obecnie jest finansowana przez osoby indywidualne, prywatne fundacje i darczyńców. Pod koniec 2021 r. organizacja prowadząca infolinię dowiedziała się, że w 2022 r. nie otrzyma ani złotówki ze środków publicznych.

– Nie rozumiemy tej sytuacji. Przez 13 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziliśmy ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka – napisała organizacja na Facebooku 17 stycznia.

Infolinia 116 111 może uratować życie

– Rocznie ponad 1200 dzieciaków próbuje odebrać sobie życie. To czworo dzieci dziennie. Dziecięca psychiatria leży – w aż pięciu województwach nie było w 2020 choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej – można przeczytać na stronie Zrzutki. (...) W zamian, pod koniec 2020, rząd uruchomił własny, działający przy Biurze Rzecznika Praw Dziecka „Dziecięcy Telefon Zaufania” – informuje Aleksander Twardowski w opisie zbiórki. Jak dodaje, „Rzecznikiem Praw Dziecka jest człowiek, który zasłynął tezą, że „klaps to nie bicie”, tylko metoda wychowawcza”.

Telefon Zaufania 116 111 prowadzi 65-osobowy zespół psychologów – są to etatowcy, osoby z umowami zlecenie, samozatrudnione i stażyści. Ze strony Zrzutka.pl można dowiedzieć się, że budżet na 2022 rok to „ok. 3,5 mln zł samych kosztów merytorycznych (w trybie 24/7)”. Aby infolinia mogła dalej funkcjonować w ograniczonym zakresie, trzeba było zebrać minimum 350 tys zł. Wówczas jednak psycholodzy nie odbieraliby telefonów między godz. 3.00 a 7.00 w nocy, kiedy to dzwoni najmniej osób, ale w tym czasie „zdarzają się interwencje ratujące życie”.

Dzięki temu, że udało się zebrać milion złotych, infolinia 116 111 będzie działała przez całą dobę. Zebrane środki pozwolą pokryć koszty 6 stanowisk dziennych i 3 nocnych.

Fundacja udostępniła także na swojej stronie apel do Prezesa Rady Ministrów, który można podpisać, aby rząd współfinansował działanie 116 111.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Dziecka
Warszawa, ul. Chocimska 6 
Autopromocja

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet