Zapisz dziecko na bezpłatne leczenie uzależnienia od smartfona. Ekspertka wyjaśnia, po czym rozpoznać problem

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Max Fischer / Pexels.com
Udostępnij:
Ośrodki świadczące pomoc terapeutyczną w różnych częściach Polski zaczęły realizować program leczenia dzieci i młodzieży z uzależnienia od internetu i smartfonów. Rodzice mogą zgłosić dziecko do programu całkowicie bezpłatnie. Wyjaśniamy, jak rozpoznać u dziecka e-uzależnienie, w jaki sposób można je leczyć i gdzie szukać pomocy.

Zapisz dziecko na bezpłatną terapię leczenia e-uzależnień

Ministerstwo Zdrowia dostrzegło narastający problem uzależnienia dzieci od smartfonów , które wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia uruchomiło pilotażowy program, mający na celu walkę z tym uzależnieniem. W ramach pilotażu rodzice mogą wysłać dziecko na NFZ do jednej z 10 placówek terapeutycznych w różnych miastach Polski. Pilotażowy program rozpoczął się 23 grudnia 2021 roku, a zakończy się 23 czerwca 2022 roku.

W grudniu ur. pomoc dzieciom i młodzieży uzależnionej od smartfonów zaczęła świadczyć warszawska poradnia przy ul. Madalińskiego 13 w Warszawie. Wsparcie można także otrzymać w ośrodku ETAP z Białegostoku. Ze strony pacjent.gov.pl można dowiedzieć się, że do inicjatywy dołączy także 8 innych placówek przyjmujących na NFZ w różnych częściach Polski.

Bezpłatną terapię e-uzależnień oferują lub będą oferować:

 • Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów,
 • ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku,
 • Centrum Medyczne MULTIMED Tadeusz Jucyk Spółka Jawna w Koninie,
 • Centrum Neuropsychiatrii „Neuromed” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu,
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Profilaktyczno-Społeczna „NZOZ PPS” w Szczecinie,
 • Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział Terenowy w Zielonej Górze,
 • Stowarzyszenie MONAR Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Jeleniej Górze,
 • Stowarzyszenie MONAR w Warszawie, w którego strukturze funkcjonuje Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii w Łodzi,
 • Śląska Fundacja Błękitny Krzyż w Bielsku-Białej,
 • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu.

Do kogo skierowana jest pomoc w ramach NFZ?

Terapia oferowana w ramach pilotażowego programu skierowana jest do: dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole, do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, uczęszczających do podstawówki lub szkoły ponadpodstawowej, a także do rodziców. Takie podejście umożliwia otrzymanie kompleksowej pomocy przez wszystkich domowników.

Ze strony pacjent.gov.pl wynika, że leczenie obejmuje takie formy wsparcia, jak:

 • porada lekarska diagnostyczna,
 • porada lekarska terapeutyczna,
 • porada lekarska,
 • porada psychologiczna-diagnostyczna,
 • porada psychologiczna,
 • sesja psychoterapii indywidualnej,
 • sesja psychoterapii rodzinnej,
 • sesja psychoterapii grupowej,
 • sesja psychoedukacyjna.

Jak zapisać dziecko na bezpłatną terapię e-uzależnień?

Aby dziecko mogło skorzystać z leczenia, należy zgłosić się bezpośrednio do placówki realizującej program. Co ważne, rodzic nie potrzebuje skierowania od lekarza. Pierwsza porada lub wizyta może odbyć się już w ciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia – informuje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że leczenie dziecka wymaga czasu i może przekroczyć okres 12 tygodni – napisano na pacjent.gov.pl.

Rodzice, których dzieci nie zakwalifikują się do programu, mogą szukać pomocy u prywatnego psychologa dziecięcego. Warto także zasięgnąć opinii szkolnego psychologa lub pedagoga.

Przez pandemię więcej dzieci uzależniło się od smartfonów

W pandemii wzrosło uzależnienie dzieci od smartfonów – alarmuje ekspertka z Centrum Terapii Dialog. Ograniczony kontakt z rówieśnikami, nauka zdalna oraz utrudniony dostęp do różnych form aktywności fizycznej sprawiły, że młodzi ludzie częściej niż dotychczas zaczęli szukać rozrywki w internecie.

– Zjawisko uzależnienia od internetu i urządzeń mobilnych w tym momencie jest bardzo nasilone. Obserwujemy głównie uzależnienie od telefonów, w których możemy teraz zrobić dosłownie wszystko. Taki trend zauważyliśmy w naszych gabinetach – mówi Stronie Kobiet Magdalena Kieraga, psycholog i psychoterapeuta dzieci i młodzieży z Centrum Terapii Dialog. – Rodzice bardzo często zgłaszają się do nas z poczuciem, że uzależnienie ich dzieci od telefonów jest dużo większe niż w momencie, gdy uczniowie wychodzili na dwór i do szkoły, a także prowadzili normalne „pozaszkolne” i „pozadomowe” życie – dodaje ekspertka.

Jak rozpoznać u dziecka e-uzależnienie?

Rozpoznanie uzależnienia od smartfona i internetu nie sprawia rodzicom tyle kłopotu, co zauważenie innych uzależnień. Przede wszystkim niepokojący może być czas, jaki dziecko spędza ze smartfonem w ręku. Jednak najbardziej alarmujące powinno być zachowanie dziecka, które straci dostęp do urządzenia mobilnego.

– Z mojej praktyki wynika, że rodzice bardzo szybko rozpoznają u swoich dzieci uzależnienie od urządzeń mobilnych. Jego głównym symptomem jest ciągłe rozdrażnienie, gdy dziecko nie ma telefonu przy sobie lub nie jest w stałym kontakcie online z innymi. W momencie, gdy dostęp dziecka do telefonu zostaje ograniczony, np. podczas lekcji, młodemu człowiekowi towarzyszy zdenerwowanie i niepokój. Warto dodać, że bardzo często dzieci nie zgadzają się na takie restrykcje i reagują buntem – wyjaśnia Magdalena Kieraga z Centrum Terapii Dialog.

Aby lepiej zrozumieć, co dzieje się z dzieckiem, warto zaobserwować, w jakim celu korzysta ono ze smartfona. Czy posługuje się urządzeniem w celu nauki, a może ma objawy FOMO (od ang. „fear of missing out”), czyli tzw. strachu przed pominięciem? Osoba doświadczająca FOMO boi się, że przegapi w internecie coś ważnego.

– Dzieci uzależnione od smartfonów mają bardzo dużą potrzebę, wręcz poczucie przymusu ciągłego sprawdzania, czy coś nowego pojawiło się w sieci. Przeglądają aktualności i sprawdzają, czy ktoś do nich napisał lub wstawił nowe zdjęcia na swoim profilu w mediach społecznościowych. Mają poczucie, że nieustannie muszą „być na oczach innych” i chcą ciągle dotykać swojego telefonu. Nie są w stanie rozstać się z nim nawet na chwilę. Te sygnały uważam za najbardziej niepokojące. Mogą świadczyć o tym, że dziecko jest już uzależnione od urządzenia lub zmierza w tę stronę – ostrzega Magdalena Kieraga.

Jak można walczyć z e-uzależnieniem?

Ekspertka podkreśla, jak ważną rolę w profilaktyce e-uzależnień odgrywają rodzice. To oni uczą dziecka korzystania z urządzeń mobilnych, oni też powinni od najmłodszych lat wyznaczać mu granice. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywają wzorce, które dziecko wynosi z domu.

– Przede wszystkim potrzebna jest prewencja. Należy uczyć dziecko od najmłodszych lat rozsądnego korzystania z telefonu, komputera i mediów społecznościowych: ze wszystkiego, co może zagrażać mu w przyszłości. Mówimy tutaj o uzależnieniu behawioralnym, z którego oczywiście można wyjść, ale prowadzi do tego bardzo długa droga, wymagająca terapii uzależnień – tłumaczy Magdalena Kieraga.

Trudno jest określić jednoznacznie, ile może potrwać leczenie e-uzależnienia. Specjaliści każdy przypadek traktują indywidualnie. Jednak w opinii ekspertki z Centrum Terapii Dialog bardziej podatne na leczenie są młodsze dzieci.

– Czas trwania terapii uzależnień jest skorelowany z konkretnym pacjentem. Młodsze dzieci całkiem nieźle radzą sobie w warunkach terapii. Ich psychika jest mobilna, co daje możliwość wpłynięcia na dziecko i oduczenia go nałogowego korzystania ze smartfona. Można przekierować uwagę dziecka na coś innego, np. na inne zainteresowania czy rówieśników. W przypadku starszych dzieci terapia wymaga bardzo dużego wyczucia. Silnie uzależniona młodzież potrafi reagować dużą agresją, skierowaną przede wszystkim w stronę rodziców oraz innych dzieci – zaznacza Magdalena Kieraga.

Więcej informacji na temat e-uzależnień można znaleźć w bezpłatnym Poradniku „Klikam z głową”. Publikacja skierowana do rodziców i nauczycieli została udostępniona do pobrania w formacie pdf na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie