Dowiedz się na TikToku, jak jest w psychiatryku
Psychiatryk dla wielu osób stanowi temat tabu. Mimo to młodzi ludzie coraz częściej pokazują na TikToku i Instagramie, jak wygląda codzienne życie w szpitalu psychicznym. Na taki gest zdecydowała się młoda TikTokerka o nicku jaKrynia. Dziewczyna zdradza, jakie warunki panują w polskich psyciatrykach.
Blogerka ma na swoim koncie trzy pobyty w szpitalu psychiatrycznym. Edukuje innych, jak wygląda życie w psychiatryku. Pokazuje także, dlaczego warto się leczyć.
Problemy psychiczne nie powinny stanowić powodu do wstydu
Krynia mówi otwarcie o swoich epizodach depresyjno-lękowych oraz zasadach obowiązujących w szpitalach psychiatrycznych. Stara się udowodnić, że terapia w takim miejscu naprawdę może pomóc. W jej opinii placówki dla osób z zaburzeniami psychicznymi często są demonizowane. Po zakończeniu trzeciego pobytu w psychiatryku dziewczyna udzieliła m.in. wywiadu dla serwisu Noizz.pl, w którym podzieliła się swoimi doświadczeniami:
– O krzykach i zapinaniu w pasy słyszymy w mediach niemal od zawsze, a ja chciałabym, aby moje filmy na TikToku pokazywały, jak jest naprawdę. Szpital psychiatryczny to miejsce, w którym osoby w potrzebie otrzymują pomoc, bez której nie mogłyby normalnie funkcjonować – powiedziała TikTokerka w rozmowie z Krzysztofem Tragarzem z Noizz.
Jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym?
Krynia nie tylko opowiada na swoim profilu na TikToku o terapii, ale także odsłania niuanse funkcjonowania szpitali psychiatrycznych. Opowiedziała swoim widzom, jak żyje się w psychiatryku oraz czym prywatna placówka różni się od państwowej. Okazuje się, że różnice są kolosalne. Według TikTokerki w prywatnym szpitalu psychiatrycznym pacjenci częściej mogą porozmawiać z psychologiem i psychiatrą, dostają przepustki (np. na sylwestra), mają zapewnione lepsze jedzenie, a personel jest milszy.
@jakrynia Odpowiedz użytk. @sbm.x.mata Q&A v.2 #szpitalpsychiatryczny#megachorapsychicznie#qanda#dc dźwięk oryginalny - jaKrynia
Więcej filmów jaKrynii z serii Q&A oraz nagrania innych pacjentek i pacjentów można znaleźć pod hashtagiem #szpitalpsychiatryczny.
@jakrynia i was shy bo ludzie byli na korytarzu ps. możecie w kom zadawać pytania, to będę nagrywać odpowiedzi #szpitalpsychiatryczny#depresja The Magic Bomb (Questions I Get Asked) [Extended Mix] - Hoàng Read
Jakiego specjalistę wybrać?
Wiele osób nie podejmuje leczenia u psychiatry czy psychologa, ponieważ nie wie, który lekarz jest godny zaufania. Nie każdy specjalista wykonuje swój zawód z powołania, a niektórzy z nich potrafią skutecznie zniechęcić pacjentów do sięgania po pomoc psychologiczną i psychiatryczną. jaKrynia postanowiła stworzyć listę lekarzy polecanych przez własnych followersów. Rekomendacji można szukać na jej profilu na Instagramie, na oddzielnym story, które właśnie powstaje.
@jakrynia BARDZO WAS ZACHĘCAM, ŻEBY POMÓC SOBIE NAWZAJEM!! #terapia#psychiatra#psychoterapia#psychologia dźwięk oryginalny - jaKrynia
Czy pobyt w szpitalu psychiatrycznym może pomóc?
Z wywiadu na serwisie Noizz można się dowiedzieć, że początkowo Instagramerka nie chciała ujawniać swoich problemów. Obawiała się reakcji rodziców. W wieku 16 lat dziewczyna zwróciła się do szkolnego psychologa z prośbą o pomoc. Zmagała się z myślami samobójczymi. Podobnie jak wielu nastolatków w jej wieku, samookaleczała się i nie radziła sobie z dbaniem o zdrowie. Gdy trafiła do szpitala, zdiagnozowano u niej zaburzenia osobowości. Jak wielokrotnie podkreśla, osoby, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, mogą tutaj otrzymać pomoc. Jednak pierwsze doświadczenia z psychiatrykiem wywoływały w niej przerażenie.
Polskie psychiatryki mają wiele wad. W jednej z placówek, w których przebywała Krynia, pacjentom nie wolno było trzymać w pokoju przedmiotów, za pomocą których mogliby targnąć się na swoje życie. Zakazane było wnoszenie na oddział pasków, sznurówek czy ostrych narzędzi, a kable do ładowania trzeba było oddawać na noc. Jeszcze większe restrykcje obowiązują w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, gdzie nie można mieć przy sobie telefonu z dostępem do internetu i kamery.
Duży problem w publicznych placówkach psychiatrycznych stanowi także przemęczenie personelu. Pielęgniarki i pielęgniarze często pracują po kilkanaście godzin dziennie. Ponadto na szpitalnych oddziałach niejednokrotnie dochodzi do kradzieży. Kolejnym czynnikiem zniechęcającym do pobytu na zamkniętym oddziale jest towarzystwo osób z poważnymi problemami. Do szpitali psychiatrycznych trafiają m.in. pacjenci uzależnieni od narkotyków.
Krynia chce jednak oswoić swoich rówieśników z tematem dbania o zdrowie psychiczne. Przekonuje, że pobyt w psychiatryku nie stanowi powodu do wstydu. Za dnia uczestniczy się w zajęciach terapeutycznych, ale czas wolny można spędzać w dowolny sposób – nie wolno tylko opuszczać terenu szpitala. Pacjenci na oddziałach dla dorosłych mają do swojej dyspozycji telewizję, przestrzeń wspólną czy palarnie. Po zakończeniu trzeciej hospitalizacji 19-letnia Instagramerka powiedziała w rozmowie z Noizz: „mam poczucie, że nareszcie wszystko jest tak, jak powinno”.