Cienie do powiek: jak malować oczy za pomocą cieni oraz jak wybrać odpowiedni produkt?

Elżbieta Kozłowska
Cienie warto dopasować m.in. do koloru oczu, ale też pory dnia i okazji.
Cienie warto dopasować m.in. do koloru oczu, ale też pory dnia i okazji. Kurhan (123RF)
Do wyboru są cienie nie tylko w różnych kolorach i odcieniach, ale także w różnych postaciach i formułach. Podpowiadamy, jak wybrać dobry cień i jak malować oczy.

Cienie do powiek to ważny element codziennego makijażu. Źle dobrane i nakładane niepoprawną techniką mogą powodować efekt zasinienia albo zmniejszenia oczu, co z kolei nadaje twarzy zmęczony wygląd.

Cienie do powiek różnią się konsystencją oraz efektem, jaki pozwalają osiągnąć. Po inne sięgamy w makijażu dziennym, a inne wybieramy na wieczór. Jak w gąszczu bogatej oferty producentów wybrać najlepsze cienie do powiek? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje cieni do powiek?

Cienie do powiek w kamieniu to najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej uniwersalna formuła. Przykładem takiego produktu może być paleta cieni do powiek, składająca się z minimum dwóch, a często kilkunastu różnych kolorów. Oczywiście cienie do oczu w kamieniu dostępne są także pojedynczo.

Kosmetyk może być nakładany palcami lub za pomocą pędzelka. Łatwo się rozciera i blenduje z innymi kolorami. Stopniowanie nasycenia także nie nastręcza trudności. Dodatkowym atutem jest spora różnorodność.

Często nawet w obrębie jednej palety znajdziemy matowe cienie do powiek, warianty perłowe, metaliczne, możliwe do nakładania na sucho lub mokro.

Cienie w kremie to kolejna możliwość. Dają one bardzo dobry efekt, jednak ich nakładanie wymaga pewnej wprawy, gdyż łatwo przesadzić z ilością i stopniem nasycenia. Kremowa formuła powoduje, niestety, że taki cień ma tendencją do zbierania się w załamaniu powieki, a - w porównaniu do cieni prasowanych - ma niższą trwałość.

Alternatywą są cienie foliowe. Mają one formę kremu, jednak po nałożeniu na skórę przybierają konsystencję pudrową. Są mocno napigmentowane, dodatkowo wzbogacone drobinkami dającymi efekt "mokrego oka".

Spektakularny rezultat łatwo uzyskać za pomocą cieni sypkich. Mają one sporo pigmentu, nie trzeba więc nakładać ich w dużej ilości. Wykonywanie makijażu cieniami sypkimi wymaga jednak wprawy, gdyż często obsypują się. Nieprawionym paniom rekomenduje się formułę kredki. Korzystając z niej, wystarczy wyrysować linię i delikatnie rozetrzeć ją w pożądanych miejscach.

Coraz więcej kobiet zamiast regularnych wizyt u kosmetyczki wybiera własnoręczne wykonanie hybrydy. Sprzyja temu łatwa dostępność profesjonalnych urządzeń do zdobienia paznokci w zaciszu własnego domu oraz darmowe tutoriale w sieci. Wystarczy lampa UV, zestaw lakierów i kilka przydatnych środków, aby stworzyć oryginalny i tani manicure. Problem powstaje, kiedy znudził nam się kolor lub pojawił się odrost. Wówczas należy usunąć utwardzony lakier, starając się, by nie uszkodzić płytki paznokcia. Sprawdź, jak należy to zrobić!

Sprawdź, jak samodzielnie w domu zdjąć hybrydy! Szybki i sku...

Jak nakładać cienie do powiek?

Cienie do powiek często mają dołączony w zestawie aplikator. Jego konstrukcja najczęściej nie pozwala jednak na dobry efekt.

Lepszym wyborem są specjalne pędzelki, umożliwiające precyzyjne nakładanie oraz blendowanie kolorów.

Nie brakuje również zwolenników nakładania kosmetyku palcami. W tym przypadku trzeba jednak zadbać o precyzję, aby nie doprowadzić do powstania plam. Aby perfekcyjnie pomalować powieki i rozłożyć na nich cienie przyda się zalotka. To trochę nieoczywiste jej zastosowanie, ale ten trik jest genialny.

Zobacz, jak wykonać makijaż festiwalowy

Jak wybrać dobry cień do powiek?

Dobre cienie do powiek to cienie prawidłowo dobrane oraz zaaplikowane we właściwy sposób. Najbezpieczniejsze są warianty matowe w kolorach neutralnych, czyli szarościach, beżach i brązach. Cienie połyskujące stosuje się wieczorem lub na dzień w niewielkich ilościach. Przy ich aplikacji ważny jest umiar, ponieważ mogą podkreślać zmarszczki.

W wyborze cieni do powiek wskazówką jest kolor oczu, włosów oraz karnacja. Najogólniej mówiąc, posiadaczki niebieskich oczu powinny sięgać po szarości, brązy, odcienie khaki oraz fiolety.
Przy oczach zielonych wskazane są barwy kontrastowe względem tęczówki: wszystkie odcienie fioletu, różowego oraz brązu.
Bardzo komfortową sytuację mają panie o ciemnych oczach, które eksperymentować mogą z różnymi kolorami. Szczególnie poleca się jednak odcienie fioletu, niebieskiego, zieleni i szarości, a także wszelkie warianty metaliczne.

Czy drogie cienie są lepsze?

Najlepsze cienie do powiek to te najdroższe? Niekoniecznie. W recenzjach kosmetycznych nie brakuje przykładów drogich palet niewartych swojej ceny. O jakości cieni do powiek świadczy ich napigmentowanie oraz trwałość, a te cechy niekoniecznie wynikają z ceny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet