Rzadko kiedy, używając rzeczy, zastanawiamy się nad tym, jak i kiedy powstały. Poza tym niektóre z nich wydają nam się tak proste, że aż trudno uwierzyć w to, że towarzyszą ludziom od niedawna. Tym bardziej nieprawdopodobne wydaje się to, że to przypadkowe wynalazki. Zobacz 10 dobrze wszystkim znanych rzeczy, których powstanie jest dziełem przypadku.
Lody na patyku
Dziś dla wielu z nas to kwintesencja lata, a dbając o dietę, coraz częściej robimy je sami. Tym bardziej trudno jest uwierzyć, że ich wynalezienie to przypadek. A wszystko dzięki roztargnieniu 11-latka…
W 1905 roku Francis William Epperson zostawił na noc na dworze napój owocowy, w którym był zanurzony patyczek do mieszania. Gdy znalazł go rano, okazało się, że sok zmienił się w lodowy przysmak na patyku. Chłopiec zapamiętał to doświadczenie i 17 lat później, w 1922 roku wprowadził na rynek lody na patyku Epsicle (potem Popsicle), które po dwóch latach opatentował.
Viagra
Dziś hasło „niebieska tabletka” jest dla każdego zrozumiałe, ale to nie tak, że farmaceuci i lekarze chcieli pomóc impotentom i w ten sposób odkryli Viagrę. Tak naprawdę pracowano nad lekiem mającym pomóc chorym na nadciśnienie i dusznicę bolesną, ale w testach klinicznych sildenafilu okazało się, że jednym ze skutków ubocznych jego stosowania jest… erekcja.
Potencjał rynkowy takiego produktu był ogromny, ale rozmowy o poprawie sprawności seksualnej nie były w tamtych czasach normą. W końcu jednak w 1998 roku Pfizer zdecydował się wprowadzić na rynek Viagrę, która szybko stała się najlepiej sprzedającym się lekiem.
Chipsy
Ten moment, gdy chcesz zrobić na złość irytującemu klientowi, a tworzysz przekąskę, którą pokocha świat… Przeżył go George Crum, amerykański kucharz.
24 sierpnia 1853 roku nie był dla niego łatwym dniem w pracy. Klient, który zamówił frytki, narzekał na ich grubość. Musiał być bardzo irytujący, bo Crum postanowił go rozgniewać. Pokroił ziemniaka na cienkie plasterki i po upieczeniu w głębokim tłuszczu, sowicie je przyprawił. Klient jednak zachwycił się, a tuż po nim inni. Dziś nie wyobrażamy już sobie życia bez chipsów.