Spis treści
Pochodzenie oraz znaczenie imienia Kazimierz
Jak piszą Amankos Mektep-Tegi oraz Tajżan Dosanow w artykule naukowym „Starożytna integracja narodów Europy i Azji albo polska legenda o pochodzeniu Kazachów” w piśmie Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, polskie imię Kazimierz jest pochodzenia turkskiego. Pochodzi ono od połączenia słowa tureckiego kaz (po polsku gęś) oraz końcówki imir, nawiązującej do tureckiego słowa emir (władca). Imię było swego rodzaju zwrotem do totemicznego ptaka Kaza i zawierało prośbę o ochronę noszącej je osoby. Polacy słyszeli w imieniu słowo mir, czyli pokój, a więc Kazimierz miał oznaczać niosącego pokój. Pierwszy człon „kazi” mógł odnosić się do znaczenia „kazać”, ale też „niszczyć”.
Imię Kazimierz nosili władcy z dynastii Piastów oraz Jagiellonów. Jeszcze popularniejsze stało się po kanonizacji świętego Kazimierza (jest tylko jeden święty noszący to imię), czyli jednego z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka.
Zdrobnienia od Kazimierza
Imię Kazimierz można zdrabniać na wiele sposobów. Wśród nich są:
- Kazik,
- Kaziu,
- Kazio,
- Kaziulek,
- Kaziunio,
- Kaziuś.
Kazimierz obchodzi imieniny 4 marca, 22 marca i 12 czerwca. Z tą pierwszą z dat można łączyć przysłowia:
- Na świętego Kazimierza zima do morza zmierza.
- Na świętego Kazimierza wyjdzie skowronek spod pierza.
- Jeżeli na świętego Kazimierza pogoda, to na ziemniaki woda.
Jaki jest Kazimerz? Charakterystyka numerologiczna
A jaki jest Kazimierz według numerologii? Jego cyfrą jest jedynka. Takie osoby charakteryzują się pewnością siebie, siłą, sprawnością i dynamizmem w działaniu, a także otwartością na innych. Jedynka symbolizuje impuls do działania i jedność wszechświata. Jedynki są też pionerami, świetnie sprawują władzę. Jednocześnie nie brak im ambicji i zaparcia do ciężkiej pracy. Mogą mieć problem, gdy muszą się komuś podporządkować.