Co oznaczają symbole na metkach? Warto znać oznaczenia pomocne przy praniu. Przewodnik po symbolach na metkach

Regio Dom
Na każdej metce znajduje się nie tylko informacja o tym, z jakiej tkaniny wykonano odzież, lecz również podano oznaczenia prania.
Na każdej metce znajduje się nie tylko informacja o tym, z jakiej tkaniny wykonano odzież, lecz również podano oznaczenia prania. andreypopov/123RF.com
Kupując ubrania, pościel, ręczniki czy bieliznę, patrzymy przede wszystkim na papierową metkę z informacją o cenie. Jest jeszcze jedna metka, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. To metka materiałowa wewnątrz, przedstawiająca najważniejsze symbole prania. Wyjaśniamy, o czym informują oznaczenia na metkach ubrań, które są wszyte od środka.

Nawet prawie nowa koszula czy spodnie mogą wyglądać fatalnie po pierwszym praniu i prasowaniu. Często się skurczą w praniu, a potem jeszcze przypalaja podczas prasowania. Zazwyczaj to nasza wina, bo nie sprawdziliśmy oznaczeń na metce wszytej do ubrania. Aby uchronić ubranie przed zniszczeniem, warto poznać symbole na metkach.

Spis treści

Oznaczenia prania – jak odczytać symbole na metkach?

Na każdej metce znajduje się nie tylko informacja o tym, z jakiej tkaniny wykonano odzież, lecz również podano oznaczenia prania, a więc w jaki sposób postępować z konkretną bluzką, spódnicą czy kurtką podczas prania (także wybielania), suszenia i prasowania, a nawet czyszczenia chemicznego.

Uwaga: producenci z branży odzieżowej podają wskazówki na metkach według ogólnie przyjętej kolejności: najpierw pranie, potem wybielanie, następnie suszenie, dalej prasowanie, zaś ostatni piktogram oznacza czyszczenie chemiczne.

Oznaczenia na metkach: warto je znać

Dwie strzałki w kółku (na naszym zdjęciu jest to pierwszy znak) – w przypadku kolorowych metek odzieżowych będą one nie czarno-białe, tylko zielone, w dwóch odcieniach: jasnym i ciemny. To oznaczenie to tzw. Zielony Punkt. Oznacza on, że producent tego ubrania bądź bielizny chroni środowisko, jest świadomym wytwórcą w zakresie ochrony środowiska. Ten piktogram nie zawsze pokazany jest na metce.

Wanienka z liczbą (drugi piktogram na zdjęciu) – czyli temperatura prania. W tym przypadku producent pozwala na pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Ten symbol, w zależności od tkaniny, przedstawia różne wartości, przykładowo 60, 70, 80 lub 90 stopni. Gdy pod symbolem wanienki pokazuje się podkreślenie (linia równoległa do podstawy tejże wanienki), to pranie jest dozwolone, ale należy podczas niego zachować szczególną ostrożność. Jeżeli nie ma informacji o temperaturze, a symbol wanienki jest przekreślony, oznacza, iż odzieży nie można prać w wodzie. Gdy natomiast przekreślenia nie ma, ale widać dłoń wkładaną do wanienki, to oznacza, że zaleca się pranie ręczne, ewentualnie pranie w pralce, lecz wówczas przy pomocy specjalnego programu do prania ręcznego. Nowoczesne pralki (i to wcale nie tylko te z najwyższej półki cenowej) posiadają specjalne programy do prania ręcznego.

Maksymalna temperatura prania. 
Maksymalna temperatura prania.  Fot. Clker-Free-Vector-Images (

Pixabay.com

Trójkąt (trzeci symbol na zdjęciu otwierającym artykuł) – przedstawia informację dotyczącą wybielania tkaniny. W wypadku powyższej metki wybielanie jest zakazane, ponieważ trójkąt jest przekreślony. Można byłoby wybielać, gdyby trójkąt nie był przekreślony. Gdy z kolei w trójkątnym piktogramie pojawiłyby się litery „CL", to znak, że tkaninę można chlorować (wybielać). To się przydaje, gdy ubrania pożółkły, poszarzały albo mają plamy. Jeżeli w trójkącie widać dwie ukośne kreski, to znak, że można stosować tzw. wybielacze tlenowe, a nie te na bazie chloru.

Symbol informujący o możliwości wybielania.
Symbol informujący o możliwości wybielania. Fot. Clker-Free-Vector-Images 

Pixabay.com

Kółko w kwadracie (u nas na fotce jest to czwarty piktogram) – dotyczy suszenia. W naszym przypadku producent zabrania suszenia w suszarce – chodzi o elektryczną suszarkę bębnową. Jeśli symbol kółka w kwadracie nie byłby przekreślony, można by tę odzież suszyć w elektrycznej suszarce, chociaż i tak zazwyczaj zaleca się suszenie dopiero co wypranej odzieży na świeżym powietrzu. Gdyby w takim nieprzekreślonym piktogramie pojawiła się jedna kropka, to znak, że pranie można suszyć w elektrycznej suszarce, ale w niskiej temperaturze, na niższych obrotach. Dwie kropki w tym symbolu oznaczają, że dozwolone jest suszenie w suszarce elektrycznej już w wyższej temperaturze, czyli na wyższych obrotach.

Suszenie prania
Suszenie prania Fot.Clker-Free-Vector-Images 

Pixabay.com

Żelazko (na naszym zdjęciu piąty symbol) – oznacza prasowanie. U nas akurat prasowanie jest dozwolone. Gdyby nie było, obrazek byłby przekreślony. Należy też zwrócić uwagę na liczbę kropek na żelazku. Jeśli jest jedna, to można prasować jedynie letnim żelazkiem (przeważnie do około 110 stopni Celsjusza). W przypadku dwóch kropek, żelazko może być bardziej rozgrzane (do jakichś 150 stopni). Jak widać trzy kropki, to można prasować bardzo gorącym żelazkiem, nawet ustawionym na maksymalną temperaturę (około 200 stopni). Zdarza się, że piktogram przedstawia żelazko na podstawce (na nóżkach) i wtedy nie samo żelazko, lecz właśnie podstawa jest przekreślona. Znak informuje o tym, że prasowanie jest dozwolone, ale tylko bez użycia funkcji pary.

Prasowanie
Prasowanie Fot. Clker-Free-Vector-Images 

Pixabay.com

Kółko (u nas ostatni, szósty symbol prania) – odnosi się do czyszczenia chemicznego (a więc wtedy, gdy danej rzeczy nie można prać tradycyjnie). Gdy byłoby samo kółko, nadal bez kwadratu, to znak, iż ubranie można czyścić jedynie chemicznie. W naszym przypadku kółko zostało przekreślone, co oznacza, że czyszczenie chemiczne jest zabronione. Czasem w kółku pojawiają się litery. Jeśli, przykładowo, jest „P", to znak dla pralni chemicznej, że odzież można czyścić w benzynie, ewentualnie w chloroetylenie. Jeżeli zamiast tej litery, pokazano „F" w kółku, to dla nas informacja, że czyszczenie chemiczne jest dozwolone jedynie przy użyciu benzyny. Gdy widać „A" w kółku, to można daną rzecz czyścić w rozpuszczalnikach organicznych. Litera „W" w kółku to wskazówka: można czyścić na mokro. 

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet