Spis treści
Z problemem zafarbowanych podczas prania ubrań można sobie poradzić. Musimy tylko działać szybko i z głową. Prawie każdemu z nas zdarzyło się wyjąć z pralki ulubiony T-shirt lub spodnie, które miały przebarwienia i wydawało się nam, że nie da się ich uratować. Przedstawiamy cztery sprawdzone domowe sposoby, które warto znać, żeby zlikwidować irytujące smugi. Te proste metody z wykorzystaniem: liści laurowych, sody oczyszczonej, octu, soku z cytryny i soli, pomogą całkowicie pozbyć się przebarwień.
Liść laurowy uratuje zafarbowane ubrania
Wawrzyn szlachetny nazywany również liściem laurowym lub bobkowym, znany jest w kuchniach całego świata ze względu na swój wyjątkowy aromat. Liść laurowy doskonale wzbogaca smak pieczonych mięs, zup i sosów, ale nie każdy wie, że ma również właściwości wybielające. Wystarczy jedna torebka tej aromatycznej przyprawy, żeby zafarbowane ubranie odzyskało swój pierwotny kolor.
Napełnijmy wodą duży garnek, wrzućmy do niej garść liści laurowych i doprowadźmy mieszankę do temperatury wrzenia. Kiedy woda się zagotuje, wyłączmy płytę kuchenną i poczekajmy, aż mikstura trochę wystygnie. Następnie zanurzmy w niej zafarbowane ubranie i pozostawmy na ok. 4 godziny. Po tym czasie dokładnie wyciśnijmy tkaninę, włóżmy ją do pralki i wypierzmy w standardowym cyklu. To świetna metoda na uratowanie zwłaszcza kolorowych ubrań.
Niezawodna soda oczyszczona pomoże usunąć przebarwienia
Sodę oczyszczoną prawie każdy z nas ma w kuchennej szafce. Wykorzystujemy ją do domowych wypieków i czyszczenia piekarnika czy zlewu. Dobrze się sprawdza również podczas prania, bo doskonale wybiela, odświeża i regeneruje tkaniny. Ten wyjątkowy kuchenny proszek dobrze sobie również radzi w roli odplamiacza.
Jeżeli przebarwienia są niewielkie, wystarczy przygotować pastę z:
- jednej łyżki stołowej sody oczyszczonej,
- niewielkiej ilości wody.
Otrzymanym preparatem pokryjmy zabarwione miejsca i pozostawmy na odzieży do wyschnięcia. Następnie dokładnie wypłuczmy tkaninę.
Jeżeli ubranie jest całkowicie zafarbowane, to 100 gram sody oczyszczonej dodajmy do proszku lub płynu do prania i wypierzmy odzież standardowo w pralce. To dobry sposób na regenerację kolorowych tkanin i likwidację przebarwień.
Warto wiedzieć również, że z sody oczyszczonej można zrobić opryski, by wykorzystać je w ogrodzie. Pomogą one na choroby roślin, mrówki i mszyce.
Ocet idealny do likwidacji przebarwień na ubraniach
Ocet warto wykorzystać m.in. podczas prania kolorowych ubrań, bo pozwala on zachować ich świeżość i blask. Ocet to również dobry odplamiacz. Wystarczy do miski z ciepłą wodą wlać ok. 120 ml octu i dokładnie wymieszać. Następnie przez 12-14 godzin namoczyć w roztworze odbarwione ubranie, a po tym czasie wypłukać tkaninę i wrzucić do pralki.
Wprawdzie ocet spirytusowy to skuteczny środek odplamiający, ale należy go używać bardzo ostrożnie. Najlepiej sprawdzi się przy ratowaniu przebarwionych białych tkanin, nie jest zalecany do stosowania w przypadku delikatnych materiałów.
Odplamiacz z soku z cytryny i soli poradzi sobie z zafarbowanymi ubraniami
Sok z cytryny wzbogaca smak pieczonych ryb i napojów, ale ma również właściwości wybielające. Możemy nim wyczyścić baterię łazienkową i skórę dłoni zabarwioną jagodami czy farbą do włosów. Dobrze sprawdza się także jako odplamiacz do tkanin.
Wystarczy przygotować preparat z:
- 100 ml soku z cytryny,
- 3 łyżek stołowych soli,
- 150 ml ciepłej wody.
Po dokładnym wymieszaniu mikstury nasączamy nią przebarwione miejsca na tkaninie, a po kilkunastu minutach dokładnie płuczemy ubranie ciepłą wodą. Różnica będzie znacząca.
Opisane metody na przywrócenie ubraniom pierwotnego koloru traktujmy tylko jako próbę uratowania ulubionej bluzki, bo nie mamy pewności, że sposoby zadziałają na konkretne tkaniny. Jeśli domowe triki nie pomogą, to warto skorzystać z gotowych środków chemicznych do odbarwionych tekstyliów, m.in. chusteczek, proszków, aerozoli i płynów. Odplamianie tkanin trzeba robić ostrożnie i z rozwagą, by nie uszkodzić i nie zniszczyć ubrań.
Kluczowe jest jednak zapobieganie zafarbowaniu odzieży podczas prania. Pamiętajmy, że niektóre rodzaje tkanin trzeba prać oddzielnie i jest to oznaczone na metce, więc je czytajmy. Sortujmy na bieżąco brudne ubrania kolorami i stosujmy się do symboli na metkach, a będziemy mieć pewność, że naszym ulubionym ciuchom nic złego nie przytrafi się podczas prania.