Stripowanie – ten trend podbija internet. Na czym polega? Podobno znały już go nasze babcie!

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
W dzisiejszych czasach pranie trudno zaliczyć do męczących zajęć. Brudne ubrania wystarczy załadować do pralki, nastawić odpowiedni program i na tym kończy się nasza rola. Sprawy mają się nieco gorzej, jeśli po wyjęciu ubrań z bębna pralki, stwierdzimy, że nie są one doprane tak, jakbyśmy tego chcieli. Z pomocą przychodzi stripowanie, czyli metoda, dzięki której ubrania będą lśnić jak nowe. Sprawdzamy, na czym polega ta metoda prania, która w krótkim czasie zawojowała internet.

Spis treści

Stripowanie – co to jest?

Mogłoby się wydawać, że to jakiś innowacyjny sposób na usuwanie plam z ubrań, o którym nikt wcześniej nie słyszał. A jak się okazuje, o stripowaniu wiedziały już nasze babcie, choć zapewne używały bardziej swojskiego słowa, a mianowicie – namaczanie. Bo o to chodzi w tej metodzie. Nowe życie zyskała ona w czasie pandemii koronowirusa, kiedy w cenie były wszystkie rady dotyczące dbania o higienę. Wówczas to na TikToku pojawił się filmik, na którym pokazano, jak wiele może zdziałać kilkugodzinne namaczanie ubrań. W dosłownym tłumaczeniu laundry stripping oznacza zdzieranie brudu, a hasztag z tą frazą użyto ponad 20 mln razy. Stripowanie ma na celu pozbycie się z odzieży nie tyle świeżego brudu, co zanieczyszczeń, które mocno wniknęły we włókna tkanin.

pani robiąca ręczne pranie miska woda brudne ubrania
Stripowanie sprawdza się w przypadku ubrań, które są już poszarzałe lub straciły miękkość, pomimo regularnego prania. 123RF/whitebearstudio1

Stripowanie – jak się do tego zabrać?

Zabrudzone tkaniny najlepiej namaczać w wannie, ale jeśli jej nie posiadamy, to sprawdzi się również duża i głęboka miska. Do wanny lub miski wlewamy ciepłą wodę i dodajemy:

  • 1 miarkę boraksu,
  • 1 opakowanie sody oczyszczonej,
  • 1 kapsułkę do prania lub miarkę proszku do prania.

Wodę z dodatkami dokładnie mieszamy, a następnie namaczamy w niej ubrania. Zostawiamy je na kilka godzin. Już po godzinie zauważymy, że woda stała się męta i zmieniła barwę na brunatną. Zjawisko to dowodzi, że woda z detergentami poradziła sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Następnie ubrania wyjmujemy z wody i wkładamy do pralki, ustawiając program tylko na płukanie. Tiktokerzy przekonują, że w ten sposób można prać również np. pluszaki.

Zobacz, jak „stripują” internauci!

Jak suszyć pranie, aby szybko wyschło?

Suszenie prania jesienią jest nieco problematyczne ze względu na panujące za oknem warunki pogodowe. Zwłaszcza w deszczowe i pochmurne dni pranie schnie bardzo długo. Dodatkowo, zwłaszcza w małych mieszkaniach, mokre ubrania zwiększają wilgoć w pomieszczeniu, co może skutkować rozwojem pleśni na ścianach. Jeżeli suszymy pranie na suszarce, układajmy je w taki sposób, aby poszczególne partie ubrań nie przylegały do siebie. Pamiętajmy też, aby dużą odzież, np. bluzy z kapturem, rozwiesić na zewnętrznych krańcach suszarki, a mniejsze ubrania, np. bieliznę, koszulki – w samym środku.

Możemy też zainspirować się pomysłem zaczerpniętym z internetu, który przetestowało już wiele osób. Mianowicie chodzi o to, aby rozwieszone na suszarce pranie przysunąć możliwe jak najbliżej do grzejnika, a następnie suszarkę nakryć suchym bawełnianym prześcieradłem. Dzięki krążącemu pod nim ciepłym powietrzu ubrania schną dużo szybciej niż bez nakrycia. Nie wierzycie? Może warto wypróbować pomysły użytkowników mediów społecznościowych.

pan rozwieszający ubranie
Zawsze sprawdzaj metkę, aby dowiedzieć się, jakie instrukcje dotyczące suszenia zalecił producent. Informacje podane na metce najczęściej dotyczą temperatury prania, programów suszenia, prędkości wirowania itp. Freepik
Polecjaka Google News - RegioDom

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet