Spis treści
Jak prać ręczniki łazienkowe, żeby były puszyste jak w najlepszym salonie SPA? Wycieranie się szorstkim ręcznikiem tuż po kąpieli przecież nie należy do przyjemnych czynności. Sprawdź sprawdzone oraz niezawodne domowe sposoby na puszyste i chłonne ręczniki.
Jak prać ręczniki, żeby stały się puszyste?
Sprawdź na metce, jaka temperatura prania jest zalecana dla ręczników, które zamierzasz wyprać w pralce. Tkaniny niszczą się, jeśli pierzemy je w zbyt wysokiej temperaturze (włókna osłabiają się i zmniejszają swoją elastyczność).
Ręczniki najlepiej prać w temperaturze 40-60 stopni, w zależności od rodzaju i materiału, z których są wykonane. Zalecana temperatura prania dla wyrobów z mikrofibry to 40 stopni, a z bawełny – 60 stopniach. Dostępne w sklepach środki piorące w takim zakresie temperatur usuwają zabrudzenia i bakterie. Nie obawiajmy się więc, że pranie w niższej temperaturze będzie mniej skuteczne.
Dobierzmy też odpowiedni program prania, w zależności od materiału, z jakiego wykonane są ręczniki (bawełna, syntetyki). Nie ustawiajmy też maksymalnej prędkości wirowania, bo podczas tego procesu ręczniki bardzo się zużywają, a same włókna zbijają i tracą elastyczność.
Masz niewielką łazienkę? Oto sposoby, jak zmieścić w niej pralkę
Urządzenie małej łazienki stanowi spore wyzwanie. Oprócz wanny, prysznica, umywalki czy WC chcemy w niej zmieścić pralkę, na którą nie mamy nigdzie indziej miejsca. Co zrobić, żeby urządzenie nie zdom...
Co zrobić, by ręczniki były miękkie, puszyste i chłonne jak te w hotelu lub SPA?
Oto kilka kluczowych zasad:
- ręczniki pierzmy zawsze oddzielnie;
- nie przeładowujmy bębna – luz pomiędzy tkaninami sprawi, że detergenty stosowane podczas prania dotrą do wszystkich części ręczników, a na koniec cyklu lepiej się wypłuczą i wyprane ręczniki będą po wysuszeniu bardziej chłonne;
- dobierajmy ilość środków piorących do wielkości wsadu – nadmiar płynu lub proszku, sprawi, że po praniu może na ręcznikach być ich pozostałość, zbyt mała spowoduje, że ręczniki kiepsko się wypiorą;
- płyn do zmiękczania tkanin zastąpmy domowym środkiem – piorąc ręczniki kolorowe wystarczy przygotować 1 szklankę octu i wlać go do pralki, bezpośrednio do pojemnika, który jest przeznaczony na płyn do płukania tkanin. Ocet nie tylko usunie osad z ręczników i zmiękczy materiał, ale również zadziała jak protektor kolorów i usunie większość wirusów oraz bakterii. Piorąc białe ręczniki, do octu dodajmy dodatkowo 1/2 szklanki sody oczyszczonej (wsypmy go do dystrybutora proszku do prania umieszczonego w pralce. Ten uniwersalny kuchenny proszek zniweluje zażółcenia i brzydkie zapachy. Ta babcina mieszanka sprawi, że ręcznik po praniu będą wyjątkowo miękkie, świeże i chłonne.
Jak suszyć ręczniki, żeby znowu były puszyste, a nie szorstkie?
Najlepszym sposobem, żeby ręczniki po praniu były miękkie, puszyste i chłonne, jest wysuszenie ich po wyjęciu z pralki w suszarce bębnowej. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki spory wydatek, albo po prosty nie ma w mieszkaniu wystarczającej ilości miejsca na taki sprzęt. Jeśli dysponujemy tylko klasyczną suszarką rozkładaną, to przed umieszczeniem na niej mokrych ręczników, każdy z nich należy mocno strzepnąć, a podczas wieszania zachować odstęp pomiędzy nimi. Suszarkę ustawmy też w przewiewnym miejscu, z dala od promieni słonecznych.