Przez mechacenie nawet niemalże nowy sweter wygląda jakby miał już swoje lata. Nie trzeba go jednak wyrzucać, wystarczy spróbować przywrócić mu wspaniały wygląd, stosując kilka prostych sztuczek.
Proste sposoby na mechacący się sweter
Stawiaj na delikatniejsze pranie
Jednym z powodów, przez który sweter niszczy się dużo szybciej, niż powinien, jest nieodpowiednie pranie. Zazwyczaj w zbyt wysokiej temperaturze. Dlatego czytanie metek jest takie ważne, znajdziemy na nich dokładne instrukcje, a przede wszystkim temperaturę, w której sweter może być uprany bez szkody dla jakości materiału. Większość swetrów można prać w dosyć niskiej temperaturze (30-40 stopni) i z użyciem delikatnych detergentów.
Warto pomyśleć o praniu ręcznym w letniej wodzie z płynem. Zanurzamy sweter na około 20 minut, ale nie ugniatamy, bo może to zmienić jego kształt. Im mniej ruchów wykonujemy, tym większa szansa, że sweter nie będzie się mechacił. Płuczemy chłodną wodą, a zamiast wyciskać, owijamy sweter w ręcznik, który wchłonie większość wody. Suszymy na płasko.
Przestań go rozciągać
Owijasz się swetrem, rozciągasz go, sprawiasz, że materiał stale się o siebie ociera? To jedna z przyczyn mechacenia. Aby chronić sweter, nie nosimy na nim plecaka, a torebkę staramy się przekładać, aby nie wisiała zawsze na jednym ramieniu, w tym samym miejscu.
Zamroź swój sweter
Tak! Złóż sweter, włóż do zamykanej torby strunowej i włóż do zamrażarki na 3-4 godziny. Następnie go wyjmij i dobrze wstrząśnij. To spowoduje, że odpadną z niego wszystkie luźne włosy, a i mechacić będzie się mniej.
Zawsze na lewej stronie
Bez względu na to, czy pierzesz go ręcznie, czy w pralce, czy przechowujesz w szafce – zawsze przewracaj sweter na lewą stronę. Mechacenie występuje najczęściej, gdy sweter ociera się o coś innego. Dlatego na lewej stronie ma mniejszą szansę na wytwarzanie brzydkich, materiałowych kulek.
Usuwanie zmechacenia
Czasem kusi nas, żeby usuwać drobne kulki ręcznie. Siedzimy i mimowolnie je wyrywamy, myśląc, że poprawi to wygląd naszego swetra. Nic bardziej mylnego, w ten sposób możemy wyrządzić więcej szkód, ponieważ poza zbitą kulką wyrywamy też kawałki materiału. Lepiej używać małych nożyczek to wycinania pojedynczych kulek (nie rób tego zbyt blisko materiału!). Możesz też zainwestować w specjalną golarkę do swetrów, która poradzi sobie ze zmechaceniem, albo zwykłą żyletkę do golenia – musi być nowa i bez pasków nawilżających. Możesz też wykorzystać pumeks. Delikatnie pocieraj nim obszar swetra, który zaczyna się mechacić.
Zanim kupisz sweter następnym razem
Postaw na gęsto tkane swetry. Im luźniejszy splot tkaniny, tym większe ryzyko mechacenia się. Ciasno tkany nylon będzie mniej podatny na powstawanie kulek materiału niż polar, wełna czy flanela.
Unikaj mieszanek. Przed zakupem sprawdź metkę. Tkaniny składające się z kilku różnych włókien są bardziej podatne na mechacenie. Szczególnie podatne są te, które są kombinacją włókien naturalnych i syntetycznych.
Źródło: Treehugger
Rolnictwo
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!