Co robi dziecko w brzuchu mamy? Ciąża trwa w końcu 9 miesięcy, a to sporo czasu. Wiele osób sądzi, że w okresie prenatalnym dziecko śpi, ale to tylko część prawdy. Choć rzeczywiście maluch spędza wtedy sporo czasu na śnie, to jednak oprócz tego ma sporo innych zajęć. Jakich? Zobaczcie!
1. Rusza się
Choć mama zaczyna odczuwać ruchy dziecka dopiero około 20. tygodnia ciąży, dziecko w jej brzuchu rusza się właściwie od początku, a w drugim miesiącu ciąży ma już szeroki zakres ruchów: nie tylko robi salta, ale także może się garbić i prostować.
To nie tylko zabawa, ale także usprawnianie mięśni i stawów oraz zapewnienie prawidłowego rozwoju splotu nerwowego.
W późniejszych etapach rozwoju prenatalnego dziecko dotyka też swojej twarzy i zaciska palce, a także wkłada kciuka do buzi (w ten sposób ćwiczy odruch ssania).
2. Smakuje
Dziecko w okresie prenatalnym może degustować smaki potraw, które spożywa jego mama. Wszystko przez to, że połyka ono płyn owodniowy. Maluch szczególnie wyraźnie odczuje smaki wyrazistych przypraw, ale często też reaguje na słodycze wzmożoną aktywnością.
3. Widzi
Już około 27. tygodnia ciąży dziecko otwiera oczy i zaczyna mrugać powiekami. Jego wzrok stale się rozwija, a jakieś sześć tygodni później, około 33. tygodnia ciąży, zaczynają się zwężać i rozszerzać źrenice dziecka. Dziecko w brzuchu mamy zareaguje przede wszystkim na jasne światło – może się przed nim zasłaniać lub po prostu odwracać się do niego plecami.