Człowiek topi się 6 minut. Co wtedy się dzieje i jak ratować tonącego [WIDEO]

redakcja Gazety Lubuskiej
Aby uratować tonącego, trzeba działać błyskawicznie. Człowiek umiera po 3-6 minutach spędzonych pod wodą.
Aby uratować tonącego, trzeba działać błyskawicznie. Człowiek umiera po 3-6 minutach spędzonych pod wodą. Filip Kowalkowski
Policyjne statystyki są przerażające. Od początku czerwca w całym kraju utopiło się 135 osób. Tylko w niedzielę utonęło 11 osób, a w poniedziałek o jedna mniej.

W 90. procent przypadków śmierci w wodzie winny jest alkohol, brawura i przecenienie własnych sił.

Człowiek topi się od trzech do sześciu minut. Najpierw przez kilka sekund topielec gwałtownie oddycha i może wciągnąć niewielkie ilości wody do płuc. Tonący stara się nie dopuścić do zachłyśnięcia. Wpada w panikę. Potem zaczyna się okres świadomego oporu. Trwa tak długo, jak długo tonący jest w stanie powstrzymać się przed wciągnięciem wody do płuc. Może to być aż do jednej minuty. Tonący stara się zatrzymać powietrze w płucach. Wykonuje gwałtowne ruchy. Zaczyna intensywniej oddychać i łyka wodę. Zaczyna się trzecia faza, nasilonych oddechów i trwa zazwyczaj około 60 - 90 sekund. Tonący wciąga coraz więcej wody do płuc. Zanika czucie i pobudliwość i trwa to kolejne 60 - 90 sekund. Tonący traci przytomność i przestaje oddychać. To ostatni moment na uratowanie mu życia.

Teraz też zaczyna się faza ostatnia. Trwa około 30-50 sekund. Występuje tu zazwyczaj kilka tzw. końcowych ruchów oddechowych, dziejących się poza świadomością osoby tonącej. Po tym fakcie brak jest już jakichkolwiek zewnętrznych przejawów życia. Zakończeniem tego okresu jest śmierć.

Jak ratować tonącego?

Jeżeli osoba wyciągnięta z wody jest nieprzytomna, kładziemy ją na bok i sprawdzamy czy oddycha. Jeśli nie, kładziemy taką osobę na plecach i sprawdzamy, czy w jamie ustnej nie ma obcych ciał.

Na środku klatki piersiowej przykładamy swoją dłoń, na nią kładziemy drugą i zaczynamy równomiernie i mocno naciskać, w tempie 80 - 100 uciśnięć na minutę. Podczas masażu serca mostek powinien obniżać się 4-5 cm. Po 30 uciśnięciach wykonujemy dwa oddechy. Głowę ratowanej osoby odchylamy do tyłu, zatykamy nos i wdmuchujemy powietrze, tak aby klatka piersiowa się podniosła.
Masaż serca wykonujemy do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

Jeżeli mamy kogoś do pomocy, poprośmy o osuszenie niedoszłego topielca i pomoc np. przy wykonywaniu sztucznego oddychania. Jeżeli akcja ratunkowa trwa długo, warto zmieniać się przy wykonywaniu masażu serca. To wbrew pozorom ciężka praca.

Pomoc wpław
Jest najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym sposobem ratowania tonącego. Dlatego decydując się na nią, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Zapewnij sobie asekurację osób trzecich
  • Skacz do wody bez ubrania, bo ono krępuje ruchy
  • Podbiegnij wzdłuż linii brzegu, żeby odległość do przepłynięcia była jak najmniejsza
  • Utrzymuj kontakt wzrokowy z tonącym
  • Podpływając do tonącego oceń jego stan. Jeśli jest przytomny, spróbuj nawiązać z nim kontakt. Instruuj, żeby zachowywał się spokojnie, położył płasko w wodzie, naprzemiennie ruszał rękami i nogami. Jeżeli nie reaguje na twoje słowa, miota się w panice, podpłyń do niego od tyłu. Tak będzie bezpieczniej dla ciebie.
  • Jeśli tonący zacznie walczyć z tobą, odpychaj go rękami, a gdy to nie wystarcza, nogami. Uderzenia nie są skuteczne, ponieważ w takim dramatycznym momencie człowiek zwykle nie czuje bólu.

Ratowanie z brzegu

  • W sytuacji, gdy tonący walczy o utrzymanie się na powierzchni, rzuć mu koło ratunkowe, kamizelkę, albo jakiś przedmiot którego mógłby się chwycić (wiosło, bosak, lina, gałąź).

Ratowanie z łódki

  • Płyniesz dużą łodzią? Podpłyń tak, by ratowany mógł chwycić się burty. Jeśli podpływasz kajakiem, musisz wykonać taki manewr, by tonący mógł się złapać dziobu lub rufy. Podpłynięcie burtą kajaka spowoduje wywrotkę.

Pierwsza pomoc po wyciągnięciu z wody

  • Gdy poszkodowany jest przytomny i reaguje, zapewnij mu ciepło, spokój i wezwij pomoc.
  • Jeśli nie reaguje, sprawdź, czy w ustach nie ma ciał obcych (wodorosty, muł i tym podobne), wygarnij je palcem.
  • Sprawdź, czy oddycha. Jeżeli brak oddechu, rozpocznij resuscytację.
  • Nie trać czasu na próby wylewania wody z płuc!

Zobacz, jak wyciągnąć tonącego z wody i jak udzielić mu pierwszej pomocy

Zobacz też: Seria utonięć w upalną niedzielę

(wideo: TVN24/x-news)

Czytaj też: Dramat na kąpielisku w Zielonej Górze. Wyłowiono ciało mężczyzny

Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2017 w Kostrzynie nad Odrą: **Przystanek Woodstock 2017: koncerty, zdjęcia, filmy, informacje**

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KPP

Błędnie napisane udzielanie pierwszej pomocy,

a gdzie 5 oddechów ratowniczych na początku reanimacji? jest to bardzo ważne, czasami pomaga przywrócić funkcje życiowe bez masażu serca.

udzielanie pierwszej pomocy dla topielska różnic się trochę od udzielania pierwszej pomocy urazowemu. 

 
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet