Cztery żywioły – symbolika. Znaczenie i dopasowanie żywiołów

Aneta Redzik
Woda jest jednym z czterech żywiołów i przypisana jest znakom zodiaku: Rak, Skorpion i Ryby.
Woda jest jednym z czterech żywiołów i przypisana jest znakom zodiaku: Rak, Skorpion i Ryby. manolofranco Pixabay.com
Udostępnij:
Żywioły obecne w naturze mają swoje odpowiedniki również w sferze duchowej. Przypisane do znaków zodiaku symbolizują zestawy cech określające sposób myślenia i zachowania. Aby efektywnie kierować swoim losem, warto wiedzieć, jak dopasować do siebie żywioły – które połączenia zapewnią harmonię, a które raczej się nie sprawdzą. Jakie są cztery żywioły? Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Koncepcja czterech żywiołów wywodzi się z twierdzenia, że wszechświat zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Proporcje, w jakich występują i sposoby, w jakie na siebie wzajemnie oddziałują, wyjaśniają przemiany zachodzące na świecie.

Ezoteryka zakłada, że każdy człowiek jest przypisany do jednego z żywiołu. Astrologiczne znaki zodiaku określane na podstawie daty urodzenia dzielą się pomiędzy cztery żywioły, których cechy możemy do siebie dopasować. Chociaż każdy z nas może posiadać cechy charakterystyczne dla różnych żywiołów, wyróżniać będą się te przypisane do konkretnego z nich.

Cztery żywioły stanowią podłoże do poznania podstaw codziennego zachowania. Znajomość dominującego żywiołu pozwala na zrozumienie samego siebie oraz lepsze wykorzystywanie naszych możliwości.

Symbole żywiołów i ich znaczenie w astrologii

Pierwiastki najczęściej uważane za tłumaczące zasady rządzące światem to woda, ziemia, ogień i powietrze. Woda utożsamia stan ciekły, ziemia stan stały, ogień plazmę, a powietrze stan lotny.

  • Woda łączona jest ze sferą emocjonalną – odczuwaniem i intuicją. Symbol wody jest żywiołem znaku Raka, Skorpiona i Ryb, a przypisane do niego osoby są niepewne i mają silną potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Wysoka emocjonalność sprawia, że z łatwością dopasowują się do otoczenia. Żywioł wody określa obserwatorów, którzy cenią sobie odosobnienie i ciszę, jednocześnie wyczuwając potrzeby innych i starając się ich chronić, czasem nawet zbyt mocno cechując się nadopiekuńczością. Symbol wody jest charakterystyczny dla psychologów i wszelkiego rodzaju doradców.
  • Ziemia łączy się z ciałem fizycznym, siłą i stabilnością. Symbol ziemi przypisany jest do znaku Byka, Panny i Koziorożca. Żywioł odpowiada za powolne, przemyślane działanie i dążenie do postawienia na swoim. Osoby należące do żywiołu Ziemi są praktyczne oraz skrupulatnie dbają o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Cenią sobie odpoczynek na świeżym powietrzu, spacery i wędkowanie, które uspokajają i przynoszą ukojenie. Zaletą Ziemi jest upór, sumienność i opanowanie, wadą – brak iskry, który może doprowadzić do stagnacji i znudzenia.
  • Ogień określany jest jako „boska iskra życia” odpowiedzialna za emocje i witalność. Symbol ognia przypisuje się znakom Barana, Lwa i Strzelca. Żywioł charakteryzuje aktywność objawiająca się w zamiłowaniu do działania. Ogień nie lubi ciszy i lenistwa – jest głośny, zdecydowany i działa pod wpływem impulsu. Osoby żywiołu Ognia są pewne siebie i energiczne. Dzięki łatwości nawiązywania kontaktów bardziej stonowane osoby doskonale odnajdują się na stanowiskach kierowniczych.
  • Powietrze określa myśli i wartości, jest żywiołem intelektu. Symbol powietrza należy do znaku Bliźniąt, Wagi i Wodnika. Symbolizuje ulotność i potrzebę podążania własną drogą jednocześnie wskazując na chęć budowania relacji z innymi ludźmi. Osoby przypisane do Powietrza cenią sobie wymianę doświadczeń i często zmieniają kierunek działania. Elastyczność żywiołu sprawia, że potrafi dopasować się do każdych okoliczności. Powietrze to symbol mediatorów, handlowców i wiecznych studentów.

Dopasowanie żywiołów, czyli kto do siebie pasuje?

Dominujący żywioł determinuje sposób myślenia i zachowania w życiu codziennym. Warto jednak pamiętać, że człowiek może być połączeniem cech kilku żywiołów, które wzajemnie się uzupełniają. Wiedza na temat tego, jaki żywioł reprezentujemy i jakie powinno być dopasowanie żywiołów, daje możliwość pokierowania naszym losem.

Połączenie dwóch takich samych żywiołów gwarantuje harmonię w związku. Osoby przynależne do jednego żywiołu dobrze się rozumieją i wzajemnie wyciągają swoje pozytywne cechy. Może się także zdarzyć, że te same żywioły stworzą burzliwą relację nastawioną na zwiększanie negatywnych cech. W takim przypadku Woda przez brak iskry może doprowadzić do nudy i zmęczenia związkiem, Ziemia będzie skupiać się na sprawach przyziemnych, Ogień stanie się kłótliwy, a przez dynamikę taki związek szybko się wypali, natomiast Powietrze będzie szukało dyskusji i innych bodźców.

Znaki zodiaku a skłonność do przestępstw. Na które znaki zodiaku trzeba uważać?

Te znaki zodiaku są niebezpieczne! Mogą popaść w konflikt z ...

Ezoteryczne cztery żywioły są odpowiednikami żywiołów występujących w naturze. Żywioły będące swoim przeciwieństwem zazwyczaj tworzą niekorzystne połączenia prowadzące do wzajemnego wyniszczenia. Najlepiej unikać połączenia Wody z Ogniem – Woda będzie czuła się gorsza, a Ogień zacznie stopniowo wygasać. Ziemia i Woda łączy wrażliwość ze stabilnością, a Ogień i Powietrze pomysłowość i aktywność. Takie dopasowanie skutkuje rozwojem i uwypukleniem zalet przypisanych do danego żywiołu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie