Czy twoje dziecko jest bezpieczne w domu? Te 8 rzeczy może zagrażać jego życiu!

Katarzyna Dębek
Bezpieczeństwo dzieci w domu to podstawa. Nie tylko gorące żelazko, czy piekarnik są zagrożeniem!
Bezpieczeństwo dzieci w domu to podstawa. Nie tylko gorące żelazko, czy piekarnik są zagrożeniem! thedanw Pixabay.com
Każdy rodzic, który przygotowuje się do powitania dziecka na świecie, szykuje dla niego pokój i dostosowuje resztę mieszkania do potrzeb małego człowieka. Dziecko w domu powinno przede wszystkim być bezpieczne. Zadaniem rodzica jest wyeliminować lub schować przedmioty, które zagrażają jego zdrowiu i życiu! Zobacz, na co zwrócić uwagę. Te rzeczy mogą być naprawdę niebezpieczne w rękach malucha!

Dzieci mają bujną wyobraźnię i potrafią bawić się rzeczami, które nie powinny znaleźć się w zasięgu ich rąk. Nieważne, w jakim wieku jest twój maluch, te z pozoru niegroźne i mało widoczne przedmioty mogą wyrządzić ogromne szkody. O czym mowa? Sprawdźcie!

Jak zabezpieczyć mieszkanie, w którym znajduje się dziecko?

Mieszkanie powinno być nie tylko przytulne, ale i bezpieczne dla najmłodszych jego domowników. Dlatego aranżując wnętrza salonu, kuchni czy łazienki, warto pomyśleć o takich miejscach i zakamarkach, które stanowią zagrożenie dla dzieci.

Co warto zrobić w domu czy mieszkaniu, aby uchronić się przed nieszczęściem?

  • przymocować szafki do ściany,
  • zabezpieczyć gniazdka elektryczne,
  • zablokować drzwi i szafki,
  • zamontować klamki okienne z zamkiem,
  • zabezpieczyć narożniki stołu, szafek i blatów,
  • pochować wszystkie kable elektryczne,
  • zamontować bramkę na schody,
  • schować ostre narzędzia, aby były poza zasięgiem dziecka,
  • przechowywać kosmetyki i detergenty w zamkniętej szafce.

Kupuj w dobrej cenie!

8 niebezpiecznych przedmiotów, które znajdują się w większości domów

Zabezpieczenie mieszkania przed dzieckiem jest jednym ze sposobów, aby uniknąć tragedii. Jednak nie należy zapominać o przedmiotach w domu, które z pozoru są niegroźne i mało widoczne. Nawet kiedy rodzic schowa je głęboko do szuflady, dzieci często i tak znajdą sposób, aby się do nich dostać i świetnie się nimi bawić. Oto 8 niebezpiecznych rzeczy, które znajdują się w większości domów i stanowią ogromne zagrożenie w rękach najmłodszych!

Baterie

Baterie mają różne kształty i kuszą maluchy do zabawy. Szczególnie niebezpieczne są te o najmniejszych rozmiarach, czyli guzikowe! Zapewne wielu rodziców nieraz zabierało je swoim dzieciom z ręki i słyszało historię o maluchach, które włożyły sobie je do nosa lub połknęły. Taki przypadek zdarzył się jednej z mam – psychoterapeutce Agacie Głydzie, która opisała to na swoim profilu na Instagramie.

Kilka nieszczęśliwych sekund i życie odmienione o 180 stopni. Na szczęście nasza historia zakończyła się dobrze!

Przypominam: jeśli zdarzy się wam lub znajomym, że dziecko połknie baterię, reagujcie szybko. Bateria pod wpływem wilgoci w ciele może wylać i oparzyć poważnie dziecko od środka.

Psychoterapeutka w mediach społecznościowych ostrzega innych rodziców, pokazując eksperyment, co się dzieje z baterią pastylkową w temperaturze pokojowej i dlaczego szybka reakcja jest bardzo ważna!

Lekarstwa

Lekarstwa są małe, kolorowe i bardzo atrakcyjne dla dzieci. Maluchy nie odróżniają tabletek od cukierków. Powinny one być trzymane poza zasięgiem berbeci, ponieważ przedawkowanie środków farmakologicznych przez najmłodszych może doprowadzić nawet do ich śmierci!

Dowiedz się więcej:

Magnesy

Magnesy to pamiątka z wakacji, która najczęściej jest przyczepiana do lodówki. Kolorowe obrazki i figurki z magnesem, to atrakcyjna zabawka dla dzieci, która jest niebezpieczna! Połknięty magnes, który przedostanie się do jelit, jest ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia! Wówczas konieczna jest szybka interwencja i wizyta w szpitalu.

Sztućce, słomki i inne długie przedmioty

Dzieci uwielbiają wkładać do buzi przeróżne przedmioty. Szczególnie niebezpieczne są sztućce, długopisy, czy słomki podczas zabawy. Sytuacja, podczas której dzieci skaczą, biegają mając w buzi te rzeczy, może skończyć się tragicznie! Dlatego podczas jedzenia, mycia zębów, czy picia napoju słomką nie wolno spuszczać malucha z oka i pilnować go, aby robił te podstawowe i codzienne czynności w bezpiecznej pozycji i warunkach, które nie zagrażają jego zdrowiu!

Torebki foliowe

Torebki foliowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu. Dlaczego? Bo dzieci uwielbiają zakładać sobie je na głowę. A to jest ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ foliowe torebki ograniczają przepływ powietrza, co grozi uduszeniem!

Sznurki, kable i wstążki

Kolorowe, długie i można je przywiązać do dziecięcego samochodu – sznurki, kabelki i wstążki. Jednak maluchy mogą użyć ich również w innym celu, znacznie mniej bezpiecznym! Wszystko, co może być użyte do obwiązania sobie szyi lub brzucha, powinno być poza zasięgiem rączek!

Dowiedz się więcej:

Środki czyszczące

Nie bez powodu na każdym opakowaniu kapsułek do prania, czy innych środków czyszczących jest informacja: TRZYMAĆ POZA ZASIĘGIEM DZIECI! Najważniejsze jest, aby przechowywać detergenty i środki czystości w taki sposób, aby były one niedostępne dla najmłodszych, np. w zamkniętej szafce lub na tyle wysoko, aby maluch nawet stojąc na stołku, nie mógł ich dosięgnąć!

Trujące rośliny

Rośliny w domu są potrzebne, ale warto wybierać takie, które są bezpieczne dla dziecka. Kontakt z niektórymi kwiatami doniczkowymi i ogrodowymi może być groźny i skutkować biegunką, problemami z oddychaniem, paraliżem, drgawkami, śpiączką, a nawet śmiercią. Szczególnie trzeba uważać na:

  • difenbachię,
  • bluszcz,
  • kaktusy,
  • wilczomlecz,
  • oleandry.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wybory w USA. Głosowanie nad aborcją w 10 stanach

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet