Czym są zabawki antystresowe i progresywne? Czy rzeczywiście pomagają zredukować stres i warto je nabyć?

Paula Apanowicz
Stres to nieunikniony element codzienności. Nie da się go całkowicie wyeliminować, ale dzięki wypracowaniu specjalnych mechanizmów radzenia sobie z trudnymi zdarzeniami, możemy znacznie polepszyć jakość własnego życia. Stresujące sytuacje szczególnie odbijają się zaś na dzieciach, które z powodu stale rozwijającego się układu nerwowego, nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo zapanować nad negatywnymi emocjami. Pomocne okazują się zabawki antystresowe.

Dlaczego warto kupić zabawki antystresowe?

Każde dziecko inaczej reaguje na zachodzące zmiany, wyzwania czy przełomowe momenty w swoim życiu. Niektóre maluchy stresują się pójściem do szkoły lub reakcją rodziców na niezadowalającą ocenę, jeszcze inne borykają się z problemami z rówieśnikami czy skomplikowaną sytuacją rodzinną np. rozwodem rodziców albo przeprowadzką. I gdy jedne dzieci zadziwiająco spokojnie podchodzą do stresujących zdarzeń, w przypadku innych przewlekły stres może powodować zaburzenia koncentracji, szereg objawów fizycznych m.in. ze strony układu pokarmowego, a nawet prowadzić do zaburzeń depresyjnych.

Organizm dziecka wciąż się rozwija, a sama pociecha musi dopiero wypracować w sobie zachowania i techniki relaksacyjne ułatwiające trudny czas. Rola rodziców w tym procesie jest nieoceniona. Aby ustrzec dziecko przed takimi negatywnymi odczuciami jak lęk, niepokój czy drażliwość, dorośli powinni zadbać nie tylko o zredukowanie stresu w życiu dziecka, ale też nauczyć je panowania nad własnymi emocjami, co okaże się bezcenne w przyszłym, dorosłym życiu, gdy stresów będzie jedynie przybywać. Pomocne dla rodziców zmartwionych kilkulatków okazują się zabawki antystresowe i progresywne.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Zabawki antystresowe i progresywne – zalety:

  • pomagają dziecku zapanować nad stresem;
  • ułatwiają rozładowanie napięcia emocjonalnego;
  • pozwalają się odprężyć i poprawić nastrój;
  • wzmacniają mięśnie kończyn górnych;
  • dzięki niewielkim rozmiarom można je zabrać wszędzie – dziecko może trzymać je np. w kieszeni, by w dowolnej stresującej chwili rozładować nerwy;
  • sprzyjają przyjemnemu masażowi dłoni;
  • wspomagają koncentrację;
  • stymulują logiczne myślenie;
  • i w końcu… gwarantują udaną zabawę!

Zabawki antystresowe dla dzieci

Odstresowujące zabawki zostały stworzone z myślą o równowadze psychicznej najmłodszych, wspierając ich prawidłowy rozwój oraz ułatwiając proces zapanowania nad własnymi emocjami. Te praktyczne gadżety antystresowe wykorzystują metodę zwrócenia uwagi dziecka na inny, niezwiązany z bezpośrednim stresorem obiekt np. zabawkę gniotkę czy piłeczkę. Przekierowanie uwagi malucha na coś pozytywnego powoduje spadek napięcia emocjonalnego oraz inicjuje proces relaksacji. Dzięki temu smyk, zamiast niszczyć przedmioty, obgryzać paznokcie lub nerwowo drapać swoją skórę, rozładowuje stres na specjalnie przeznaczonych do tego zabawkach.

Polecane oferty

Czym są zabawki progresywne?

Zabawka progresywna jest jednocześnie antystresowym gadżetem, jednak dodatkowo zachęca dziecko do rozwoju innych umiejętności. Świetnym przykładem tego typu zabawek są gry logiczne m.in. kostka Rubika lub układanki przestrzenne, które wspomagają zdolność logicznego myślenia i koncentrację. Funkcję gadżetów progresywnych spełniają również cieszące się coraz większą popularnością fidget spinnery czy masy plastyczne, które wspierają zręczność, a także wzmacniają mięśnie palców i dłoni, przyczyniając się do precyzyjnego wykonywania czynności.

Zabawki antystresowe i progresywne – podsumowanie

Gadżety odstresowujące dla najmłodszych to zatem sprawdzona metoda radzenia sobie z nieprzyjemnymi uczuciami. Nie tylko obniżają napięcie emocjonalne i pozwalają dziecku rozluźnić spięte od stresu mięśnie, ale też mogą zachęcać do ćwiczenia innych umiejętności w przypadku zabawek progresywnych. Mniejsze gadżety jak np. piłeczki antystresowe, gładkie kamyki czy zabawki gniotki z powodzeniem włożymy do piórnika lub plecaka, aby w czasie nerwowych momentów na lekcji maluch mógł zredukować stres. W domu możemy natomiast wykorzystywać nieco większe zabawki progresywne jak gry z ruchomymi elementami wspierającymi motorykę i spostrzegawczość dziecka.

Polecane oferty

Strój do jogi - w czym ćwiczyć?

Strój do jogi - w czym ćwiczyć?

Odpowiedni strój do jogi jest kluczem do sukcesu. Bez wygodnych ubrań Twój trening nie będzie tak efektywny, jak mógłby być. Joga staje się coraz bardziej popularna. To ciekawa forma treningu, która n...

Redakcja Strony Zdrowia
Redakcja Strony Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet