Jak wspierać dziecko w pierwszych dniach szkoły?

Paulina Kubiak
mat. pras.
Początki dni w szkołach to stresujący etap dla rodziców i ich pociech. Dla dzieci trudnym momentem jest nie tylko odnalezienie się w nowym otoczeniu, ale przede wszystkim rozłąka z rodzicami. Jakie kroki podjąć, żeby ułatwić dziecku pierwsze dni w nowym, szkolnym środowisku?

Rozpoczynając naukę w szkole kluczowym etapem jest psychiczne przygotowanie dziecka do zmiany otoczenia. Zasadniczą rolę w tym procesie odgrywa rodzic - jego nastawienie, podejście, sposób przekazywania informacji. Ważnym elementem jest przede wszystkim rozmowa. Zapytajmy naszą pociechę czego oczekuje, co chciałaby robić w szkole, czy chce uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych. Zadbajmy o to, aby przed rozpoczęciem nauki otrzymało odpowiednią ilość wolnego czasu, zabawy, relaksu, snu. Sprawi to, że asymilacja z nowymi rówieśnikami będzie dla niego łatwiejsza.

Rozpoczęcie nauki to duży krok w kierunku rozwoju dziecka. W szkole ma ono styczność z dotychczas nieznanymi zasadami, poznaje system oceniania oraz nakłada się na niego obowiązki, których nie doświadczało na co dzień w domu. Co więcej, ze wszystkich wymaganych zadań trzeba będzie się wywiązywać. Ponadto silnym przeżyciem jest przystosowanie się do nowego środowiska, dlatego odpowiednie przygotowanie dziecka do tego stresującego momentu jest tak ważne.

Rozmowa

Nic nie jest tak istotne jak rozmowa i dobry kontakt z dzieckiem. Zaopatrzmy się w odpowiednie atrybuty, które rozpalą chęć chodzenia do szkoły, czytajmy dziecku książki, opowiadajmy bajki.

Plan dnia

Jeśli jesteś rodzicem pracującym, warto będzie przedstawić dziecku plan opisujący, jak będzie wyglądał wasz wspólny tydzień: Ty w pracy - maluch w szkole.

Wybór

Zgódź się, aby sam mógł wybrać potrzebne mu rzeczy. Niech plecak, piórnik, zeszyty wybierze wedle własnego gustu. W miarę możliwości, pozwól mu na zakup dodatkowych przedmiotów, które sprawią, że będzie pewniejszy siebie.

Pożegnanie

Odprowadzając dziecko do szkoły pamiętaj, aby rozstanie nie trwało wiecznie. Krótkie pożegnanie z uśmiechem na twarzy jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Rozpoznanie terenu

Jeśli uda nam się przyjechać przed pierwszym dzwonkiem, warto będzie zwiedzić szkołę, czy też porozmawiać z nauczycielami. Dzięki temu dziecko będzie czuło się swobodniej, a rodzice będą mieli pewność, że zostawiają je w dobrych rękach.

Po powrocie do domu

Po powrocie ze szkoły nie naskakujmy na naszą pociechę z milionem pytań, przygotujmy obiad, dajmy się dziecku wyciszyć, a przy wspólnym odrabianiu lekcji zapytajmy raz jeszcze o pierwsze wrażenie. Pamiętajmy też, że dziecko w szkole narażone jest na nieustający hałas więc zadbajmy o to, aby było wypoczęte przed kolejnym dniem.

Zobacz także:

Wahasz się, czy posłać dziecko do przedszkola?


Jak i kiedy rozwijać talenty dziecka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet