Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – kiedy iść z maluchem do stomatologa i jak go do tego przygotować?

Katarzyna Dębek
Pierwsza wizyta u dentysty to duże wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto zadbać o to, aby była ona czymś przyjemnym.
Pierwsza wizyta u dentysty to duże wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto zadbać o to, aby była ona czymś przyjemnym. 123 RF
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie musi być dla niego stresująca. Wystarczy odpowiednio przygotować brzdąca i oswajać go z gabinetem stomatologicznym już od najmłodszych lat.

Spis treści

Dentystów boi się większość ludzi. Strach dorosłych przed leczeniem zębów udziela się również ich dzieciom. Do stomatologa trzeba chodzić – im szybciej maluchy zapoznają się ze swoim lekarzem, tym lepiej. W przyszłości dzięki temu leczenie zębów nie będzie kojarzyło się z niczym strasznym, a rodzice zaoszczędzą sporą sumę pieniędzy. Trzeba bowiem wiedzieć, że niektórzy specjaliści doliczają sobie dodatkową opłatę za dzieci niewspółpracujące lub wizytę bezproduktywną.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Wizyta u dentysty jest nieunikniona. Warto rozpocząć tę przygodę, gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki u dziecka. Przygotowania trzeba zacząć o wiele wcześniej, zanim maluch usiądzie na fotelu stomatologicznym. Dlatego świetnym pomysłem jest zabranie szkraba do dentysty na wizytę lekarską jego rodzica, pod warunkiem, że dorosły sam się nie boi i ma pewność, że w tym dniu nie czeka go leczenie kanałowe lub wyrwanie zęba i nie przekaże maluchowi złych wzorców. Nie zaleca się również straszenia dziecka dentystą np. „jeśli nie będziesz mył/a zębów, to pójdziemy do stomatologa”. Wówczas na samo wspomnienie, że czeka was taka konsultacja, maluch będzie reagował płaczem i stanowczym „NIE”.

Przed badaniem warto wytłumaczyć i opisać, co dokładnie lekarz będzie robił i w jakim celu. Z pomocą przychodzą książeczki o tej tematyce oraz bajki.

Warto również zainicjować zabawę w dentystę, zakupić odpowiednie gadżety o tej tematyce i zaaranżować w domu gabinet dentystyczny.

Pierwsze spotkanie ze stomatologiem powinno być zapoznawcze i w żadnym wypadku nie należy, jeśli maluch nie wyrazi zgody, na siłę zaglądać mu do ząbków. Strach u malucha może także budzić sam fotel dentystyczny. Jeśli szkrab nie chce na nim usiąść, z pewnością lekarz zaproponuje, aby zrobił to razem z rodzicem. Warto zabrać ulubioną maskotkę lub zabawkę, a po wizycie nagrodzić potomka w jakiś szczególny sposób.

Dowiedz się więcej:

Jak wybrać stomatologa dziecięcego?

Dobry stomatolog to postawa. Powinien nie tylko być specjalistą w swojej dziedzinie, ale mieć także odpowiednie podejście do maluchów. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, poszukać informacji na jego temat w Internecie oraz umówić się na telefoniczną rozmowę przed samą wizytą. Dlatego najlepiej, aby był to pedodonta, czyli stomatolog zajmujący się dziećmi. Taki lekarz będzie umieć odwrócić uwagę młodego człowieka i przy okazji sprawdzić stan uzębienia oraz ewentualnie wykonać niezbędne zabiegi.

Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna się odbyć jak najwcześniej (około 6. miesiąca życia). Lepiej jej nie odkładać w czasie do chwili, kiedy to zęby będą wymagały leczenia. Wówczas taka porada może się zamienić w bardzo stresujące przeżycie zarówno dla młodego człowieka, jak i jego rodzica. Dlatego warto wprowadzić zasadę małych kroków. Wybrać się na rutynową kontrolę, gdy niemowlę skończy pół roku. Wówczas lekarz oceni przebieg procesu ząbkowania, sprawdzi, czy maluchowi nie zagraża próchnica oraz udzieli cennych wskazówek, które będą dotyczyły czyszczenia i pielęgnacji małych zębów. Na wizyty kontrolne warto chodzić co 4 miesiące, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Specjalista zaznajomi szkraba z gabinetem, fotelem dentystycznym i z tym, że będzie mu co jakiś czas musiał zajrzeć do buzi i obejrzeć jego ząbki. Takie spotkanie z pewnością utrwali w dziecku bardziej pozytywne nastawienie. Natomiast kiedy rodzic wybierze się na konsultację z dzieckiem do dentysty zbyt późno i podczas takiej kontroli wymagane będzie leczenie, może się to skończyć trwałym urazem.

Wraz z pojawieniem się zębów stałych warto zacząć myśleć o pierwszej wizycie u ortodonty. Powinna się ona odbyć nie później niż w siódmym roku życia, ale można to zrobić nawet wcześniej, czyli wybrać się na wizytę z dwu-, trzylatkiem. W tym przypadku konsultację zaleci pedodonta, który oceni konieczność leczenia ortodontycznego.

– Pierwsza wizyta u ortodonty pomoże zaoszczędzić czas, pieniądze i na pewno stres. Uzębienie dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcone, z kolei kościec jest stosunkowo elastyczny, co też przynosi nam lepsze rezultaty leczenia ortodontycznego w krótszym czasie. Do wcześniejszej wizyty powinny nas skłonić objawy, jak m.in. asymetria w rysach twarzy, także zauważalne przodo- lub tyłozgryz, nieprawidłowości w wyrzynaniu zębów. Te wady nie znikną same, dlatego najlepiej skorygować je zawczasu – wyjaśnia dr Marta Szymańska-Pawelec, stomatolog dziecięcy z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.

Każde dziecko czeka wizyta u dentysty. Przebiegnie ona z pewnością bez większych problemów pod warunkiem, że maluch będzie odpowiednio do tego przygotowany, a nauka mycia zębów wprowadzona zostanie już od najmłodszych lat.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nataliaas
Najlepiej zrobić taką wizytę aklimatyzującą. I najlepiej to wychodzi w miejscu gdzie mają podejście do dzieci. Ja byłam w synem w Dentart, tam Pani doktor spokojnie wszystko pokazała wytłumaczyła. Potem mój syn jeszcze przez kilka godzin wspominał
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet