Pozalekcyjne zajęcia sportowe znacznie wpływają na regeneracje sił fizycznych, zwłaszcza jeśli są należycie dobrane do naszych potrzeb. W dobie Internetu są odpowiednią alternatywą do spędzania wolnego czasu przed komputerem. Dlatego warto zaznajomić się z ofertą szkoły, upodobaniami naszych pociech i wspólnie zdecydować o wyborze dodatkowych zajęć.
Kto przykładem?
Poza ofertą i możliwościami infrastruktury jakimi dysponuje szkoła, kluczową rolę przy wyborze zajęć odgrywają rodzice i ich wzorce zachowań jakie nakładają na swe dzieci w domach. Jeśli jesteś osobą aktywnie uprawiająca sport, zabierasz dziecko na rower, na basen to naturalne jest, że samo chętnie zaproponuje aktywne zajęcia. Nie powstrzymujmy ich od tego pomysłu, jeśli jednak wybór nie okaże się trafny pamiętajmy, że jest wiele innych warsztatów, które mogą przypaść im do gustu.
Kiedy i co wybrać?
Ruch dla dziecka jest przejawem życia. W trakcie okresu rozwojowego w ciągu tygodnia dziecko powinno spędzać siedem godzin na zajęciach ruchowych. Potrzebują one aktywności fizycznej w takiej samej dawce jak pożywienia czy powietrza. Przejawiający się u dzieci tzw. „głód ruchu” jest symptomem próby zaspokajania fizycznego niedostatku, rozwijającego postępy fizyczne, duchowe, emocjonalne i społeczne. Starajmy się nie ograniczać im tej potrzeby, wręcz przeciwnie skupmy się na tym aby chętniej chodziły na wybrane zajęcia, zachęcajmy do ciągłej aktywności.
Kiedy zacząć sportową przygodę?
Rodzice, którzy chcą zarazić dziecko sportem, muszą robić to od najmłodszych lat. Najlepszy jest okres pomiędzy 3. a 7. rokiem życia. Jest to czas, w którym dziecko w łatwy sposób nabywa pewnych umiejętności, jego mięśnie stają się coraz silniejsze, a kości przygotowują do „prawdziwego” uprawiania sportu w niedalekiej przyszłości. Sportową propozycją dla dzieci w wieku 6 lat są zajęcia taneczne i piłka nożna.
Zabierzmy dziecko na basen
Dobrym przykładem na rozwijanie możliwości ruchowych są baseny, na które można zabrać kilkumiesięczne dziecko. Rozwój fizyczny takiego malucha opiera się na możliwościach samego podtrzymywania się, próbie wstawania oraz opanowanej umiejętności siedzenia np. w wózku. Wspólne pływanie to nie tylko zabawa, ale też nauka oraz dobra metoda by zarazić dziecko pożytecznym dla zdrowia sportem jakim jest pływanie.
Sportowy zapał możemy obudzić w naszym dziecku na wiele sposobów już w jego pierwszych miesiącach życia. Ważne jest to, aby nie odbierać przy tym dziecku zabawy. Sport to radość z ćwiczeń, a nie obowiązek.
Wady postawy u dzieci
Postawa ciała jest indywidualną cechą każdego człowieka. Sport jest czynnikiem, który oprócz wpływu na odporność dobrze sobie radzi z wadami postawy. Poprawia układ mięśniowo-kostny tym samym zapobiega powstawaniu i pogłębianiu się skrzywieniu kręgosłupa.
Jaki sport dla dzieci z wadami postawy?
Kolana koślawe i szpotawe związane są z wadami kończyn dolnych. Polegają na zaburzeniu równowagi mięśniowej nóg. Warto zatem uprawiać sporty wzmacniające mięśnie nóg takie jak: bieganie, joga, jazda na rowerze, zajęcia na trampolinach.
Przy stopie koślawej, płaskiej i płasko-koślawej istotą w poprawie tych wad jest wzmocnienie mięśni stóp. Sporty, które będą najbardziej właściwe w tych schorzeniach to judo, aikido, taekwondo.
Plecy okrągłe to choroba kręgosłupa, cechująca się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Idealne przy poprawie tej wady będzie pływanie, które odpowiedzialne jest za odciążenie mięśni i stawów.
Boczne skrzywienie kręgosłupa jest najczęściej występującą wadą u dzieci, która powstaje w wyniku przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. Aktywności fizyczne w przypadku skrzywienie kręgosłupa muszą iść w parze z rehabilitacją. Zaleca się pływanie oraz gimnastykę sportową.
Zobacz także:- Te sporty najlepiej uprawiać razem z dziećmi
- Nauczyć i zainteresować, czyli jak dobrać zajęcia pozalekcyjne
- Rok Szkolny 2017/2018 Kalendarz. Kiedy początek roku szkolnego? Sprawdź Dni Wolne od nauki!
Jak i kiedy rozwijać talenty dziecka?