Zajęcia pozalekcyjne zachęcają do aktywności fizycznej, ale także umysłowej, pomagają dziecku rozwijać się na wielu płaszczyznach. W ramach zajęć programowych młody człowiek zdobywa potrzebną wiedzę, lecz nieczęsto ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań.
Zajęcia pozalekcyjne pomagają rozbudzać ciekawość świata, uczą twórczego myślenia, rozwijają kreatywność, pomagają w odkrywaniu talentów. Warto, aby uczeń poznał kilka rodzajów zajęć pozalekcyjnych, zanim samodzielnie dokona wyboru.
Jak wybrać zajęcia?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne. Nie można narzucić mu konkretnego rodzaju zajęć, w ten sposób nie rozwinie bowiem swoich naturalnych talentów. Nie kierujmy się np. utartym przekonaniem, że wysokie dziecko powinno uczęszczać na zajęcia sportowe takie jak siatkówka czy koszykówka, zmuszanie do konkretnej aktywności zrodzi niechęć i bunt.
Dobrym rozwiązaniem jest metoda prób i błędów, zapisanie dziecka na różne zajęcia dodatkowe. Można się wówczas przekonać, co naprawdę interesuje pociechę i jakie ma zdolności. Nie należy się zrażać, gdy uczeń będzie miał problem z podjęciem decyzji, cierpliwie postarajmy się znaleźć zajęcia, które zapewnią mu zarówno twórczy rozwój, jak i dobrą zabawę.
Kreatywność jako podstawa
Warto zadbać o rozbudzenie kreatywności już w wieku szkolnym – z pewnością będzie ona przydatna w życiu dorosłym, np. gdy nadejdzie czas na szukanie stałej pracy. Kreatywność w dobie elektroniki i postępu technologicznego jest bowiem na wagę złota.
Warto nauczyć dziecko, że nie musi godzić się na życie według schematów. Osoba, która od najmłodszych lat uczona była kreatywności, nie ma problemów z twórczym myśleniem, wcielaniem pomysłów w życie.
Wiek ma znaczenie
Ważnym aspektem wyboru zajęć jest przede wszystkim wiek naszego dziecka. Zajęcia pozalekcyjne powinny zostać dobrane na miarę jego możliwości rozwojowych. Dzieciom w wieku przedszkolnym powinno się zapewnić zajęcia, które nie będą dla nich nudne.
Dobrym pomysłem będą lekcje tańca, dzięki którym dziecko nie tylko będzie mogło wyładować energię, ale także pozna wiele ciekawych ogólnorozwojowych ruchów. Taniec angażuje wszystkie mięśnie ciała, co rzutuje na poprawę struktury mięśniowej oraz pomaga poprawić ruchomość w stawach. Lekcje związane są z rytmiką wymagają dobrej pamięci, no i przede wszystkim można się przy tym dobrze bawić, co jest kluczowe w rozwoju dziecka. W tańcu rozwijamy takie zdolności jak gibkość, szybkość, skoczność, wytrzymałość oraz zwinność.
Zobacz także:
- Jak wyeliminować słodycze z dziecięcego jadłospisu?
- Urodziny dziecka. Pomysły na dania dla dzieci
- Z jakimi dolegliwościami trafiają do ginologa kilkuletnie dziewczynki?
- Transpłciowe dzieci. Kiedy widać pierwsze objawy?
Jak i kiedy rozwijać talenty dziecka?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek