Krzywdzenie dzieci – 7 rzeczy, których nie powinien robić i mówić żaden rodzic!

Katarzyna Dębek
Nie jest łatwo być dobrym rodzicem, ale warto próbować nim być.
Nie jest łatwo być dobrym rodzicem, ale warto próbować nim być. 123 RF
Nie tylko klapsy i krzyki krzywdzą dzieci. Wiele zachowań rodziców może je ranić. Oto lista rzeczy, których żadna mama i żaden tata nie powinni robić, jeśli dbają o dobro swoich pociech.

Nie ma rodziców idealnych. Wychowywanie dzieci to bardzo trudne zadanie, którego mama i tata uczą się każdego dnia. Jednak nawet najlepszym opiekunom zdarza się zrobić coś, co może skrzywdzić ich dziecko. Nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie ma ogromny wpływ na psychikę małego człowieka. Warto uzmysłowić sobie, że nawet najmniejsze błędy rodzicielskie mogą ranić!

Dowiedz się więcej:

Jak nie krzywdzić dziecka?

Chociaż każda mama i tata kochają swoje dzieci, to zdarza im się skrzywdzić swoje pociechy. Oto lista rzeczy, na które trzeba uważać, jeśli chce się być dobrym rodzicem!.

Klaps nie jest metodą wychowawczą

Kary fizyczne są prawnie zakazane. Jednak nie tylko uderzenie pasem, ale i zwykły klaps czy szturchanie jest niedopuszczalnym sposobem wychowywania. Dom powinien być miejscem, w którym maluchy czują się bezpiecznie, a jeśli kojarzy on się im z karami cielesnymi, to może mieć to negatywny wpływ na ich psychikę. Jest wiele innych sposobów na to, aby dziecko było grzeczne!

Krzykiem nie dotrze się do dziecka

Wielu rodziców, nie mając siły i cierpliwości, podnosi głos na swoje dziecko. To nie jest dobra metoda wychowawcza! Krzyk wzbudza lęk, zmniejsza poczucie wartości i jest równie krzywdzący jak klaps. W chwilach bezradności i kłótni warto wziąć kilka głębszych oddechów i na spokojnie porozmawiać. Słowa wypowiedziane w ten sposób z pewnością będą lepszym przekazem niż te wykrzyczane!

Słowa, które ranią

Wypowiadanie się w niepochlebny sposób to przemoc emocjonalna. Nazywanie dziecka „durniem”, „głupkiem”, czy „niezdarą” mogą mocno zakorzenić się w psychice małego człowieka. Wystarczy się zastanowić, jak dobrze my sami pamiętamy ostre słowa wypowiedziane przez rodziców wiele lat temu. Takie hasła regularnie kierowane do przedszkolaków czy nastolatków mogą sprawić, że oni sami zaczną o sobie tak myśleć, co podważy ich poczucie własnej wartości.

Zaniedbywanie emocjonalne

Brak więzi emocjonalnej może odbić się na psychice dziecka i całej jego przyszłości. Każdy człowiek potrzebuje uwagi, troskliwości, poczucia, że jest kochanym i rozumianym, a maluchy w szczególności! Dlatego warto poświęcać czas na rozmowy, zabawy, przytulanie i całowanie. To będzie miało również ogromny wpływ na relacje między wami.

Dowiedz się więcej:

Krytykowanie

Konstruktywna krytyka przekazana w odpowiedni sposób nie jest zła. Jednak często zdarza się, że ambicje rodziców są ponad siłę i umiejętności ich pociech! Dzieci z pewnością się starają wykonywać polecenia rodziców i powierzone im zadania. Robią to najlepiej, jak potrafią i warto to docenić.

Porównywanie do innych

Każdemu rodzicowi z pewnością zdarzyło się na głos powiedzieć następujące słowa: „dlaczego nie jesteś taki, jak twój brat?” lub „zobacz, jaki ten chłopczyk jest grzeczny, a ty…?” Takie porównywanie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Każde dziecko inaczej sobie radzi z własnymi emocjami, w nauce czy relacjach z rówieśnikami! Motywowanie dziecka poprzez porównywanie go z innymi może mieć dokładnie odwrotny skutek.

Błędy wychowawcze popełnia każdy rodzic. Warto mieć świadomość, że postępowanie dorosłego ma ogromny wpływ na zachowanie, życie i uczucia tych najmł
Błędy wychowawcze popełnia każdy rodzic. Warto mieć świadomość, że postępowanie dorosłego ma ogromny wpływ na zachowanie, życie i uczucia tych najmłodszych! 123 RF

Publiczne ośmieszanie, żartowanie i zawstydzanie

Zawstydzanie i ośmieszanie dziecka to jedna z metod wychowawczych rodziców, która ma tzw. „krótkie nogi”. Dorosły zwykle publicznie oczernia malucha, kiedy nie potrafi inaczej wpłynąć na jego zachowanie. Wówczas szybko osiąga swój cel, czyli podporządkowanie dziecka, jednak ośmieszanie pozostawia w psychice dziecka takie same rany, jak przemoc fizyczna czy krzyk. W takich sytuacjach młody człowiek odczuwa ból, smutek, poczucie osamotnienia, odrzucenie, brak akceptacji i wsparcia.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet